teatr cieni 3

W środę, 22 lutego 2017 r. w olkuskim Miejskim Domu Kultury odbył się czwarty już happening dla dzieci z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”. Zapoczątkowane pod koniec 2016 r. zajęcia wprowadzały maluchy kolejno w tajniki malarstwa, muzyki i tańca. Najnowsze spotkanie poświęcone było teatrowi cieni, a przygotował je i poprowadził Maciej Nabiałek, reżyser i aktor Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu. Chyba każdy w dzieciństwie, układając dłonie między źródłem światła i ścianą, próbował stworzyć cień przypominający np. jakiegoś zwierzaka. Jako młodzież i dorośli w podobny sposób, lecz z użyciem stearynowych odlewów, bawimy się w odgadywanie znaczeń wróżb andrzejkowych. I co? I to byłoby na tyle. Jednakże są wyjątki. Działająca w olkuskim MOK Grupa Teatralna Glutaminian Sodu posługuje się nie tylko typowymi dla klasycznej sztuki dramatycznej środkami wyrazu, ale też często w spektaklach swych wykorzystuje teatr cieni.

wprowadzenie do zajec

Trudno byłoby w naszym mieście znaleźć lepszych od nich ekspertów w dziedzinie sztuki dziś nieco zapomnianej, a szczycącej się historią sięgającą III w. p. n. e. Teatr cieni powstał w Chinach, a potem bardzo popularny był również na Bliskim Wschodzie. I wtedy i współcześnie polega na wykorzystaniu figurek, dekoracji i aktorów do rzucania cieni na ustawionym przed widzami ekranie. Proste? Nie do końca. Trzeba przecież najpierw wykonać odpowiednie rekwizyty, a potem jeszcze nauczyć się, w jaki sposób używać ich dla uzyskania oczekiwanych efektów.

teatr cieni 1

O tym mali uczestnicy spotkania dowiedzieli się z krótkiego filmu dokumentalnego. Potem przekazane w filmie podstawowe informacje sukcesywnie poszerzał Maciej Nabiałek, teorię wprowadzając w czyn. Wszak najlepiej nawet przekazana sucha wiedza nie może równać się z praktyką. Prowadzący zajęcia te zapraszał kolejno dzieci do eksperymentowania z przednią i tylną projekcją cieni, różnymi rodzajami oświetlenia i umiejętnym nimi operowaniem, a także wszystkim tym, co wywoła ciemne kształty na jasnym ekranie.

teatr cieni 2

Mali adepci tej prastarej sztuki dramatycznej używali do tworzenia cieni własnych ciał, różnych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby parasolki, a także specjalnie przygotowanych z kartonu lub folii drzew, pociągów, domów itp. Ponieważ dzieci uczyły się nie tylko bardzo chętnie, ale równie szybko, toteż Maciej Nabiałek wprowadzał je w coraz bardziej zaawansowane tajniki, jak np. tworzenie kolorowych cieni. Wyczarowywał je wraz z maluchami za pomocą barwnych folii oraz stosując polaryzację światła. Zabawy było przy tym co niemiara.

teatr cieni 4

Kolejny happening z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” odbędzie się 22 marca 2017 r. o godz. 16.00, a będzie to „Spotkanie z kreską”. Już dziś na spotkanie to serdecznie zapraszamy. Mile widziani będą zarówno uczestnicy poprzednich warsztatów, jak i wszystkich chętni, którzy w odkrywanie sztuki jeszcze nie bawili się z nami.

teatr cieni 5

A skoro wspomniana została Noc Teatru, to ogłaszamy, że ósma już edycja tego wyczekiwanego przez wielu olkuszan wydarzenia odbędzie się 25 marca 2017 r. o godz. 19.00. Co tym razem przygotowała dla nas Grupa Teatralna Glutaminian Sodu wraz z zaprzyjaźnionymi zespołami? Więcej o Nocy Teatru 2017 znaleźć można tutaj: www.facebook.com/events/1367199303342882. Do zobaczenia w MOK!

MOK Olkusz

maciej nabialek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze