kronika policyjna

Olkusz. Kradzież portfela z dokumentami
Mieszkanka Klucz straciła portfela z dokumentami i pieniędzmi. Kradzież miała miejsce 5 czerwca w jednym z marketów w Olkuszu. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z komendy w Olkuszu.

Wolbrom. Nietrzeźwe matki
Wolbromscy policjanci zajmują się sprawą dwóch nietrzeźwych matek, które „opiekowały” się małoletnimi dziećmi. Funkcjonariusze będą ustalać czy kobiety swoim zachowaniem naraziły na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia małoletnie dzieci. Do zdarzenia doszło w sobotę 3 czerwca br. około godziny 20 w Wolbromiu. Dyżurny z miejscowego komisariatu otrzymał informację, że dwie nietrzeźwe kobiety prowadzą wózki dziecięce i wchodzą do jednego z osiedlowych bloków. Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce. Ustalili również, dokładny adres i mieszkanie, do którego weszły obie panie.  W rozmowie z policjantami, kobiety poinformowały, że właśnie wróciły ze spaceru. Ich zachowanie wskazywało, że są pod działaniem alkoholu, co potwierdziło przeprowadzone przez policjantów badanie alkomatem. 41-latka miała ponad 1,15 promila alkoholu, a jej koleżanka 1,34. W mieszkaniu – oprócz nietrzeźwych kobiet – znajdowało się sześcioro dzieci, z których najmłodsze miało 3 lata, a najstarsze 9 lat oraz dwaj konkubenci i dwaj pełnoletni synowie. Ponieważ dalsze sprawowanie opieki nad małoletnimi przez nietrzeźwych rodziców było niemożliwe, dziećmi zaopiekowali się trzeźwi członkowie ich rodzin.
Obecnie policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tej sprawy. Jeżeli okaże się, że nietrzeźwe matki swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzyły zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci, może im grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze o zdarzeniu wkrótce powiadomią także sąd rodzinny.

Uwaga na złodziei rowerów – Policja ostrzega
Sprzyjająca pogoda zachęca do wycieczek rowerowych. Jest również okazją dla złodziei, którzy tylko czekają na to, aby właściciele jednośladów pozostawiali je w miejscach ogólnodostępnych, bez zabezpieczeń i jakiegokolwiek nadzoru. W ostatnim czasie Policja odnotował kilka takich kradzieży. W niektórych przypadkach właściciele sami ułatwiają zadanie złodziejom.
Pod koniec maja w Olkuszu złodziej włamał się do piwnicy i ukradł rower o wartości około 2.500 złotych. W ubiegłym tygodniu, w jednym z osiedlowych bloków w Bukownie, skradziono rower górski marki Kross Hexagon V6. Złodziej wykorzystał okazję i z korytarza piwnicznego, do którego dostęp miało wielu mieszkańców, ukradł jednoślad. Większość kradzieży rowerów podyktowana jest niewłaściwym jego zabezpieczaniem. Dlatego inwestując w drogi sprzęt, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczanie jednośladu. Na rynku jest wiele ofert, które mogą nas ustrzec przed utartą roweru. np. u-locki, czy składane zapięcia. Są trudne do usunięcia w krótkim czasie i znacznie utrudnią zadanie złodziejom. Kradzieże rowerów to często przypadkowe okazje. Pozostawienie jednośladu w miejscu ogólnodostępnym np. na klatce schodowej, przed sklepem, budynkiem itp. jest łatwym celem dla przestępcy. Toteż ważne jest nie tylko prawidłowe zabezpieczenie roweru, ale również, to gdzie go zostawiamy.

Aby uniknąć przykrych sytuacji związanych z kradzieżą jednośladów, policjanci radzą:
1. nigdy nie przechowuj roweru w pomieszczeniu, które nie jest solidnie zabezpieczone (dodatkowe zamki, kłódki itp.)
2. ważne jest, aby przy zakupie roweru, w karcie gwarancyjnej znalazł się numer seryjny jednośladu,
3. nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych bez żadnego dozoru (np. przed sklepem, na klatce schodowej),
4. nigdy nie przypinaj roweru za koło, łańcuch lub inne elementy, który łatwo można odkręcić,
5. zwracaj uwagę na osoby, które przebywają na klatkach schodowych czy w piwnicach.

Olkusz. Skradziono rower
6 czerwca 2017 roku na ulicy Zygmunta Krasińskiego w Olkuszu włamano się do piwnicy, z której skradziono rower górski marki Giant . Właściciel jednośladu straty oszacował na kwotę około 2000 złotych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 10.

Olkusz. Wzorowa postawa obywatelska
44-letnia mieszkanka Olkusza skutecznie zareagowała na zachowanie kierującej, która wyjeżdżając z parkingu osiedlowego uszkodziła prawidłowo zaparkowany samochód. Postawa jaką wykazała się kobieta, może być wzorem do naśladowania dla tych, którzy są świadkami łamania prawa. Jej zachowanie zasługuje na wyrazy uznania i na podziękowanie.
Do zdarzenia doszło 5 czerwca 2017 roku około godziny 16, w Olkuszu przy jednym z osiedlowych bloków. 44-latka zauważyła jak kierowca volkswagena golfa, wyjeżdżając z parkingu, zarysował opla astrę. Zgłaszająca podeszła do samochodu. Za kierownicą volkswagena siedziała kobieta, od której wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu. 44-latka natychmiast odebrała jej kluczyki, uniemożliwiając jej dalszą jazdę. W tym samym czasie, kierująca uciekała z pojazdu i ukryła się w swoim mieszkaniu. Zgłaszająca o sytuacji poinformowała Dyżurnego Policji, który na miejsce wysłał patrol. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i zbadali stan trzeźwości kierującej. Okazało się, że w jej organizmie jest ponad 2,7 promila alkoholu.
Zachowanie zgłaszającej jest godne uznania i świadczy o wsparciu jakie niesie Policji społeczeństwo w codziennej służbie. Być może kobieta zapobiegła tragedii na drodze. Zwłaszcza, że o tej porze dnia, na dworze bawią się dzieci.

Małopolska. Akcja „alkohol i narkotyki”
We wtorek 6 czerwca br. małopolscy policjanci przeprowadzili działania „alkohol i narkotyki”, których efektem było ujawnienie 180 prowadzących pojazd po alkoholu. Podczas działań policjanci ujawnili 4 kierującym będącym pod wpływem narkotyków, w tym 3 w Nowym Sączu, a 1 w Tarnowie.
Ostrzegamy – jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.
Aby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierujących stwarzających zagrożenie na drodze, policjanci badają trzeźwość przy każdej kontroli drogowej. Od początku bieżącego roku na terenie województwa małopolskiego wyeliminowano z ruchu 4173 prowadzących pojazd po alkoholu.

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
anonimpavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
anonim
anonim

Kradzież kradzież i kradzież co tydzień to samo. Kiedy w tym kraju skończy się to złodziejstwo. Mnie też jakiś czas temu włamali się do pomieszczenia ukradli narzędzia. Policja umożyła po tygodniu w związku z niewykryciem sprawców. Pani na komisariacie stwierdziła że to złodzieje pilnują nas. Policja woli polować na kierowców niz łapać złodzieji bo wygodniej dla nich.

pavv
pavv

NIEPRAWDA! Niewielka ilość alkoholu wzmaga koncentrację i zwiększa szybkość reakcji. W wielu krajach normą jest 0,5 a w niektórych nawet 0,8 promila i jakoś nie mają z tym problemów, a dzięki temu są na samym końcu europejskich statystyk.