logo_zielone_swiatlo

Pomiędzy 14 i 18 maja br. w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” odbywały się pięciodniowe, bezpłatne warsztaty psychoonokologiczne pod hasłem „Żyć pełnią życia w obliczu choroby”. Przedsięwzięcie to udało się zrealizować dzięki staraniom Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Klubu „Zielone Światło” przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Warsztaty miały charakter psychoedukacyjny i były skierowane do osób cierpiących na choroby nowotworowe oraz do ich bliskich. Celem spotkań było poszerzenie samoświadomości uczestników zajęć oraz nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami towarzyszącymi chorobie,  a także wymiana doświadczeń. Praca warsztatowa przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania, którą udało się stworzyć dzięki niezwykłej postawie uczestników warsztatów.

Intencją spotkania było też wspieranie procesu zdrowienia poprzez podnoszenie jakości życia. Uczestnicy poznali metody lepszej komunikacji z najbliższymi i z otoczeniem, dowiedzieli się o sposobach radzenia sobie ze stresem i przećwiczyli techniki relaksacyjne, dzięki czemu mogli dostrzec, jak istotne jest czerpanie z życia „Tu i Teraz”.

Dzięki temu, iż w trakcie trwania warsztatów spotkały się osoby znajdujące się w podobnej sytuacji życiowej, bardzo szybko doszło do wytworzenia  poczucia wspólnoty, a to z kolei wyzwoliło potrzebę podzielenia się z innymi swoim doświadczeniem, myślami, uczuciami i dodatkowo pozwoliło rozwinąć swoje umiejętności czerpania wsparcia w procesie leczenia. W dniu podsumowującym pięciodniowy warsztat, uczestnicy zostali poproszeni o podzielenie się tym, czego doświadczyli dzięki pracy w grupie oraz jakie korzyści ze spotkania wynoszą dla siebie. Oto fragmenty niektórych wypowiedzi: „wspólnota doświadczeń”, „przyjemnie i pożytecznie spędzony czas”, „dobry humor”, „forum do dzielenia się swoimi problemami”, „wzbogacenie wiedzy”, „dobra zabawa”, „otwartość na problemy”, „zawarcie nowych znajomości”, „zapomnienie o chorobie”,  „wzbogacenie umiejętności określania swoich doznań i emocji”,  „zaprzyjaźnienie się z rakiem, z sobą i z ludźmi”.

Warsztaty prowadzone przez psychoterapeutki Gestalt Ewelinę Sitarską i Joannę Dreżewską miały swój rytm: zaczynały się codziennie o godzinie 10.00 gimnastyką prowadzoną w celu przywrócenia równowagi psychicznej i fizycznej oraz podniesienia poziomu energii. Później następował czas – niejednokrotnie wytężonej – pracy warsztatowej, która z jednej strony pozwalała na znalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie z: lękiem, z przygnębieniem, złością, z poczuciem bezradności, z drugiej zaś – rodziła możliwości odkrywania na nowo radości z zabawy. Opowiadanie bajek, czy też praca poprzez sztukę pozwoliła uczestnikom sięgnąć po te zasoby, które kryją się w naszych wewnętrznych dzieciach. Dzięki takiej formie pracy, w której trud mieszał się z nieskrępowaną wręcz radością, osoby chore mogły również poprzez śmiech wpłynąć pozytywnie na swój psychofizyczny dobrostan i zaczerpnąć nową energię do działania.

Program warsztatów obejmował między innymi: podnoszenie poziomu energii i witalności oraz budowanie bliskości i poczucia bezpieczeństwa; zwrócenie uwagi na zasoby, po które można sięgać wówczas, kiedy brakuje sił; przyjrzenie się sytuacji osoby chorej, jej światu, możliwościom i  społecznemu postrzeganiu choroby nowotworowej; radzenie sobie z emocjami – integrowanie zdrowia i choroby; przekształcenie lęku w spokój umysłu; przyjrzenie się kryzysowi sensu życia w doświadczeniu choroby i w konfrontacji z zagrożeniem śmiercią (śmierć jest z pewnością końcem życia w sensie fizycznym, ale czy końcem wszystkiego? jaki jest sens życia człowieka stojącego w obliczu śmierci? jaki ma sens śmierć w odniesieniu do życia?; tworzenie osobistego planu zdrowienia, któremu sprzyja twórcze myślenie, wsparcie społeczne, rodzinne i duchowość, która może zarówno odnosić się do czynności i przynależności religijnych, relacji z Bogiem lub inną Siłą Wyższą, jak też do innych aspektów, bliskich wymiarowi duchowemu, takich jak: sztuka, przyroda czy  medytacja; rozwijanie i wzmocnienie nadziei i zaufania.

Dodatkowo –  w ramach warsztatów – zagwarantowano uczestnikom możliwość nieodpłatnej konsultacji ze specjalistami niosącymi wsparcie osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi. Do uczestnictwa w charakterze wolontariuszy w ramach warsztatów zgłosiły się Pani Ewa Burakowska (lekarz onkolog)  oraz Pani Estera Różycka (dietetyk). Dzięki obecności ekspertów, uczestnicy zajęć mogli uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące dalszego procesu ich leczenia oraz wzmacniania kuracji przeciwnowotworowej przy pomocy diety.

Program warsztatów zakładał przede wszystkim działanie poprzez pracę, doświadczanie i przeżywanie tego, co dzieje się „tu i teraz” przy jednoczesnym zorientowaniu na zmianę, która dla każdego z uczestników warsztatów mogła być zupełnie inną jakością. Jej odstawą natomiast za każdym razem staje się samopoznanie, kontakt z własnymi emocjami oraz zdrowy sposób myślenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze