Pięć wolontariackich inicjatyw – to efekt pracy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, biorących udział w projekcie „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”, realizowanym przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Co wymyślili olkuscy wolontariusze?
Celem projektu jest przygotowanie 30 młodych osób do pełnienia roli lidera w lokalnym środowisku. Uczestnicy biorą udział w szkoleniach, gdzie uczą się m. in. zarządzania zespołem, motywowania innych, autoprezentacji czy realizacji samodzielnych przedsięwzięć. Teraz przełożyli zdobytą wiedzę i wcześniejsze doświadczenia wolontariackie na praktykę. Zgodnie z założeniami projektu odbywają się również warsztaty dla opiekunów szkolnych kół wolontariackich.
Uczestnicy podzielili się na pięć zespołów. Każdy z nich miał opracować innowacyjny projekt z zakresu pomocy innym. Niektóre z nich są już realizowane.
Pierwsza z inicjatyw nosi nazwę „Mikołajkowy zawrót głowy”. Jej autorzy chcieli spełnić marzenia nieuleczalnie chorego Danielka, we współpracy z krakowską fundacją Alma Spei. Po zebraniu „listy marzeń” chłopca i jego rodziców olkuska młodzież zorganizowała w szkołach zbiórkę na zakup niezbędnych przedmiotów. Uczniowie wręczyli prezenty przebrani za postacie z bajek. Pomysłodawcami są: Patrycja Mosurek, Katarzyna Adamczyk, Tomasz Król, Paulina Swędzioł z ZS nr 4 oraz Anna Stach z IV LO. Role mentorów tej grupy pełnią: Bożena Noga (ZS nr 4), Aleksandra Szymanek (II LO).
Uczennice ZS nr 1: Katarzyna Czarnota i Anna Pilch oraz Marcin Basiński z ZS nr 4 rozpoczęli cykl ekologicznych szkoleń w ramach swojego projektu „Znalezione szczęście”. Spotkania dotyczące dokarmiania zwierząt zimą organizowane są dla przedszkolaków, we współpracy z olkuskim nadleśnictwem. W ten sposób łączy się działania kilku instytucji na rzecz szeroko rozumianej świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców naszego terenu. Prelekcje połączono z zajęciami plastycznymi. Mentorem tej grupy jest Sylwia Zawada (ZS nr 1).
„Drzewa – puszka Pandory” – ta inicjatywa skierowana jest do uczniów gimnazjów. Jej autorki: Oliwa Chwast (II LO), Anna Gamrat (IV LO ) planują w styczniu cykl warsztatów, mających na celu pomoc w radzeniu sobie z emocjami. Opiekunami grupy są: Agata Skibińska (II LO Olkusz), Małgorzata Bryzik (IV LO Olkusz).
Niektórzy wolontariusze postanowili pomóc swoim młodszym kolegom w odrabianiu lekcji. Realizując projekt “Spełniać marzenia – głęboka woda”, chcą “zarazić” dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej pasją do nauki. W planach są również warsztaty językowe w formie zabawy. Autorami inicjatywy są: Daria Ślęzak, Justyna Jochymek, Sergiusz Multana (II LO), pod opieką Agaty Skibińskiej i Aleksandry Szymanek (II LO).
Kolejna grupa młodzieży zaprasza na charytatywny koncert na rzecz chorej trzyletniej Emilki. Impreza odbędzie się 4 lutego w olkuskim MOK – u. Zespół projektowy stanowią uczennice I LO w Olkuszu: Weronika Podgórska i Joanna Woźniczko oraz Klaudia Kurek, Aleksandra Banyś, Kamila Łaskawiec z ZS nr 3. Ich mentorki to: Beata Szymczyk – Bąchór (I LO), Wiesława Syguła (ZS nr 3).
Jak pomysły młodych wolontariuszy oceniają koordynatorzy projektu? – Cieszymy się, że projekty są tak różnorodne i dotyczą różnych obszarów pomocy. Dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy zespołami każdy z uczestników zdobywa ciekawą wiedzę i doświadczenie, które będzie mógł wykorzystać nie tylko w swojej dalszej działalności społecznej, ale także w życiu szkolnym i zawodowym. Każda z inicjatyw komuś pomaga, adresaci projektów na pewno na nich skorzystają. Dla naszego Stowarzyszenia „miniprojekty” młodzieży to także nowe, ciekawe wezwanie, poszerzające zakres naszej działalności. Pomysłowość, pasja i zaangażowanie uczestników naszego projektu ma więc szerokie oddziaływanie – twierdzi Anna Dela, koordynatorka programu.
Projekt „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Na realizację projektu „Res Sacra Miser” pozyskało ponad 200 tys. złotych dofinansowania.
Fot.uczestnicy projektu
http://kontrowersje.net/jasna_sprawa_czyli_nowa_firma_owsiaka_za_o_ona_metod_amber_gold