70. rocznica zbrodni katyńskiej

Jeden zamordowany przez NKWD w 1940r. Polak – jeden zasadzony dla uczczenia jego pamięci dąb. Do takiej formy uczczenia ofiar stalinowskiej zbrodni zachęca Stowarzyszenie Parafiada, główny organizator programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.  Do programu włączył się Olkusz. Na apel burmistrza Dariusza Rzepki w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w 70. rocznicę mordu, o godzinie 12 w olkuskich szkołach młodzież zasadziła Dęby Pamięci, odbywały się opowiadające o Katyniu akademie. Gospodarzem głównej, miejsko-gminnej uroczystości, była Szkoła Podstawowa nr 1.

Już na początku obchodów pojawił się akcent nawiązujący do „Drugiego Katynia”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wszyscy chwilą ciszy uczcili pamięć Ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Jeden z uczniów odegrał na trąbce żałobną pieśń. Nie był to jedyny taki symbol tego dnia. – Dzisiaj obok Dębu Pamięci związanego z Olkuszem poety i oficera, zamordowanego przez NKWD Lecha Piwowara, zasadzimy jeszcze jedno drzewo. Niech odradzając się każdej wiosny, zieleniąc nowymi liśćmi każdego kwietnia, przypomina nam o tragedii, jaka dotknęła nasz naród ubiegłej soboty – mówił burmistrz Dariusz Rzepka. Wiele miejsca podczas swego wystąpienia poświęcił wyborowi formy obchodów. – Kiedy przed paroma miesiącami planowaliśmy z moimi współpracownikami obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, chcieliśmy odejść od zwyczajowo przyjętej formuły, pragnęliśmy uczcić pamięć Ofiar Katynia przy jak największym udziale młodzieży. (…) Wierzyliśmy, że w ten sposób nasi uczniowie więcej dowiedzą się o wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu lat, więcej zapamiętają. Nie przypuszczaliśmy, że znaczenie, a właściwie dwa znaczenia słowa „Katyń”, będą najbardziej znanymi i rozumianymi nie tylko wśród młodzieży w całej Polsce, ale na całym świecie. Dlatego nie będę mówił o Katyniu 1940 roku, ani też o tym, którego dramat przeżywamy od tragicznej soboty 10 kwietnia 2010. Pozwólmy o historii opowiedzieć tym, którzy za kilkanaście lat przejmą od nas obowiązek przekazywania ojczystych dziejów następnym pokoleniom. Przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 artystyczna część uroczystości bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci gości. Wiersze, pieśni i inscenizacje obrazujące dramat pierwszych lat wojny, dramat Katynia, wywołały łzy wzruszenia. Dziękując dyrektor Ewie Skubis, nauczycielom i uczniom SP1, burmistrz prosił, by zorganizować kolejne prezentacje tej akademii, by mogło ją obejrzeć jak 70. rocznica zbrodni katyńskiejnajwięcej osób.

Na zaproszenie dzieci uczestnicy uroczystości udali się do szkolnego arboretum. Tam, przy dźwiękach trąbki, burmistrz Dariusz Rzepka, zastępca burmistrza Włodzimierz Łysoń, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk oraz wicestarosta Kazimierz Ściążko zasadzili dwa drzewa pamięci: ku czci zamordowanego w Katyniu Lecha Piwowara oraz poświęcone Ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pod drzewami uczniowie postawili tabliczki informujące o tym, z jakiej okazji i ku czyjej pamięci drzewa zostały zasadzone. Po uroczystości odbyło się spotkanie z przybyłymi do szkoły kombatantami, przedstawicielami instytucji, organizacji społecznych, mieszkańcami Olkusza. Goście dzielili się wrażeniami wyniesionymi z niedawnej akademii, ale także odczuciami wywołanymi sobotnią tragedią i jej związkami z katyńską historią.

W czwartek 15 kwietnia o godz. 17 przed Krzyżem Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Olkuszu mieszkańcy pomodlą się i zapalą znicze pamięci. Stamtąd uczestnicy przemaszerują do bazyliki św. Andrzeja, gdzie o godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem. Do udziału w tej uroczystości zapraszają wszystkich mieszkańców ziemi olkuskiej posłowie Jacek Osuch, Andrzej Ryszka, starosta Leszek Konarski oraz burmistrz Dariusz Rzepka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze