Ogłoszenie UMiG Olkusz

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

W ostatnim czasie podjęliśmy trudną decyzję o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w naszej gminie. Niestety, obecne i prognozowane ceny prądu dla samorządów są horrendalnie wysokie. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 roku Gmina Olkusz płaciła 27 groszy netto za 1 kWh, w tym roku jest to już 1,02 zł, a prognoza na przyszły rok wskazuje 1,74 zł netto za 1 kWh, czyli 644% więcej niż w 2021 roku! Żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć tak gwałtownego wzrostu cen, dlatego w miastach całego kraju oświetlenie uliczne jest wyłączane.

Zdaję sobie sprawę, że jest to duża uciążliwość, dlatego podjąłem decyzję, by w naszej gminie całkowite wyłączenie oświetlenia nastąpiło dopiero w godzinach 23:00-5:00, gdy już niewielu Mieszkańców porusza się po gminnych ulicach. Ponadto w wielu miejscach do godziny 23:00 oświetlenie uliczne pozostaje włączone w ograniczonym zakresie; załączanych jest około 50% lamp. Podjąłem również decyzję o rezygnacji z uruchamiania iluminacji świątecznej.

Dochodzą do mnie informacje o tym, że czasem obserwują Państwo włączone oświetlenie uliczne w ciągu dnia. Taka sytuacja oznacza trwające prace polegające na diagnozie i usuwaniu istniejącej awarii. Sporadycznie występują również sytuacje rozprogramowania zegara, co skutkuje załączeniem oświetlenia w ciągu dnia – tego typu zdarzenia mogą Państwo zgłaszać pod numerem telefonu 32 626 01 57 lub 991.

Systematycznie wymieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne oprawy LEDowe. Kilka lamp LEDowych zużywa tyle energii, co jedna „stara” lampa sodowa. Energooszczędne oświetlenie instalowane jest także przy nowych inwestycjach oraz w czasie remontów istniejących ulic. Prowadzimy również negocjacje z Tauronem w sprawie wymiany źródeł światła na LED wszystkich należących do nich opraw.

Są samorządowcy, którzy próbują udawać, że problemu nie ma, a gigantyczny wzrost kosztów – chcąc stwarzać dobre wrażenie – pokrywają zaciągając kredyty na realizację wydatków bieżących, w tym koszty energii elektrycznej czy obsługę poprzednich długów. Rosnące od miesięcy stopy procentowe oznaczają, że dziś nowe kredyty są coraz droższe, dlatego dokładam starań, by nie obarczać Gminy Olkusz tego typu zobowiązaniami. Wysokie raty kredytów obciążyłyby przecież Państwa – Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach doświadczamy konsekwencji galopującej inflacji – rosnących cen paliw, energii elektrycznej, czy produktów na sklepowych półkach. Są to bardzo dotkliwe wzrosty dla skromnych budżetów domowych, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.  Dla samorządów te wzrosty są jeszcze wyższe, jak w przypadku prądu. Mam szczerą nadzieję, że rząd wypracuje skuteczne rozwiązania, pozwalające nam wszystkim – zarówno w budżetach domowych, jak również w ramach wydatków samorządowych – żyć bez konieczności wprowadzania tak trudnych ograniczeń.

Zanim to jednak nastąpi proszę Państwa o zrozumienie dla zaistniałej sytuacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kuba C
1 rok temu

Czy wobec tak ogromnych podwyżek cen energii elektrycznej, gdy oświetlenie uliczne gaśnie po 23 konieczne jest takie rozświetlanie Czarnej Góry dla tych kilkunastu osób biegających po boisku? Rozumiem, że pomnik p. Burmistrza musi być widoczny z kosmosu ale to już przesada. Dodatkowo, oświetlenie oślepia jadących od Trzebini w najbardziej niebezpiecznym miejscu.

konkret
konkret
1 rok temu

Czyli przestaną być pobierane podatki lokalne? Ja jako podatnik za to oświetlenie zapłaciłem. Poza tym energia elektryczna dostarczana do samorządów pochodzi z państwowych spółek które również są utrzymywane z naszych podatków. Cenę ustala rząd, a rząd jeśli chce może samorządom dostarczać energię elektryczną za darmo bo jak napisałem przed chwilą to nie samorząd za nią płaci tylko my.
Zastanawia mnie też dlaczego nikt nie pomyśli o innych możliwościach oszczędzania a dokładnie na pensjach urzędników i służb. Burmistrz w tych ciężkich czasach powinien zarabiać minimalną, radni powinni „pracować” za darmo. W końcu bycie radnym to misja a nie praca. No i wszyscy urzędnicy również za minimalną. Zobaczcie ile milionów oszczędności by to dało i by światło na ulicach było. A jeśli komuś nie odpowiada praca za minimalną w budżetówce to może się zwolnić i przejść do sektora prywatnego. Polski sąd orzekł że tzw. pensja minimalna jest pensją godną czyli żaden urzędnik nie ma prawa twierdzić że to za mało dla niego.

Ostatnio edytowany 1 rok temu przez konkret