koncert_giuseppe_devastato_09_06_2011_fot01a

Blisko 300 osób wysłuchało w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury recitalu wybitnego włoskiego pianisty i kompozytora Giuseppe Devastato. Koncert zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej, Włoski Instytut Kultury, Urząd Miasta i Gminy oraz Miejski Ośrodek Kultury uświetnił obchody 150. rocznicy Zjednoczenia Włoch.

Przed występem Dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan i Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko Włoskiej Wiktor Burakowski powitali w imieniu organizatorów gości koncertu, wśród których obecni byli: Starosta Jerzy Antoni Kwaśniewski, Zastępca Burmistrza dr Włodzimierz Łysoń, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Osuch i Łukasz Kmita oraz prof. dr hab. Andrzej Szromnik. Dziękując słuchaczom za liczne przybycie, dr Włodziemierz Łysoń przypomniał zarówno historyczne, jaki i współczesne związki Polski i Włoch, a także związki Olkusza i dwóch jego partnerskich miast: Bergamo orazkoncert_giuseppe_devastato_09_06_2011_fot10 Pontenure.

Mówiąc o Zjednoczeniu Włoch, którego 150. rocznica stała się okazją do organizacji koncertu, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Clara Celati również nawiązała do przyjaznych polsko-włoskich relacji, wspieranych m. in. przez Jana Pawła II.

Postaci kompozytorów, których dzieła znalazły się w programie olkuskiego koncertu, przybliżyła słuchaczom Grażyna Brewińska z Akademii Muzycznej w Katowicach. Pierwszy utwór, wykonany przez Giuseppe Devastato tego wieczoru, został wysłuchany przez publiczność na stojąco, z szacunkiem należnym „Fratelli d’Italia” – hymnowi państwowemu Włoch. W dalszej części znany i ceniony przez melomanów na całym świecie pianista zagrał cztery sonaty Domenico Cimarosa, wybitnego klasycystycznego twórcy, wywodzącego się ze słynnej szkoły neapolitańskiej, której absolwentem jest również Giuseppe Devastato.

Goszczący w Olkuszu artysta jest także wybitnym kompozytorem, a jego utwory stanowią m. in. koncert_giuseppe_devastato_09_06_2011_fot09oprawę muzyczną hollywoodzkich filmowych produkcji. W Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentował dwa własne utwory: Romanza, Homage a Mozart oraz Nokturn La gondola. Ponadto wykonał S. Thalberga Wielką fantazję na motywach Traviaty G. Verdiego, Preludium i Nokturn nr 9 na lewą rękę A. Scriabina oraz Balladę h-moll F. Liszta. Pojawił się też polsko-włoski akcent, a to za sprawą Andante Finale z opery Donizettiego Łucja z Lammermooru, w aranżacji wybitnego polskiego pianisty, pedagoga i kompozytora Teodora Leszetyckiego.
Koncert Giuseppe Devastato olkuska publiczność przyjęła owacjami na stojąco. Na bis artysta, znany z wydobywania dźwięków imitujących ludzki głos, wykonał mozaikę wariacji na tematy popularnych melodii i pieśni, czym zachęcił część słuchaczy do nucenia.

Do kwiatów i wydawnictwa promującego olkuskich artystów wręczonych włoskiemu gościowi przez Grażynę Praszelik-Kocjan, rysunek satyryczny przedstawiający Giuseppe Devastato dołączył plastyk i poeta Jacek Majcherkiewicz.
Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania z włoską kulturą.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze