dzien_dziecka_osp_bukowno_3

Około 100 maluchów spędziło niemal osiem godzin na grach i zabawach wzbogaconych jeszcze emocjonującymi niespodziankami, które przygotowali z okazji święta najmłodszych strażacy z OSP Bukowno Miasto. Rozrywki połączone były tego dnia z edukacją w tak ważnych dziedzinach, jakimi są zasady zachowania w razie pożaru i wypadku oraz pierwsza pomoc.

Od rana na placu przy remizie odbywały się specjalnie przygotowane dla dzieci w różnym wieku konkursy, tak indywidualne, jak i drużynowe. Było wśród nich m.in.: rzucanie piłką do celu, rzutki, przeciąganie liny, strącanie pachołków strumieniem wody, konkurencja w siatkarskim podbijaniu piłki, wyścigi na „konikach” oraz konkurs plastyczny o – jakże mogło by być inaczej – pożarniczej tematyce. Na zwycięzców czekały ufundowane przezdzien_dziecka_osp_bukowno strażaków i sponsorów nagrody, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali upominkami. Wejściówki na basen i trampolinę, piłki, torby, zestawy do badmintona, bluzki, czapeczki, zabawki i odblaski, to zaledwie część spośród trofeów, jakie sprawiły kolejną tej soboty radość małym uczestnikom Dnia Dziecka z OSP Bukowno Miasto. Do tego organizatorzy zapewnili słodycze, napoje i watę cukrową w ilościach, z jakich wszyscy mogli korzystać do woli.

Jednak na grach, konkursach, upominkach i łakociach impreza bynajmniej się nie skończyła. Druhowie oprowadzali swych małych gości po remizie, prezentowali swój cały, niejednokrotnie nawet dla dorosłych tajemniczo wyglądający pożarniczy sprzęt, a także ciężki wóz strażacki „Ural”. „Urala” dzieci mogły nie tylko poznać od środka, ale nawet odbyć nim patrol po okolicy. Do zgromadzonych przed remizą maluchów przyjechali też policjanci. Obejrzeć z bliska ich wyposażenie, jak choćby kajdanki, móc zapytać o związane z pracą stróżów prawa ciekawostki, czy wreszcie zapoznać się z ich radiowozem, to były – sądząc po zainteresowaniu dzieci – następne tego dnia nie lada atrakcje.

Po tych „teoretycznych” częściach pokazów strażacy rozpoczęli inscenizowane akcje. Dzieci i ich opiekunowie przekonali się m. in., jak naprawdę wygląda gaszenie łatwopalnych substancji, a także reanimacja człowieka. A żeby sprawdzić, ile z tak zdobytej wiedzy obserwatorzy zachowali, przeprowadzony został konkurs dla całych rodzin z udzielania pierwszej pomocy. Dzięki specjalnemu fantomowi mali i duzi mieli okazję wypróbować dzien_dziecka_osp_bukowno_1swe umiejętności w ratowaniu ludzkiego życia.

Efektownym i emocjonującym zwieńczeniem edukacyjnej części Dnia Dziecka z OSP Bukowno Miasto była niezwykle realistycznie zainscenizowana akcja ratownicza. W alarmowym tempie i przy wtórze syren drużyna strażacka wyruszyła do wypadku drogowego. Najpierw wydobyli poszkodowanego ze specjalnie na tę okazję sprowadzonego wraku pojazdu. Kiedy już się z tym uporali, niezbędna okazał się reanimacja. Na dodatek jeszcze, co w takich przypadkach zawsze jest przecież możliwe, zapłonął uczestniczący w wypadku samochód. Pod wpływem zmiennego kierunku wiatru chmury dymu okryły oglądających pokaz gości, co jeszcze zwiększyło realizm całej akcji. I choć opanowanie pożaru samochodu nie jest rzeczą łatwą, to wszystko jednak skończyło się szczęśliwie, a strażacy po raz kolejny dowiedli swej skuteczności. Jak się okazuje, słysząc opinie rodziców i dzieci, skuteczni są nie tylko w gaszeniu pożarów i ratowaniu ludzkiego życia, ale też w zabawianiu dzieci. Oni chyba też to lubią, bo już dzisiaj zapraszają na następne imprezy, i to na pewno wcześniej niż na Dzień Dziecka 2013. A kiedy, o tym z pewnością powiadomimy. Zdradzimy tylko, że podobno szykują coś na pożegnanie wakacji.

Ochotnicza Straż Pożarna Bukowno Miasto pragnie serdecznie podziękować hojnym sponsorom Dnia Dziecka, bez których pomocy i wsparcia nie byłoby możliwe zapewnienie aż tylu atrakcji i prezentów.

Więcej zdjęć na www.bukownomiasto.osp.org.pl

dzien_dziecka_osp_bukowno_2

dzien_dziecka_osp_bukowno_4

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o