sp ryczówek kreci mnie bezpieczeństwo 2018 1

Aura zaczyna sprzyjać rowerowym wycieczkom. Coraz chętniej sięgamy po nasze jednoślady. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach.

Rowerzyści tak jak i piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo ?

Niezwykle ważne jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt z tyłu, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Dla własnego bezpieczeństwa warto zakładać również kask ochronny. Policjanci zachęcają także do zaopatrzenia się w odblaskowe elementy oraz kamizelki. Wpływa to na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza czas reakcji kierowców. W ten sposób na pozór nieważne szczegóły mogą uratować komuś życie.

10.04.18 r. policjantka olkuskiej komendy wraz z policjantami z komisariatu w Kluczach, w ramach prowadzonej profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa na drogach powiatu olkuskiego, spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Ryczówku. Mundurowi rozmawiali z uczestnikami na temat bezpiecznego poruszania się na rowerze. Przypominali słuchaczom, jak ważne jest przestrzeganie przez rowerzystę obowiązujących przepisów. Ponadto funkcjonariusze uczulali młodzież w zakresie właściwego wykonywania manewrów, szczególnie manewru skrętu w lewo oraz o prawidłowym oświetleniu jednośladu. Na zakończenie spotkania policjanci rozdali młodzieży ulotkę przypominającą o wyposażeniu roweru.

KPP Olkusz

sp ryczówek kreci mnie bezpieczeństwo 2018 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze