Doroczny Koncert uczniów olkuskiej Szkoły Muzycznej odbył się 30 maja i był imprezą tyleż sympatyczną – zważywszy na wiek występujących artystów (w większości z niższych klas szkoły podstawowej, choć koncertowała również grupa uczniów w wieku gimnazjalnym), co i kształcącą dla społeczeństwa. „Muzyka łagodzi obyczaje”- mówił Mistrz. Łagodzi już od 45 lat, bo tyle działa w Olkuszu Szkoła Muzyczna stopnia podstawowego. Można się zabawić w liczenie: przez ten czas w roli uczniów tej Szkoły wystąpiło około 5 tysięcy olkuszan. Obecnie kształci się w niej 179 uczniów, troje z nich, tegoroczni absolwenci, zamierza podjąć naukę w średniej szkole muzycznej w Krakowie. Zdobywają umiejętności gry na różnych instrumentach, co mogliśmy zobaczyć: fortepian, skrzypce, trąbka, klarnet, perkusja. Być może, a nawet na pewno, nie wszyscy pójdą muzyczną drogą zawodową, zostanie im jednak nie tylko pamięć o Szkole, ale przeżycia i wzruszenia, jakie daje spotkanie z wielką Sztuką.

Wielu wychowanków olkuskiej Szkoły po latach edukacji w średnich i wyższych uczelniach muzycznych powróciło do Olkusza, aby kształcić kolejne pokolenia. Niektórzy obrali karierę solistów, grają w renomowanych orkiestrach, śpiewają w zawodowych chórach. Czasami pokazują się na lokalnych koncertach. Jednak najcenniejsze jest to, co ze szkoły muzycznej wyniosą te dzieci, grające z takim zaangażowaniem i pasją.
W pierwszej części koncertu występowali soliści. W drugiej natomiast, co było ewenementem, zespoły muzyczne: duet perkusyjny Mateusz Jurczyk i Adrianna Gajdziszewska, duet fortepianowy Aneta Świetlicka i Natalia Zub, przeuroczy zespół skrzypcowy dzieci z klas pierwszych, oryginalny wieloosobowy zespół smyczkowy, trio gitarowe: Piotr Bojko, Agnieszka Kluczewska, Aleksandra Swoboda, szkolny Big Band (kilku rosłych trębaczy, a wśród nich niedużej postury, uśmiechnięta „trębaczka”).
Wymieńmy solistów: Piotr Gąsiorek – II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści Szkół Muzycznych I stopnia, wychowanek Ireny Trusz, Julia Gałka – III miejsce w Konkursie Młodych Instrumentalistów w Krakowie, wyszła „spod ręki” Jana Kuśmierczyka, Julia Kaliś – wyróżnienie na IV Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów, wychowanka Jana Kuśmierczyka, Joanna Mistela, Julia Nowak, Maria Gęgotek, Radosław Mosurek, Przemysław Mirek, Anita Szczurek, Damian Orkisz (świetny na  marimbie). I na koniec wystąpił chór. 32 chórzystów, którzy pod  batutą Marii Arkusz zdobyli „złotą strunę” w XII Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę”. Chór szkolny… Kiedyś takie zespoły istniały w większości olkuskich szkół…

Do koncertu przygotowali uczniów nauczyciele Szkoły: Irena Trusz, Jacek Nawara, Jadwiga Bryła-Gęgotek,Tomasz Artynowski, Krzysztof Bukowski, Michał Jankowski, Dariusz Lauterbach, Bartłomiej Szczepański, Magdalena Rutkowska, Dorota Lisowska,Tadeusz Spyra, Kazimierz Chudek (Big Band). Akompaniowali: Ewa Łydka, Irena Trusz,Tomasz Artynowski i Maria Arkusz. Koncert prowadził wieloletni nauczyciel Szkoły Wojciech Taborek. Dzięki Koncertowi olkuszanie mogli zobaczyć swoje dzieci w czasie występu, a także ocenić możliwości Szkoły. Postęp jest widoczny z każdym rokiem! Gość honorowy Koncertu, olkuski starosta Leszek Konarski powiedział: – Słuchałem z zainteresowaniem. Możliwości uczniów i nauczycieli dają szansę utworzenia w Szkole orkiestry. Życzę Szkole wszystkiego najlepszego”.
Jedna z solistek: -Chodzę do klasy piątej szkoły podstawowej i jednocześnie 5 lat do szkoły muzycznej. Lubię grać. Dyrektor Szkoły: – Zadowolona jestem z Koncertu. Chcieliśmy pokazać i zagrać muzykę klasyczną i bardziej współczesną,jak np. blues, stąd owa marimba, perkusja, trąbki, saksofon, muzyka mistrzów Big Bandu. Najważniejszym naszym zamysłem jest upowszechnianie muzyki wśród dzieci, stąd założyliśmy Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica”, stąd nasze liczne występy i koncerty, współpraca z organizacjami społecznymi. Co roku  kilkoro naszych absolwentów podejmuje naukę w średniej szkole muzycznej. Dziękuję Pani Dyrektor III Zespołu Szkół, Cyryli Kuli za życzliwość i użyczanie nam na ten i inne koncerty auli szkolnej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze