1 lo ukraina 2

W pierwszym tygodniu października 2012r. uczniowie I LO w Olkuszu udali się na Ukrainę – szlakiem Henryka Sienkiewicza. Licealistami podczas wycieczki na Wołyń i Podole opiekowali się: prof. Janina Lasota, prof. Marta Macek oraz prof. Tadeusz Wajdzik, który zorganizował wycieczkę. Oprócz zwiedzania zamków, kościołów i muzeów, niezwykłe było doświadczanie innych standardów życia oraz odmiennych obyczajów.

Po całonocnej podróży uczniowie  dojechali do Lwowa, gdzie pod opieką  przewodnika polskiego pochodzenia, rodowitej Lwowianki zwiedzili m. in. Ratusz Lwowski, Katedrę Ormiańską i kościół Dominikanów. Duże wrażenie na zwiedzających wywarło wnętrze i scena słynnej lwowskiej Opery. Patriotyczny charakter wycieczki uczniowie podkreślili będąc na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich. Wyrażając  szacunek dla poległych w bitwie o Lwów, uczniowie I LO  zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na ich grobach, jak również, na mogiłach innych znanych Polaków.

 

Kolejnego dnia zwiedzali Poczajów- największe prawosławne sanktuarium Maryjne na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Dla młodzieży był to interesujący punkt w programie wycieczki, ponieważ, aby wejść na teren klasztoru – wszystkie kobiety musiały założyć długie spódnice i zakryć włosy chustą.
W Krzemieńcu licealiści zwiedzili dworek – Muzeum Słowackiego i słynne Liceum Krzemienieckie. W następnych dniach piękno natury uczniowie mogli  podziwiać z otworów strzelniczych w murach obronnych twierdzy w Zbarażu, Chocimiu, Buczaczu, Czortkowie i warowni w Kamieńcu Podolskim. Spacery po ruinach tych budowli rozbudzały wyobraźnię i chwilowo pozwalały przenieść się
w czasy Wołodyjowskiego, Zagłoby i innych sienkiewiczowskich bohaterów.

Czas spędzony na Ukrainie nie tylko pomógł  uczestnikom wycieczki oderwać się od codzienności, ale także pozwolił lepiej się poznać oraz zawiązać nowe przyjaźnie. Niezwykłe  było również to, że na każdym  kroku,  widać tam  polskie ślady. Polskie kościoły, polskie groby i ludzie, którzy rozumieją po polsku, mówią w naszym języku, a wielu z nich ma polskie korzenie. Niektórzy z uczestników przyznawali się  do obudzonego w nich patriotyzmu. Była to zupełnie inna wycieczka od kwietniowego wyjazdu do Niemiec. Nie na darmo mówi się o różnicy między Wschodem, a Zachodem… Zostały piękne wspomnienia i zdjęcia, które długo pozostaną wspaniałą pamiątką i świetnym materiałem na klasowe spotkanie po latach!

1 lo ukraina
     

12
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
12 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
wdomyslepiscytnie pisior, ale możeUważnie czytającynauczyciel Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Uważnie czytający
Uważnie czytający

[quote name=”wdomyslepis”]do Uważnie Czytajacego:
może czytasz uwaznie (reagujesz na każdy nowy wpis), ale czy ze zrozumieniem… (?) 8)[/quote]

Bo ci zrobię usg, eeg, albo ekg :).

wdomyslepis
wdomyslepis

do Uważnie Czytajacego:
może czytasz uwaznie (reagujesz na każdy nowy wpis), ale czy ze zrozumieniem… (?) 8)

cyt
cyt

[quote name=”Uważnie czytający”][quote name=”nie pisior, ale może”]… zadziwiajace, jak szybko wszystkich oceniacie…[/quote]
Nie mam żadnych wątpliwości, pisior, pisior, do tego nie potrafiący wykonać najprostszej czynności jaką jest zacytowanie. Co, berecik przeszkodził?[/quote]
bez wątpienia – geniuszu!

Uważnie czytający
Uważnie czytający

[quote name=”nie pisior, ale może”]… zadziwiajace, jak szybko wszystkich oceniacie…[/quote]
Nie mam żadnych wątpliwości, pisior, pisior, do tego nie potrafiący wykonać najprostszej czynności jaką jest zacytowanie. Co, berecik przeszkodził?

nie pisior, ale może
nie pisior, ale może

[quote name=”Uważnie czytający”][quote name=”nauczyciel”]każdy z nas chciałby swych uczniów zabrać na Kresy – miejsce, które ukształtowało polskość, niestety coraz dotkliwiej w wielu polskich rodzinach odczuwa się proces pauperyzacji społeczeństwa, a dla szkół na żadne „dotacje” nie ma pieniędzy, …. niestety nawet nie dostrzega się prób wspierania – tak, jakby szkoły „tylko zabierały pieniądze”[/quote] zadziwiajace, jak szybko wszystkich oceniacieJeżeli tacy nauczyciele jak ty uczą nasze dzieci, to nie dziwię się, że wyrastają z nich takie głąby. Inna sprawa, że nie jesteś żadnym nauczycielem, tylko plątającym się po forach Przeglądu niedouczonym pisolem piszącym idiotyzmy bez ładu i składu. Mam propozycję, pisz do… Czytaj więcej »

Uważnie czytający
Uważnie czytający

[quote name=”nauczyciel”]każdy z nas chciałby swych uczniów zabrać na Kresy – miejsce, które ukształtowało polskość, niestety coraz dotkliwiej w wielu polskich rodzinach odczuwa się proces pauperyzacji społeczeństwa, a dla szkół na żadne „dotacje” nie ma pieniędzy, …. niestety nawet nie dostrzega się prób wspierania – tak, jakby szkoły „tylko zabierały pieniądze”[/quote]Jeżeli tacy nauczyciele jak ty uczą nasze dzieci, to nie dziwię się, że wyrastają z nich takie głąby. Inna sprawa, że nie jesteś żadnym nauczycielem, tylko plątającym się po forach Przeglądu niedouczonym pisolem piszącym idiotyzmy bez ładu i składu. Mam propozycję, pisz do „Rycerza Niepokalanej”, tamten brukowiec jest w sam… Czytaj więcej »

nauczyciel
nauczyciel

każdy z nas chciałby swych uczniów zabrać na Kresy – miejsce, które ukształtowało polskość, niestety coraz dotkliwiej w wielu polskich rodzinach odczuwa się proces pauperyzacji spoleczeństwa, a dla szkoł na żadne „dotacje” nie ma pieniędzy, …. niestety nawet nie dostrzega się prób wspierania – tak, jakby szkoły „tylko zabierały pieniądze”

konkurs o Kresach
konkurs o Kresach

Klub „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu organizuje konkurs dla wszystkich uczniów i studentów dot. kresów wschodnich II Rzeczypospolitej.

Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.

Wszystkie osoby zainteresowane przedmiotem Konkursu „Portrety Kresowe” proszone są o kontakt na adres Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Klub „Samborzan” w Oświęcimiu, ul. Staszica 1/9, adres e-mail: samborzanie.oswiecim@gmail.com lub telefonicznie : 609-808-529, 33-842-25-51

Prezes Klubu „Samborzan”
w Oświęcimiu
Włodzimierz Paluch

figa
figa

W tym kraju patriota patriotę patriotą pogania, tylko gdzie by nie spojrzeć tam intelektualna nędza i rozpacz. A może w tym wszystkim nie o kształcenie i wychowywanie „patriotów” powinno chodzić, ale bardziej o wychowywanie mądrych, świadomych i rozsądnych młodych ludzi, zauważam rozbieżność między jednym i drugim.[/quote]

Patriotyzm polega na tym, aby wychować ludzi rozsądnych i mądrych, znających swoje korzenie i umiejących wyciągać wnioski z przeszłości. „Niepatriota” o swojej historii nie ma pojęcia i dlatego zamieścił ten nierozsądny komentarz, świadczący o jego marnym wykształceniu.

anka
anka

Kresy jak zawsze moga zachwycać, budzić nostalgię za „utraconym mitem”

Niepatriota
Niepatriota

.
W tym kraju patriota patriotę patriotą pogania, tylko gdzie by nie spojrzeć tam intelektualna nędza i rozpacz. A może w tym wszystkim nie o kształcenie i wychowywanie „patriotów” powinno chodzić, ale bardziej o wychowywanie mądrych, świadomych i rozsądnych młodych ludzi, zauważam rozbieżność między jednym i drugim.

By walec to
By walec to

Fajny tekst pisany pod kuratora… a jak było naprawdę? 😉