warsztaty edukacyjne rsm

Pięć wolontariackich inicjatyw – to efekt pracy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, biorących udział w projekcie „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”, realizowanym przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Co wymyślili olkuscy wolontariusze?

Celem projektu jest przygotowanie 30 młodych osób do pełnienia roli lidera w lokalnym środowisku. Uczestnicy biorą udział w szkoleniach, gdzie uczą się m. in. zarządzania zespołem, motywowania innych, autoprezentacji czy realizacji samodzielnych przedsięwzięć. Teraz przełożyli zdobytą wiedzę i wcześniejsze doświadczenia wolontariackie na praktykę. Zgodnie z założeniami projektu odbywają się również warsztaty dla opiekunów szkolnych kół wolontariackich.

Uczestnicy podzielili się na pięć zespołów. Każdy z nich miał opracować innowacyjny projekt z zakresu pomocy innym. Niektóre z nich są już realizowane.

Pierwsza z inicjatyw nosi nazwę „Mikołajkowy zawrót głowy”. Jej autorzy chcieli spełnić marzenia nieuleczalnie chorego Danielka, we współpracy z krakowską fundacją Alma Spei. Po zebraniu „listy marzeń” chłopca i jego rodziców olkuska młodzież zorganizowała w szkołach zbiórkę na zakup niezbędnych przedmiotów. Uczniowie wręczyli prezenty przebrani za postacie z bajek. Pomysłodawcami są: Patrycja Mosurek, Katarzyna Adamczyk, Tomasz Król, Paulina Swędzioł z ZS nr 4 oraz Anna Stach z IV LO. Role mentorów tej grupy pełnią: Bożena Noga (ZS nr 4), Aleksandra Szymanek (II LO).

Uczennice ZS nr 1: Katarzyna Czarnota i Anna Pilch oraz Marcin Basiński z ZS nr 4 rozpoczęli cykl ekologicznych szkoleń w ramach swojego projektu „Znalezione szczęście”. Spotkania dotyczące dokarmiania zwierząt zimą organizowane są dla przedszkolaków, we współpracy z olkuskim nadleśnictwem. W ten sposób łączy się działania kilku instytucji na rzecz szeroko rozumianej świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców naszego terenu. Prelekcje połączono z zajęciami plastycznymi. Mentorem tej grupy jest Sylwia Zawada (ZS nr 1).

„Drzewa – puszka Pandory” – ta inicjatywa skierowana jest do uczniów gimnazjów. Jej autorki: Oliwa Chwast (II LO), Anna Gamrat (IV LO ) planują w styczniu cykl warsztatów, mających na celu pomoc w radzeniu sobie z emocjami. Opiekunami grupy są: Agata Skibińska (II LO Olkusz), Małgorzata Bryzik (IV LO Olkusz).

Niektórzy wolontariusze postanowili pomóc swoim młodszym kolegom w odrabianiu lekcji. Realizując projekt “Spełniać marzenia – głęboka woda”, chcą “zarazić” dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej pasją do nauki. W planach są również warsztaty językowe w formie zabawy. Autorami inicjatywy są: Daria Ślęzak, Justyna Jochymek, Sergiusz Multana (II LO), pod opieką Agaty Skibińskiej i Aleksandry Szymanek (II LO).

Kolejna grupa młodzieży zaprasza na charytatywny koncert na rzecz chorej trzyletniej Emilki. Impreza odbędzie się 4 lutego w olkuskim MOK – u. Zespół projektowy stanowią uczennice I LO w Olkuszu: Weronika Podgórska i Joanna Woźniczko oraz Klaudia Kurek, Aleksandra Banyś, Kamila Łaskawiec z ZS nr 3. Ich mentorki to: Beata Szymczyk – Bąchór (I LO), Wiesława Syguła (ZS nr 3).

Jak pomysły młodych wolontariuszy oceniają koordynatorzy projektu? – Cieszymy się, że projekty są tak różnorodne i dotyczą różnych obszarów pomocy. Dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy zespołami każdy z uczestników zdobywa ciekawą wiedzę i doświadczenie, które będzie mógł wykorzystać nie tylko w swojej dalszej działalności społecznej, ale także w życiu szkolnym i zawodowym. Każda z inicjatyw komuś pomaga, adresaci projektów na pewno na nich skorzystają. Dla naszego Stowarzyszenia „miniprojekty” młodzieży to także nowe, ciekawe wezwanie, poszerzające zakres naszej działalności. Pomysłowość, pasja i zaangażowanie uczestników naszego projektu ma więc szerokie oddziaływanie – twierdzi Anna Dela, koordynatorka programu.

Projekt „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Na realizację projektu „Res Sacra Miser” pozyskało ponad 200 tys. złotych dofinansowania. 

Fot.uczestnicy projektu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze