glutaminian sodu 1

Po raz pierwszy, i zapewne nie ostatni, sąsiadujące ze sobą instytucje kultury zdecydowały się na wspólne otwarcie równolegle prezentowanych ekspozycji. Stało się to 6 maja 2016 r., a okazję ku temu dały wystawy Leszka Żegalskiego „Malarstwo” i Michała Kwarciaka „W niedokończonym śnie…”. Tak więc goście zgromadzeni na dziedzińcu Centrum Kultury mieli tego dnia sposobność wzięcia udziału w podwójnym wernisażu, po którym w pawilonie wystawienniczym Miejskiego Ośrodka Kultury i Galerii Sztuki Współczesnej BWA otrzymali podwójną dawkę artystycznych wrażeń.

W wydarzenie to włączyli się młodzi aktorzy-kuglarze z Grupy Teatralnej „Glutaminian Sodu”. Już na ulicy Szpitalnej, w pobliżu wejścia do Centrum Kultury, a także na dziedzińcu witali zmierzających na podwójny wernisaż gości, wprowadzali ich w magiczny klimat malarstwa dwóch artystów.

 

glutaminian sodu 2

Podczas oficjalnego otwarcia obu wystaw Beata Soboń i Stanisław Stach – dyrektorzy MOK oraz GSW BWA w Olkuszu, zgodnie podkreślili zadowolenie z inicjatywy współpracy. Z jej propozycją wyszła Beata Soboń, a Stanisław Stach chętnie na nią przystał. Jak wyznała na wernisażu dyrektor MOK był to wspólny pomysł, w którym udział miały Klaudia Zub-Piechowicz i Wioletta Sarota-Stach, artystki oraz instruktorki plastyki pracujące w Dziale Wystawienniczo-Muzealnym MOK.

m kwarciak i l zegalski

Najwyższy czas przedstawić wreszcie artystów, których dzieła od ubiegłego piątku podziwiać można i warto w obu galeriach. Leszek Żegalski urodził się w 1959 r. na Śląsku Cieszyńskim. Studia rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza, po czym przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Tam też w 1984 r. uzyskał dyplom. Razem z Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko współtworzył „Grupę Trzech”, zwaną też „Tercetem Nadętym”. Do pierwszych znaczących sukcesów Leszka Żegalskiego należy Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88”. W tym samym 1988 r. wyjechał do Niemiec, gdzie intensywnie tworzył i wystawiał. Dwa lata później został członkiem Związku Malarzy Realistów – „Künstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart” – organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 r. należy do Grupy Apellesa. Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe oraz fresk. Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy – m. in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu. Ma na koncie ponad 200 wystaw indywidualnych, „Tercetu Nadętego” i zbiorowych w Polsce oraz wielu krajach Europy, a także USA, Kanady i Japonii. Dzieła Leszka Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich. Jest też autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.

publicznosc 1

Michał Kwarciak, rocznik 1983, jest absolwentem Prywatnego Policealnego Studium Zawodowego Opus Art w Sosnowcu na kierunku witraż oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie na kierunku malarstwo sztalugowe. Obecnie na tej samej uczelni kończy specjalizację – malarstwo w architekturze i urbanistyce. Tematyka prac Michała Kwarciaka przechodzi od scen realnych do symbolicznych i nierealnych. Jego obrazy ukazują sceny z wyobraźni i snów, pełne są baśniowej tajemniczości. Jak sam przyznaje, w swoich pracach często powraca do własnych marzeń i baśni z dzieciństwa. Te obrazy są zazwyczaj oderwane od konkretnej prezentacji świata zewnętrznego, jakby zawieszone w niedokończonym śnie. Stąd tytuł wystawy. Jednakże efemeryczność przedstawianych scen, jak i pewne niedopowiedzenia mają na celu skłonienie odbiorcy do zwrócenia uwagi na stanowiącą główny motyw postać.

wystawa l zegalskiego 1
Oddalając się nieco od rozważań o sztuce nadmienić koniecznie trzeba, że Michał Kwarciak angażuje się w działalność charytatywną. Przykłady tego spotkać można w Olkuszu, gdzie wspierał swoimi pracami inicjatywy Grzegorza Ludwiczaka i „Zielonego Światła” na rzecz pomocy osobom dotkniętym chorobą nowotworową.

wystawa l zegalskiego 2

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystaw w Centrum Kultury MOK i Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

MOK Olkusz

wystawa m kwarciaka 1

wystawa m kwarciaka 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze