10. lipca br. odbył się pierwszy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego na historycznych organach Hansa Hummla. Odbył się, naturalnie, w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła. Organizatorem koncertów jest Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Miejski Ośrodek Kultury, przy życzliwym wsparciu księdza proboszcza Mieczysława Miarki.
Koncerty mają obecnie inną niż uprzednio strukturę. Część pierwsza to koncert na organach, część druga ma charakter kameralny. W części pierwszej wystąpił z koncertem siedmiu utworów muzyki organowej ze „szkoły północno niemieckiej” Karol Hilla z Gdańska. Tak przedstawił go prowadzący koncert, znany w Olkuszu zawodowy organista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel w olkuskiej Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia i organista w kościele pw. Maksymiliana Kolbego – Wojciech Taborek. Organista Karol Hilla to muzyk wszechstronnie wykształcony w polskich i niemieckich uczelniach muzycznych. Jest dyrygentem, solistą i muzykiem orkiestry, dyrygentem Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi Gdyńską Orkiestrę Kameralną, pełni funkcję kantora w kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz prezentera organów w Oliwie. Człowiek o uroku licealisty. Wykonał on jak najbardziej współgrające z organami Hummla barokowe utwory Matthiasa Weckmana (1616-1674), Johannesa Buchnera (1729-1791) i holenderskiego kompozytora Antona van Noordta (1619-1675). Tym razem usłyszeliśmy muzykę w wykonaniu zawodowego artysty, dla którego olkuskie organy Hansa Hummla, jak mogliśmy słyszeć, nie stanowiły tajemnicy. Nie doczekaliśmy się zapowiadanej muzyki Jana Sebastiana Bacha.
Ale nic nie straciliśmy! W drugiej, kameralnej części koncertu, zostaliśmy zaskoczeni dwuosobowym składem muzyków. Byli to: Michał Mączka, absolwent Akademii Muzycznej, pracujący jako instruktor w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury, znany również z koncertów muzyki popularnej (altówka) oraz Marcin Wiercioch, akordeonista-wirtuoz, absolwent Akademii Muzycznej, nauczyciel w olkuskiej Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia. Zaskakiwał repertuar. Michał Mączka wykonał Sarabandę na wiolonczelę solo J. S. Bacha, Marcin Wiercioch – transkrypcję na akordeon Preludium a-mol J. S. Bacha, a następnie utwory: Musorgskiego „Stary Zamek”, G. Goltermanna „La Foi”, Fr. Schuberta „Ave Maria”, J. S. Bacha „Preludium i Fuga f-mol” oraz utwór jak najbardziej współczesny i popularny, by nie rzec banalny, „The Little White Donkey” Jacquesa Iberta – w duecie. Były to, owe duety, transkrypcjami z oryginałów orkiestrowych przełożonymi na skrzypce i akordeon. Przyzwyczajeni jesteśmy, że jak J.S Bach – to organy, ewentualnie skrzypce – a tu usłyszeliśmy, że wielkiego mistrza można grać na tak popularnym instrumencie, jak akordeon. W otoczeniu zabytkowej przestrzeni Bazyliki, w jej znakomitej akustyce, ta muzyka zabrzmiała pięknie, dostojnie i spełniła na pewno wymagania estetyczne olkuskich melomanów, którzy tłumnie wypełnili naszą Farę. Pan Wojciech prowadził koncert ze swadą i kompetentnym znawstwem, czym niewątpliwie wzbogacił nasze zasoby wiedzy muzycznej.
Olkuski Letni Festiwal Organowy finansują: Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Urząd Miasta i Gminy Olkusz. Przewodnicząca Stowarzyszenia, Maria Rzepka, zaprasza na kolejny koncert, który odbędzie się już za dwa tygodnie.
.
Ja bym na koncerty organowe chodził, gdyby grali na przykład Fatsa Wallera. A gdyby jeszcze organy Hummla przenieśli do MOK-u, to bym w MOK-u sypiał na stałe. A tak? I dziwić się dzieciom i młodzieży w Olkuszu że sięgają po flaszki z alkoholem, sam bym się upił, gdybym był dzieckiem, ale staremu już nie wypada 😆