maria plonowska

Od 17 października br. w Centrum Kultury MOK prezentowana jest wystawa malarstwa zmarłej 60 lat temu Marii Płonowskiej, jednej z najwybitniejszych artystek związanych z ziemią olkuską. Zaliczana jest też do niedocenionych, a nawet, jak zauważył prof. Karol Estreicher, niemal zapomnianych. Dlatego organizator wystawy, którym jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, zadbał również o popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Marii Płonowskiej, szczególnie wśród młodzieży szkolnej.

28 października i 4 listopada br. w pawilonie Centrum Kultury MOK odbyły się warsztaty, w których udział wzięło 360. uczniów olkuskich szkół oraz słuchacze Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia te prowadzili: historyk sztuki Ewa Wołoszyn oraz artysta malarz i pedagog Stanisław Wywioł. Prelegenci nie ograniczyli się wyłącznie do przedstawienia biografii oraz analizy dokonań artystycznych Marii Płonowskiej. Dzięki warsztatom uczestnicy poznali bliżej czasy w których żyła i kierunki artystyczne mające wpływ na jej twórczość.

maria plonowska1

Podczas zajęć na ekranie wyświetlane były obrazy i rysunki Marii Płonowskiej ilustrujące różnorodność jej artystycznych poszukiwań, a także postacie i dzieła malarzy, którzy uczyli ją oraz inspirowali. Do nauki rozpoznawania gatunków malarstwa i kierunków w sztuce posłużyły też eksponowane w pawilonie obrazy Marii Płonowskiej. Prelegenci zachęcali uczniów do aktywnego udziału w zajęciach, zadawali pytania sprawdzające wiedzę i spostrzegawczość, ale przede wszystkim uczyli odkrywać piękno zaklęte w obrazach.

maria plonowska2

Warsztaty zorganizowane zostały z myślą o młodzieży szkolnej. Dla dorosłych, którzy chcieliby poszerzyć swe wiadomości o życiu i twórczości Marii Płonowskiej, przygotowano ilustrowane zdjęciami tablice informacyjne. Tablice znajdują się na wystawie w pawilonie Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32. Wystawę zwiedzać można do 16 listopada br. Serdecznie zapraszamy.

MOK Olkusz

maria plonowska3

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o