miejscapamieci01

W dniu 27 listopada b.r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się konferencja podsumowująca projekt  „Pamięć śladów, śladami pamięci – miejsca pamięci narodowej na ziemi olkuskiej”. Wszyscy zaproszeni wysłuchali sprawozdania z realizacji projektu przygotowanego w formie prezentacji multimedialnej, która przybliżyła działania oraz rezultaty i cele projektu. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: dr. hab. Józefa Brynkusa (pełniącego funkcję Posła na Sejm RP) „Miejsca pamięci narodowej” oraz dr Agnieszki Chłosty-Sikorskiej „Żołnierze niezłomni ziemi olkuskiej”. W konferencji uczestniczyła prof. dr hab. Bożena Popiołek – dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas konferencji swoje wystąpienie, dotyczące miejsc pamięci narodowej na ziemi olkuskiej, miał również pan Jacek Sypień – współautor publikacji poświęconej temu zagadnieniu powstałej w trakcie realizacji projektu. Na zakończenie spotkania rozstrzygnięty został również konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół średnich powiatu olkuskiego oraz osób dorosłych. Zadaniem uczestników było wykonanie dokumentacji fotograficznej i zebranie informacji o dowolnie wybranym miejscu pamięci narodowej w powiecie olkuskim.

miejscapamieci02
Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – KONRAD KULIG, autor filmu „Poległym walecznym ma polu chwały” (IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun Michał Masłowski)
II miejsce – URSZULA MYSZKA, BARTOSZ TREFON, KATARZYNA ZAJEGA, autorzy filmu „Kapliczka pw. Matki Boskiej Bolesnej w Olkuszu” (Gimnazjum nr 4 im. C.K. Norwida w Olkuszu, opiekun Dorota Witek)
III miejsce – ALEKSANDRA ROLA, MAŁGORZATA KUCIA, autorki prezentacji „Pomnik przed kapliczką w Olewinie nieopodal Olkusza” (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun Anna Miszczyk)
Równorzędne wyróżnienia otrzymali:
– JULIA ŻABA, autorka pracy „Mogiła 42 nieznanych powstańców poległych w dniu 15 sierpnia 1863 roku w walce z caratem w Imbramowicach” (Zespół Szkół im. św. Królowej Jadwigi w Suchej, opiekun Barbara Żezała)
– ANNA MIREK (Publiczne Gimnazjum im. KEN w Bolesławiu, opiekun Joanna Pietrasiewicz)
– NATALIA SKUBIS, autorka prezentacji o Eugeniuszu Puzie (Zespół Szkół nr 2 w Bukownie, opiekun Joanna Nowak).

miejscapamieci03

Celem projektu było udokumentowanie, a następnie udostępnienie w atrakcyjnej dla odbiorców formie miejsc pamięci narodowej na ziemi olkuskiej, które są materialnym świadectwem historii regionalnej.
Warto podkreślić, że chodziło nie tylko o zinwentaryzowanie miejsc pamięci, ale także przypomnienie wydarzeń i ludzi, których te pomniki czy tablice upamiętniają. Dlatego tam, gdzie to było możliwe, opisana została historia ich powstania i wymieniono osoby, które dbały o utrwalanie historii regionu.

miejscapamieci04

Olgerd Dziechciarz, współautor publikacji wydanej w ramach projektu, powiedział: „…Liczymy, że nasza praca – wsparta przez dyrekcję i pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu – pozwoli ocalić od zapomnienia te ważne dla lokalnej społeczności miejsca. Niestety historia, także ta lokalna, bywa rugowana w myśl idei, że to, co było, czyli przeszłość, zarówno heroiczna i chwalebna, jak i ta dramatyczna i mniej zaszczytna, nie jest ważna. Pozostaje tylko pytanie: na czym, jeśli nie na pamięci i patriotyzmie, budować świadomość narodową?”       

miejscapamieci05

Projekt realizowany był w okresie od maja do listopada 2015 r. i skierowany do wszystkich miłośników historii powiatu olkuskiego. W ramach relizacji projektu przeprowadzony został konkurs, wydana publikacja (współautorstwa Jacka Sypienia, Olgerda Dziechciarza – „Pamięć śladów, śladami pamięci – miejsca pamięci narodowej na ziemi olkuskiej”) oraz wykonana i zaprezentowana wystawa. Partnerami projektu byli: Olkuskie Koło Światowego Związku Żołnierzy AK, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Centrum Wolontariatu w Olkuszu. Łączny budżet projektu wynosił 23.713 zł, z czego 17.000 zł (czyli około 72%) zostało dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu „Patriotyzm Jutra 2015”.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o