basen olkusz2017 1

Upalna końcówka maja i równie ciepły początek czerwca sprawiły, że zaczęły pojawiać się pytania, kiedy i gdzie będzie można wskoczyć do basenu szukając ochłody. Sezon kąpielowy w powiecie olkuskim zbliża się wielkimi krokami, a na obiektach w Olkuszu, Bukownie i Wolbromiu trwają ostatnie prace remontowe przed udostępnieniem obiektów.

 

Olkuski obiekt na Czarnej Górze ma już 16 lat. Jego gruntowna modernizacja miała miejsce w 2001 roku. Tego typu obiekty nieustannie narażone są na wpływ różnych czynników atmosferycznych. W związku z tym co roku, w ramach dostępnych środków finansowych muszą być wykonywane niezbędne prace remontowe i modernizacyjne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie basenu oraz usprawniające jego uruchomienie w kolejnych latach.

W przeciągu ostatnich sześciu tygodni dokonano remontu dylatacji i 100 metrów kanałów przelewowych w niecce basenu sportowego. Odnowienie ich było koniecznością, choć początek robót wynikający z długiej zimy i kapryśnej wiosny nieco się opóźnił. Na szczęście w ostatnich tygodniach maja pogoda była sprzymierzeńcem budowlańców, więc ci pracowali w pocie czoła nawet w weekendy do późnych godzin wieczornych. Dodatkowo został wykonany kapitalny remont dwóch największych pomp od sztucznej rzeki, kratki w kanałach przelewowych wymieniono na nowe, a także ułożona została nowa nawierzchnia ze sztucznej trawy wokół boisk wielofunkcyjnych.

Oprócz zaplanowanych prac, jak co roku po okresie intensywnego nasłonecznienia zaczęły pojawiać się usterki związane z odspojeniem płytek ceramicznych, warstw wodoszczelnych w brodzikach itp. Wszystkie niezbędne prace naprawcze również zostały już wykonane.

Od daty zakończenia remontów do otwarcia basenów musi upłynąć około dwóch tygodni. To czas na dokładne wyczyszczenie niecek, nalanie wody, uruchomienie wszystkich urządzeń i aparatury pomiarowej związanych z technologią uzdatniania wody basenowej i wykonanie niezbędnych badań wody przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. Każde kąpielisko musi spełniać rygorystyczne normy związane z jakością wody.

basen olkusz2017

Wszystko wskazuje na to, że kompleks basenowo-rekreacyjny na Czarnej Górze w Olkuszu zostanie w tym roku otwarty jako pierwszy w powiecie. Będzie tu można popływać już w długi weekend przy Bożym Ciele. – Robimy co w naszej mocy, aby doprowadzić kompleks do jak najlepszego stanu. Przed nami ostatnia prosta, niecki basenowe są napełnione wodą, uruchomiona została technologia uzdatniania wody, na dzień dzisiejszy wszystko działa poprawnie. 9 czerwca zaplanowano pobór próbek wody, jeżeli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane usterki, obiekt zostanie udostępniony w zaplanowanym terminie – mówi Dariusz Murawski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Prawdopodobnie w zbliżonym terminie zostanie udostępniony dla mieszkańców i turystów basen w Bukownie. Tam jeśli pogoda na to pozwoli planowany start sezonu kąpielowego wyznaczono na czwartek 15 czerwca. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na początku przyszłego tygodnia. – Gdyby nie udało się zdążyć z otwarciem obiektu w okolicach świątecznego czwartku, to już na pewno ruszymy z początkiem wakacji, a więc w weekend 23-25 czerwca – zapewnia Zdzisław Dolezy, dyrektor MOSiR-u Bukowno.

W czerwcu w Bukownie planuje się też otwarcie spływu kajakowego na Sztole. Do dyspozycji amatorów wiosłowania będzie 13 kajaków, a wytyczony trzykilometrowy odcinek można pokonać w kilkadziesiąt minut. Warto o tej atrakcji pomyśleć już teraz, bowiem w ubiegłych latach ciężko było o rezerwację szczególnie w weekendy. Zainteresowanie spływem jest naprawdę duże. Uroki Sztoły doceniają nie tylko stali bywalcy, ale także urzędnicy. To właśnie bukowieński spływ kajakowy otrzymał wyróżnienie w kategorii Atrakcja Turystyczna za rok 2016 w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski”.

Trzeci z basenów pod gołym niebem w powiecie olkuskim znajduje się w Wolbromiu przy tamtejszym Domu Kultury. Do tej pory wspomniane kąpielisko mimo sprawnych remontów nieco odstawało od nowocześniejszych obiektów w Olkuszu i Bukownie. Być może już niedługo się to zmieni, bowiem urząd miasta złożył wniosek o dofinansowanie remontu starego obiektu z pieniędzy województwa małopolskiego. – Basen odkryty w nowej szacie coraz bliżej. 18 maja zakończony został etap oceny finansowej wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w ramach konkursu nr RPMP.06.03.01-IZ.00-12-060/16 dla Działania 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu, Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – SPR. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ten etap i znajduje się na 41 pozycji. Przeszliśmy już pozytywnie dwa etapy. Formalny i finansowy. Przed Nami ostatni – merytoryczny – informuje burmistrz Wolbromia Adam Zielnik. Gospodarz miasta na specjalnym spotkaniu z przedstawicielami Domu Kultury i zainteresowanymi stronami poinformował, że w tym roku będzie możliwe korzystanie jedynie z brodzika i to od 1 lipca. Duży basen będzie w tym sezonie zamknięty. Alternatywą dla mieszkańców stanie się nie tak dawno odremontowana kryta pływalnia otwarta przez cały tydzień.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
misiek
misiek
6 lat temu

Basen na Czarnej Górze przed modernizacja był otwierany na dzień dziecka.Teraz co rok jest remont, który trwa i trwa i w następnym roku jest następny remont.I tyle w temacie.

Iza
Iza
6 lat temu

[quote name=”pavv”][quote name=”Iza”]A dlaczego remontów nie zaczęto wcześniej ? 9 miesięcy to za mało by obiekt przygotować na 3 następne ? Żarty[/quote]

Przecież przez te 9 miesięcy zima jest. czas był praktycznie od maja bo w połowie kwietnia jeszcze zima była.[/quote]
Ta,,9 miesięcy zima

pavv
pavv
6 lat temu

[quote name=”Iza”]A dlaczego remontów nie zaczęto wcześniej ? 9 miesięcy to za mało by obiekt przygotować na 3 następne ? Żarty[/quote]

Przecież przez te 9 miesięcy zima jest. czas był praktycznie od maja bo w połowie kwietnia jeszcze zima była.

Iza
Iza
6 lat temu

A dlaczego remontów nie zaczęto wcześniej ? 9 miesięcy to za mało by obiekt przygotować na 3 następne ? Żarty

jan
jan
6 lat temu

Poniedziałek tradycyjnie z przytupem. Zgłosiłem formalnie wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dotację 3 mln. zł. na przebudowę i modernizację krytego basenu. Gramy dużego pokera. Wierzący się modlą, niewierzący też (bo nie zaszkodzi), a wszyscy trzymają kciuki. :).
wolbrom

pavv
pavv
6 lat temu

Kiedyś olkuski basen na dzień dziecka 1 czerwca był otwierany. Zresztą ta inwestycja to porażka. Wtedy gdy go budowano (albo rok później czy dwa) miał również miejsce generalny remont krytego basenu przy SP2. Wystarczyło połączyć te inwestycje, zlikwidować basen przy SP2 (i tak przy jego remoncie nieruszone pozostały tylko ściany konstrukcyjne) i na Czarnej Górze zorganizować całoroczne kąpielisko.