Kiedy w 1916 roku w Olkuszu powstało pierwsze Gimnazjum Męskie, raczej mało kto się spodziewał, że przekształcona w I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego placówka doczeka 100-lecia istnienia.
{GGPKG file=”ILO1_xmp.ggpkg”}
Na przestrzeni wieku szkołą kierowało 19 dyrektorów, a tysiące absolwentów wychowało się pod okiem ponad 300 nauczycieli. „Kazik” setną rocznicę swojego istnienia świętuje przez cały rok. W ostatnich dniach odbyły się główne obchody dostojnego jubileuszu.
Rozpoczęła je Msza święta w bazylice św. Andrzeja Apostoła, którą sprawował biskup diecezjalny Piotr Skucha. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz korowodu ulicami miasta, a orszak na czele którego stanął sam Król Kazimierz Wielki dotarł w końcu na ul. Nullo, gdzie w sali widowiskowej olkuskiego MOK-u odbyła się uroczysta akademia, na jaką złożyły się wystąpienia okolicznościowe oraz program artystyczny.
Na zaproszenie dyrekcji odpowiedziało wiele osób – absolwenci, grono pedagogiczne, pojawili się też przedstawiciele władz, sponsorów oraz przyjaciele placówki, która mimo upływu lat ciągle pozostaje w kręgu zainteresowań ludzi niegdyś i obecnie z nią związanych. – Stuletnia historia naszego liceum jest bardzo bogata i mocno powiązana z historią naszego miasta i regionu. Już samo utworzenie szkoły w czasach I wojny światowej było wydarzeniem. Liceum przetrwało okres okupacji, trudne czasy powojenne i zmiany ustrojowe – mówiła obecna dyrektor I LO Irena Majda.
Na przestrzeni lat w szkole zmieniali się nie tylko ludzie. „Kazik” zmieniał też swoją lokalizację. Jego pierwszy gmach mieścił się przy ul. Augustiańskiej. Kolejna siedziba „Jedynki” powstała przy ul. Gwareckiej (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego) i dopiero stamtąd w 1976 r. społeczność liceum przeniosła się do nowo wybudowanego budynku przy ul. Polnej, w którym zajęcia odbywają się do dzisiaj. To właśnie tam młodzież rozwija swoje pasje i zdobywa wiedzę.
– Możemy pochwalić się wysokim poziomem kształcenia: licznymi sukcesami w okręgowych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i olimpiadach, sukcesami w zawodach sportowych, jak również wysokim procentem absolwentów przyjętych na uczelnie wyższe. Jest to dla nas nobilitacja, ale i zobowiązanie do dalszego twórczego działania – mówła dyrektor Majda.
Przez sto lat przez szkołę, której niemal od samego początku patronuje Kazimierz Wielki, przewinęły się tysiące uczniów i setki nauczycieli. Na dzisiaj kroniki informują o ponad 10 000 absolwentów, a z nich wywodzą się zasłużeni lekarze, prawnicy, pracownicy naukowi, duchowni, artyści, politycy czy przedsiębiorcy. Niektórych z nich nie ma już wśród żyjących i to właśnie z myślą o nich gali towarzyszyła minuta ciszy. W kolejności na scenie pojawiali się kolejni mówcy: posłanki Lidia Gądek i Agnieszka Ścigaj, szef biura poselskiego Jacka Osucha, przedstawiciele władz samorządowych i kuratorium oświaty, a także naukowcy, byli dyrektorzy i nauczyciele, absolwenci oraz rodzice obecnych uczniów. Szkole nadany został również medal Króla Kazimierza Wielkiego przez stowarzyszenie noszące imię tego polskiego władcy, mieszczące się w Kowalu w powiecie włocławskim. Wszyscy gratulowali i jednocześnie życzyli całej szkolnej społeczności następnych jubileuszów i sukcesów, tak aby wieść o „Kaziku” niosła się jeszcze dalej.
{GGPKG file=”ILO2_xmp.ggpkg”}
Już dziś I LO może liczyć na wsparcie wielu instytucji i uczelni. Szkoła współpracuje z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziałem Chemii oraz Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto w tym roku liceum jako jedyna szkoła nie tylko w powiecie olkuskim, ale i w całej Małopolsce, uzyskała akredytację Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dla utworzenia klasy akademickiej SGH. „Jedynka” może także pochwalić się wręcz wzorowymi kontaktami ze szkołą partnerską z niemieckiego Schwalbach am Taunus.
Po części oficjalnej na okolicznościowy program artystyczny zaprosiła młodzież. Sporo było w nim nawiązań do przeszłości, ale mówiąc o tym, co dzieje się dzisiaj, nie można przecież zapominać o swoich korzeniach. Na zakończenie salę widowiskową MOK wypełniły dźwięki i słowa ponadczasowej piosenki zespołu Kombi pt. „Pokolenie”. Ostatnim punktem piątkowej gali był urodzinowy tort oraz bankiet. W sobotę natomiast na ul. Polną zjechali się byli uczniowie szkoły. Zjazd Absolwentów trwał do późnych godzin nocnych i upłynął pod znakiem wspomnień oraz dobrej zabawy.
Mimo że oficjalne obchody setnej rocznicy istnienia „Kazika” już za nami, to jednak nie koniec wydarzeń promujących szkołę i jej okrągłe urodziny. Swoją setkę najstarsze w powiecie liceum świętować będzie do końca 2016 roku.
Na zakończenie kartka sprzed stu lat. Powstanie I LO według doktora Innocentego Libury i pierwszego dyrektora placówki Włodzimierza Włodarczyka:
„Słysząc o miejscowych potrzebach i możliwościach Włodzimierz Włodarczyk zobowiązał się dobrać grono profesorskie i poprowadzić zakład. Rzutki jak zwykle inż. Antoni Minkiewicz w lot wykorzystał sposobność i przystąpił do tworzenia podstaw materialnych szkoły. Miał za sobą Komitet Ratunkowy Powiatu Olkuskiego. Zakupiono za 12 tysięcy rubli niedokończony dom Błauta przy ul. Augustiańskiej i podniesiono o piętro, zamówiono sprzęty, pomoce naukowe, skompletowano grono profesorskie, wydzierżawiono dawny folwark na Sikorce na bursę dla uczniów i we wrześniu 1916 roku zjechała się młodzież z pięciu powiatów, gdzie jeszcze głucho było o szkołach, na egzamin wstępny.”
„W dniu 14 lipca Generalne Gubernatorstwo w Lublinie zatwierdziło koncesję na gimnazjum i osobę jego kierownika na zasadzie przedłożonych planów i programów. Dobudowę i odbudowę gmachu rozpoczęto 28 lipca i roboty niezbędne zakończono w ciągu trzech miesięcy. W dniu 11 września odbyło się pierwsze posiedzenie rady pedagogicznej powstającego gimnazjum; nazajutrz zaś rozpoczęły się egzaminy wstępne, które w trzech terminach z przerwami trwały do 5 października. W dniu 10 października nastąpiło poświęcenie gmachu szkolnego, nazajutrz rozpoczęły się wykłady. Do szkoły uczęszczało wówczas 138 uczniów. Rok później powstało Gimnazjum Żeńskie.”
{joomplu:60276}{joomplu:60315}{joomplu:60291}
Parę dni Burmistrz wręczał nagrody uczniom olkuskich szkół! Gdzie notka? Przespali redaktorzy?
[quote name=”sprostowanie 2″][quote name=”rekin wyborczy”]Cytat:
„Kolejna siedziba „Jedynki” powstała przy ul. Gwareckiej (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)”
Koniec cytatu.
Ta ulica to była Bieruta!!!, (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)
Gwarecka jest koło cmentarza
Ech…kronikarze :((([/quote]
Nie wiesz, to się nie czepiaj! Przed wojną to była ul. Gwarecka, po wojnie Bieruta, obecnie Piłsudskiego.[/quote]
No, Gwarecka to była też po wojnie. Bieruta to była dopiero po Bierucie.
Tak tylko dopowiadam, bo znów ci posta skasują, że niby Cyrę obraża. 😆
[quote name=”rekin wyborczy”]Cytat:
„Kolejna siedziba „Jedynki” powstała przy ul. Gwareckiej (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)”
Koniec cytatu.
Ta ulica to była Bieruta!!!, (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)
Gwarecka jest koło cmentarza
Ech…kronikarze :((([/quote]
Nie wiesz, to się nie czepiaj! Przed wojną to była ul. Gwarecka, po wojnie Bieruta, obecnie Piłsudskiego.
Cytat:
„Kolejna siedziba „Jedynki” powstała przy ul. Gwareckiej (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)”
Koniec cytatu.
Ta ulica to była Bieruta!!!, (teraz to ul. Józefa Piłsudskiego)
Gwarecka jest koło cmentarza
Ech…kronikarze :(((