festiwal_zs_1_3

Już po raz czwarty w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbył się Festiwal Piosenki Międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”. Gimnazjaliści śpiewali w czterech językach, w kategoriach solistów i zespołów. Konkursowe jury oceniło 28 występów. Wśród wokalistów zwyciężyła Anna Szczepara z Gim nr 3 w Olkuszu, za wykonanie francuskiej piosenki „Padam, Padam”. Za najlepszy zespół uznano żeński „Hailstone” z ZS nr 1 w Bukownie, który zaprezentował cover popularnego utworu Gotye pt.: „Somebody I used to know”.

– Przełamujemy stereotypy. Chcemy pokazać, że nasza szkoła jest otwarta na różne przedsięwzięcia i na ludzi o zróżnicowanych zainteresowaniach – mówi Marta Janczak, współorganizatorka muzycznego spotkania. W „Mechaniku” pojawili się nie tylko olkuscy gimnazjaliści, ale rówfestiwal_zs1_1nież uczniowie z sąsiednich miejscowości. Nie zabrakło młodzieży z Bukowna, Klucz, Bydlina, a nawet Krzykawy czy Skały. Swoje wokalne umiejętności uczestnicy festiwalu prezentowali w czterech językach – angielskim, niemieckim, francuskim oraz rosyjskim. Występy wykonawców oceniało czteroosobowe jury, w którym zasiedli Aneta Gut – z-ca dyrektora ZS NR 1, Maciej Sowula – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, na co dzień organista w Bazylice św. Andrzeja Apostoła, jak również nauczyciel języka angielskiego, Aleksandra Bednarczyk oraz uczeń szkoły – Paweł Grzywa. Konkursowej ocenie podlegały zarówno względy wokalne, jak i językowe uczniów.

Największym wzięciem wśród uczestników – co nie mogło dziwić – cieszyły się angielskojęzyczne kompozycje. Konkursowe podium zdominowały jednak francuskie brzmienia. Anna Szczepara z piosenką „Padam, padam” wyśpiewała sobie I miejsce. II nagrodę przyznano Rafałowi Gałce z Gim. nr 4 w Olkuszu, za utwór „Someone like you”, w oryginalnej wersji śpiewany przez Adele. Pozycja trzecia wśród solistów przypadła w udziale Marlenie Miszczyk z Gim. w Podlipiu, za francuskie „Je veux”. – Poziom wykonawców był wyrównany i co ważne – wysoki. Jury miało problem z podjęciem najważniejszych decyzji – przyznaje Marta Janczak.

Nieco mniej wątpliwości w przyznawaniu głównych nagród było przy występach zespołów. Tutaj do rywalizacji przystąpiło jedenaście grup. Klimatycznym wykonaniem „Somebody I used to know” widownię, jury oraz festiwal_zs_1_2organizatorów oczarowały dziewczyny z „Hailstone”, reprezentujące ZS nr 1 w Bukownie. Zasłużone gratulacje odebrało trio Olga Skrzyniarz, Katarzyna Strzębicka i Karolina Maliborska. II miejsce przyznano „Rajdowcom” z Bydlina, za ich niemieckie „99 Luftballons”. Wyróżniono także Aleksandrę Mizgę oraz Weronikę Gamrat z Gim w Jangrocie za wykonanie „J’Irai Ou Tu Iras”. Po konkursowych prezentacjach, a jednocześnie przed ogłoszeniem wyników, na scenie zaprezentowali się najzdolniejsi uczniowie „Mechanika”. Była również okazja do wspólnych rozmów i wymiany spostrzeżeń przy słodkim poczęstunku, ufundowanym przez piekarnię Klich & Klich. Pozostałe nagrody, które wspólnie z organizatorami festiwalu wręczyła Dyrektor olkuskiego ZS NR 1, Aldona Nowicka ufundowały Wydawnictwa Longman, WSiP i REA, a także Starostwo Powiatowe. V Powiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej już za rok, jak zapowiadają jego pomysłodawcy – jeszcze bardziej międzynarodowy niż tegoroczny.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:28958}{joomplu:28950}{joomplu:28942}{joomplu:28925}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze