Odpowiedź wydaje się prosta, wystarczy znaleźć interesujący temat, a potem nacisnąć spust migawki. Elektronika zmierzy światło i ustawi ostrość. A jednak nie takie to proste, bo zła kompozycja może wszystko popsuć. Zasadom poprawnego i twórczego komponowania zdjęć poświęcone były warsztaty, które we wtorek 16 kwietnia poprowadził w Miejskim Ośrodku Kultury Antoni Kreis, wiceprezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Artystów Fotografików.
Prelegenta przedstawił Adam Sowula, reprezentujący organizatorów warsztatów, czyli Miejski Ośrodek Kultury oraz Olkuski Klub Miłośników Fotografii. Co prawda Antoni Kreis znany jest już w naszym mieście dzięki trzem edycjom Wystawy Fotograficy Olkuscy, których był komisarzem, jednak wspomnieć wypada, że ma w dorobku wiele nagród w konkursach fotograficznych i filmowych, że jego zdjęcia prezentowane były na blisko stu zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych wystawach, a także ilustrowały liczne podręczniki, książki i albumy. Co nie mniej istotne, szczególnie z punktu widzenia uczestników warsztatów, Antoni Kreis jest też wykładowcą w szkołach fotograficznych i autorem wydawnictw z zakresu metodyki fotografii. W trakcie olkuskich warsztatów pt. „Kompozycja pod kontrolą” nie tylko omówił podstawowe zasady kadrowania, rodzaje perspektyw, złoty podział, harmonię i rytm w fotografii, ale też zdradził kilka tajników artystycznego warsztatu, przydatnych nawet zaawansowanym fotografom. Każdy z analizowanych aspektów kompozycji ilustrowany był wyświetlanymi na ekranie przykładami prawidłowego rozumienia obowiązujących reguł, a także fatalnych skutków ich nieznajomości lub lekceważenia. Oprócz przedstawienia akademickich kanonów kompozycji Antoni Kreis podzielił się też z uczestnikami warsztatów swą wiedzą o tym, jak i kiedy można zasady te łamać, by obraz nie stracił, a zyskał na atrakcyjności.

Pedagogiczne doświadczenie prelegenta sprawiło, że zamiast suchego, nudnego wykładu, przybyli do Miejskiego Ośrodka Kultury pasjonaci fotografii mieli okazję wysłuchać ubarwionej humorystycznymi dygresjami gawędy. Antoni Kreis, prócz umiejętności wciągania słuchaczy w przystępnie i ciekawie omawiany temat, potrafi też stworzyć miłą atmosferę, w której granica między prelegentem i uczniami przestaje być nieprzekraczalnym murem. Pytania zadawane były z obu stron „katedry”. Uczestnicy warsztatów chcieli za ich pomocą rozwiać swoje wątpliwości, pogłębić wiedzę o omawianym właśnie aspekcie kompozycji, zaś wykładowca pytaniami starał się skłonić obecnych do kreatywnego myślenia, do jak najpełniejszego zrozumienia zasad poprzez samodzielne ich odkrywanie. Zwracał też uwagę, by skupiając się na poprawności technicznej i na kompozycji nie tracić z oczu tematu, nie zapominać o treści utrwalanych za pomocą aparatu obrazów. – Narzędziem, by porozumieć się z odbiorcą, to coś na zdjęciu zrozumiale dla niego przekazać, są zasady kompozycji. Jednak stosując je należy pamiętać, że nie wolno robić zdjęć o niczym, zdjęcia muszą być o czymś – podkreślał Antoni Kreis na spotkaniu w olkuskim MOK.

Nie krył też, że dobrze czuje się w naszym miastem, że lubi tu przyjeżdżać, zatem możemy mieć nadzieję na kolejne rozwijające nasze fotograficzne talenty wizyty.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Fotograf Olkuski
Fotograf Olkuski
11 lat temu

[quote name=”Pstrykacz podolkuski”]Przepraszam, słuszna uwaga, odebrałem Twój komentarz jako ironię, tyle w Internecie krytykanctwa i złośliwości, że zauważa się je już nawet tam, gdzie ich nie ma.[/quote]
W takim razie ja też przepraszam, może oboje mieliśmy nienajlepszy dzień, ja nie byłem dość precyzyjny, ty dość uważny. 😉

Pstrykacz podolkuski
Pstrykacz podolkuski
11 lat temu

Przepraszam, słuszna uwaga, odebrałem Twój komentarz jako ironię, tyle w Internecie krytykanctwa i złośliwości, że zauważa się je już nawet tam, gdzie ich nie ma.

Fotograf Olkuski
Fotograf Olkuski
11 lat temu

[quote name=”Pstrykacz podolkuski”]Gdybyś Fotografie Olkuski miał o fotografii pojęcie choć blade pojęcie, wiedziałbyś, że dopiero gdy opanujesz kompozycję, będziesz mógł jej zasady łamać bezkarnie tzn. bez szkody dla zdjęcia. Poczytaj trochę na ten temat, popytaj, a potem bądź mądrzejszy od wice prezesa ds. edukacji ze śląskiego oddziału ZPAF. Udanych zdjęć i rozsądniejszych komentarzy życzę[/quote]
Pstrykaczu, jakiś pstrykacz takiś czytacz – też podolkuski 🙂

Pstrykacz podolkuski
Pstrykacz podolkuski
11 lat temu

[quote name=”Fotograf Olkuski”]Fotografie ilustrujące zasady dobrej fotografii, także przykłady, jak te zasady łamać z pożytkiem – to już mistrzostwo świata i dowód na profesjonalizm tutora. Świetnie.[/quote] Gdybyś Fotografie Olkuski miał o fotografii pojęcie choć blade pojęcie, wiedziałbyś, że dopiero gdy opanujesz kompozycję, będziesz mógł jej zasady łamać bezkarnie tzn. bez szkody dla zdjęcia. Poczytaj trochę na ten temat, popytaj, a potem bądź mądrzejszy od wice prezesa ds. edukacji ze śląskiego oddziału ZPAF. Udanych zdjęć i rozsądniejszych komentarzy życzę

Fotograf Olkuski
Fotograf Olkuski
11 lat temu

Z tekstu wynika, że to spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, nawet z samego artykułu uważny czytelnik wiele może się nauczyć. Fotografie ilustrujące zasady dobrej fotografii, także przykłady, jak te zasady łamać z pożytkiem – to już mistrzostwo świata i dowód na profesjonalizm tutora. Świetnie.

Fotograf Olkuski
Fotograf Olkuski
11 lat temu

Dobre zdjęcie to zdjęcie dobre technicznie, bardzo dobre zdjęcie to zdjęcie dodatkowo dobrze skomponowane, a zdjęcie Grand Prix to takie, które jest dobre technicznie, dobrze skomponowane i naznaczone… szczęściem :).