wolontariat2

Wolontariat, to według definicji encyklopedycznej dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Określenie „bezpłatna” nie oznacza jednak „bezinteresowna”, lecz „bez wynagrodzenia materialnego”.

W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, doświadczenie i nowe umiejętności. Spotyka także nowych przyjaciół. Ta aktywność społeczna jest popularna głównie wśród ludzi młodych, ale i tak wolontariat w szkołach podstawowych to ciągle nowość. Fundacja „Bo Warto” stanęła na wysokości zadania i poprzez roczny projekt pod nazwą „Lepszy świat przez wolontariat”, dobroczynnością starała się zarazić najmłodsze szkolne pokolenia. Jak pokazują statystyki, akcja przyniosła wymierne efekty.

 

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały 43 placówki na terenie trzech różnych województw: Wielkopolski, Mazowsza i oczywiście Małopolski. W sumie ponad 360 młodych wolontariuszy dokonało około 875 działań, z tytułu których nie otrzymali żadnych gratyfikacji materialnych. Ale jak sami podkreślali podczas trwania projektu: – Chcę, a nie muszę być wolontariuszem.

To właśnie o wolontariacie jako pasji, a nie przykrym obowiązku, przez kilkanaście miesięcy przekonywali swoich podopiecznych nauczyciele i lokalni trenerzy. W trakcie trwania projektu na porządku dziennym były szkolenia z wykwalifikowaną kadrą, a dzieci miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poprzez przeróżne formy pomocy innym. Uczniowie pomagali m.in. seniorom z Domów Spokojnej Starości czy głodującym zwierzętom.

Akcja została podzielona na dwie części. Pierwszą z nich było stworzenie scenariusza, przedstawiającego harmonogram działań danej grupy wolontariackiej. Druga propozycja dotyczyła natomiast utworzenia blogu internetowego, gdzie każda szkoła biorąca udział w projekcie mogła się pochwalić dotychczasowymi osiągnięciami. Łącznie powstało 36 takich internetowych witryn, z których najlepsza okazała się ta stworzona przez uczniów i grono pedagogiczne Zespołu Szkół nr 2 w Bukownie. Drugą lokatę zdaniem jury zajęła propozycja wolontariuszy ze Świetlicy Szkolno -Wychowawczej w Bukownie, a trzecie miejsce przyznano reprezentacji Zespołu Szkół w Zakliczynie.

Wśród najlepszych scenariuszy znalazły się natomiast propozycje Szkoły Podstawowej z Klucz („Tęcza”), Świetlicy Szkolno -Wychowawczej w Bukownie i Zespołu Szkół w Zakliczynie. Ta ostatnia placówka sięgnęła po nagrodę główną, którą z rąk organizatorów odebrała koordynatorka projektu Justyna Iwaniec.

Podsumowanie projektu na terenie Małopolski nastąpiło w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie, gdzie oprócz wyróżnienia najlepszych grup, każdy z uczestników miał chwilę na prezentację podjętych działań i podzielenia się z rówieśnikami swoimi odczuciami dotyczącymi udziału w projekcie. Podczas szkolnej gali wyświetlony został również materiał wideo z warsztatów wolontariackich w Pucku, na które pojechały wyróżniające się osoby biorące udział w akcji.

– Wystarczył niespełna rok, a poruszyliśmy wiele serc. Praca młodzieży na rzecz innych przyniosła obustronne korzyści i przede wszystkim poczucie dobrze spełnionego obowiązku – mówi Monika Karda, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji „Bo Warto”. – Naszą siłą jest pasja i pozytywna energia. Pomaganie jest dobre, a wolontariat uszlachetnia, bez względu na wiek – dodaje Prezes Fundacji, Renata Wardecka.

aaa wolontariat

aaa wolontariat2

aaa wolontariat4

aaa wolontariat1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze