Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna rok małego jubileuszu. Atmosfera…, jak w pierwszym dniu nauki szkolnej lub akademickiej. Powitania, pocałunki…, „- To ty jesteś?…”, „- Dawno cię nie  widziałam”… Rozpoczyna się dnia 13 października 2011 roku piąty rok działalności olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W atmosferze powitań spotkało się 197 osób. To mniej, niż w roku poprzednim i 3/4 obecnych – to absolwenci z ubiegłych lat. W roku 2010 rozpoczęło studia 212 osób, a do dyplomu dotarło 160.

Jak w latach poprzednich, organizator, czyli Urząd Miasta i Gminy proponuje słuchaczom (lepiej zwyczajowo powiedzieć: studentom) wiele ciekawych zajęć fakultatywnych za niewielką odpłatnością. Są to: zajęcia komputerowe, język angielski, niemiecki, włoski, gimnastyka rehabilitacyjna, Tai-chi, malarstwo i rysunek, zajęcia na basenie, fotografia, zajęcia teatralne, kurs tańca towarzyskiego. Nadal działać będzie chór. Można zorganizować kurs kroju i szycia. Propozycje, jak widać, są  bardzo urozmaicone.

Wspaniałe są propozycje wykładów, tak co do tematyki, jak i prelegentów. Jak informuje Koordynatorka programu mgr Ewa Barzycka, w październiku o pracach archeologicznych w kontekście ostatnich olkuskich wykopalisk będzie mówić dr Sławomir Dryja. Profesor dr hab. Feliks Kiryk z  krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego przedstawi wykład: „Uniwersytet Jagielloński na tle początków uniwersytetów w Europie”. Profesor Kiryk wraz z prof. Kołodziejczykiem są autorami pierwszej monografii Olkusza.

W listopadzie planowany jest wykład prof. dr. Adama Vetulaniego. „Dlaczego myślimy”. To będzie prawdziwy „hit”. Profesor Vetulani to światowa sława nauki polskiej, profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek PAN i PAU, pracownik Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, znawca struktury mózgu, uczony najczęściej z polskich naukowców cytowany przez specjalistyczną fachową prasę światową.

Na kolejnym wykładzie prof. dr hab. Dobiesław Dudek (olkuszanin) z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego będzie mówił o problemach związanych z Euro 2012. W grudniu słuchacze spotkają się, jeżeli nic się nie zmieni, z prof. dr. Franciszkiem Ziejką, byłym Rektorem UJ, inicjatorem i prezesem Komitetu Budowy w Krakowie Panteonu Narodowego. Na kolejnym spotkaniu doc. dr hab. Ewa Kluczewska (olkuszanka), będzie mówić o problemach diagnozy radiologicznej. I jeszcze jeden wykład  grudniowy:  „Masoneria – fakty i mity” poprowadzi go dr Norbert Wojtowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykłady mają charakter publiczny, są ogólnie dostępne i bezpłatne. Organizatorzy myślą jednak o wprowadzeniu niewielkiego czesnego. To doprawdy rzadka okazja spotkania się z wielką nauką.

Imponujący jest skład Rady Programowej UTW. To prawdziwa intelektualna ozdoba naszego miasta, aczkolwiek bywają w Olkuszu  gośćmi. Są to: prof. dr hab. Andrzej Szromik Przewodniczący Rady, prof. Grażyna Stachówna, prof. Michał Ostrowski, prof. M. Urbanik, prof. dr Dobiesław Dudek, doc. dr Ewa Klich, dr Marek Lasota, dr Marcin Rzepka, dr Taszycka i przedstawiciele Miasta: dr Włodzimierz Łysoń, mgr Grażyna Praszelik-Kocjan  i mgr Ewa Barzycka. Patronat nad  naszym Uniwersytetem mają także wielce znaczące i honorowe uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Uniwersytet Śląski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku – jaki jest cel tej organizacji, gromadzącej w całym kraju setki słuchaczy i uczestników? Najważniejszy – to cel społeczny, dla ludzi, którzy już zeszli ze sceny zawodowej, ale wciąż chcą nadążać za zmieniającym się światem, którzy nie chcą poddać się czasowi, chcą być wśród znajomych, przyjaciół, umieją cieszyć się życiem. Jak mówi Pan Durański, kilkuletni uczestnik zajęć uniwersyteckich: – „Ludzie naszego pokolenia są wszędzie: na stadionie, na festynach, na spotkaniach. Jesteśmy aktywni i nie upadliśmy na duchu, ani nie poddaliśmy się czasowi”. Więc „Gaudeamus igitur, juvenes dum sumus”, czyli „Radujmy się, dopóki jesteśmy młodzi”. Może nie ciałem, ale duchem na pewno. Od tej dawnej tradycyjnej pieśni burszowskiej rozpoczął się kolejny rok akademicki UTW. Dr Łysoń, wiceburmistrz Olkusza, otwierając zajęcia, stwierdził z niejakim zdziwieniem, że czyni to już po raz piąty. Przedsięwzięcie, któremu mało kto dawał szanse na  przetrwanie z latami okrzepło i jest szansą intelektualną nie tylko dla ludzi trzeciego wieku, ale dla wszystkich olkuszan, którzy chcieliby skorzystać z propozycji edukacyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ućtelka tanca
ućtelka tanca
12 lat temu

[quote name=”Student UTW”]Na Uniwersytecie jestem od początku, czyli już piąty rok. Dorobkiem tego uniwersytetu to działający chór, kilkaset osób posiadających umiejętność obsługi komputera, kilka wystaw plastyków uniwersyteckich, umiejetność pływania nabyta na zajęciach na basenie, ale przede wszystkim możliwość rodzenia się wspaniałych przyjażni i integracji ludzi mojego pokolenia. Aby takich inicjatyw było jak najwięcej Panie dr Łysoń.[/quote]

Szanowny studencie nie wątpię w to, co napisałeś. Inicjatywa i praca na rzecz UTW godna jest pochwały. Lecz szkolnictwo podstawowe i gimnazja u nas strasznie kuleją. Coś dzieje się kosztem czegoś, my nauczyciele bardzo często w trudnych sytuacjach jesteśmy pozostawiani sami sobie. Wydaje nam się, że Pan dr Łysoń i Pan dyrektor Feliksik nie potrafią właściwie rozwiązywać naszych problemów. Dlatego sukcesy wymienionych Panów na UTW aż tak bardzo nas nie radują.

Student UTW
Student UTW
12 lat temu

Na Uniwersytecie jestem od początku-czyli już piąty rok.Dorobkiem tego uniwersytetu to działający chór,kilkaset osób posiadających umiejętność obsługi komputera,kilka wystaw plastyków uniwersyteckich,umiejetność pływania nabyta na zajęciach na basenie,ale przedewszystkim możliwość rodzenia się wspaniałych przyjażni i integracji ludzi mojego pokolenia.Aby takich inicjatyw było jak najwięcej Panie dr Łysoń.

profesor Kocur
profesor Kocur
12 lat temu

[quote name=”nauczyciel”]Według mnie lepiej by było dla szkół naszego powiatu, gdyby dr Łysoń bardziej przykładał się do nadzorowania szkół PIERWSZEGO, a nie trzeciego wieku 8)[/quote]

Właściwy nadzór nad szkołami powiatu to odpowiedzialność i obowiązek, a Uniwersytet III wieku to zabawa. Władza lubi się bawić, a nie lubi należycie wypełniać swoich obowiązków. Wrócę jeszcze do tego tematu, obiecuję 😉

nauczyciel
nauczyciel
12 lat temu

Według mnie lepiej by było dla szkół naszego powiatu, gdyby dr Łysoń bardziej przykładał się do nadzorowania szkół PIERWSZEGO, a nie trzeciego wieku 8)

dr Wiedzący
dr Wiedzący
12 lat temu

.
Kurcze, sami doktorzy. Jak to milo wśród Samych Swoich 😆