niepelno1

Przez trzy dni, od 13 do 15 czerwca w powiecie olkuskim odbywały się obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Główne uroczystości związane z wojewódzkim świętem miały miejsce na olkuskim rynku i przy wolbromskim Domu Kultury.

Pierwszym punktem integracji środowiska osób niepełnosprawnych był turniej tenisa stołowego w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przygotowany przez WTZ Lgota Wolbromska, działający w ramach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważna w prowadzeniu terapii zajęciowej jest aktywność i możliwość współzawodnictwa w atmosferze wzajemnego zrozumienia i wsparcia najbliższych. Sportowa rywalizacja na ul. Wiejską ściągnęła zawodników z najróżniejszych zakątków powiatu, a zwycięzcy zmagań zostali nagrodzeni.

niepelno3

Głównym wydarzeniem tegorocznych obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych był czwartkowy Marsz Godności. Jego uczestnicy w gronie opiekunów i zaproszonych gości, a także przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” spod budynku starostwa przeszli na rynek, manifestując w ten sposób, że mimo codziennych problemów, są pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności.

– Wielki szacunek dla Waszej obecności i życiowej postawy. W wielu przypadkach jesteście natchnieniem dla innych. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mamy. Zabiegana codzienność zaburza nasze priorytety. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, że mimo trudności potraficie się cieszyć każdym dniem. To rzadko spotykana cecha – mówił na rynku starosta Paweł Piasny.

To właśnie pod plenerową scenę na starówce dotarł barwny, w głównej mierze biało-czerwony korowód. Balony z helem, najczęściej opatrzone marzeniami poleciały w stronę nieba – oby spełniło się z nich jak najwięcej. Następnie organizatorzy nagrodzili uczestników konkursu fotograficznego „Niepodległa. Tradycja i współczesność” i można było przejść do najmocniej wyczekiwanego momentu, a więc wspólnej zabawy w klimacie disco. O dobrze wszystkim znany repertuar zadbał Filip Tyliba z ZS Nr 3. Radosnym śpiewom i tańcom nie było końca. O animacje w postaci pokazu baniek mydlanych i balonowych figli zadbali także członkowie grupy teatralnej Glutaminian Sodu. Przy okazji Marszu Godności i wydarzeń na scenie, można było podziwiać dorobek artystyczny podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

niepelno2

Ostatnim punktem obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie olkuskim był piknik integracyjny w Wolbromiu zorganizowany pod hasłem „Uśmiech, radość, godność”. Część oficjalną urozmaiciły występy podopiecznych placówek, natomiast w części plenerowej nie zabrakło gier i zabaw w konwencji bajkowej, konkursów, zawodów sportowych, pokazu iluzji oraz ponownej zabawy w rytmach disco polo.

małopolskie dni osób niepełnosprawnych 2018

– Ten wyjątkowy czas, to prawdziwe święto dla osób niepełnosprawnych. Ogrom uśmiechu, radości i ciepła – to charakteryzuje każde nasze spotkanie. Wszyscy jesteśmy sobie równi, a podziały niestety tworzymy sami, bo tak nam jest wygodniej – przyznaje Anna Curyło-Rzepka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Trzydniowy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie olkuskim: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Partnerzy:  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Olkuszu, Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet /SOS/, Gmina Wolbrom – Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu, Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach, Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu.

Współpraca:  Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Dom Kultury w Wolbromiu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”, Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu.

Patronat medialny:  Przegląd Olkuski

Obchody w Olkuszu:

{joomplu:77850}{joomplu:77859}{joomplu:77855}

Obchody w Wolbromiu:

{joomplu:77988}{joomplu:77965}{joomplu:77945}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ciekawy
ciekawy
6 lat temu

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych – była posłanka, był starosta i burmistrz, a nikogo z województwa? Przecież trzydniowy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Misiek
Misiek
6 lat temu

[quote name=”szafran”]nowa kreacja pani po.seł niezła ale pytanie co pani zrobiła dla osób niepełnosprawnych kwotowo przez dwie kadencje sejmowe[/quote]
Dla niepełnosprawnych nic nie zrobiła ,tylko na niepełnosprawnych zarobiła kasiorę.Teraz PO wyborach jako specjalistka chorób samorządowych na L4 znowu wpadnie ogromna kasiora do sakwy tak coś jak PO poprzednich wyborach samorządowcy nie wybrani chorowali 6,9 miesięcy na L4.

Xx z
Xx z
6 lat temu

[quote name=”szafran”]nowa kreacja pani po.seł niezła ale pytanie co pani zrobiła dla osób niepełnosprawnych kwotowo przez dwie kadencje sejmowe[/quote]
Kupiła sobie dwie kreacje na takie dni.

szafran
szafran
6 lat temu

nowa kreacja pani po.seł niezła ale pytanie co pani zrobiła dla osób niepełnosprawnych kwotowo przez dwie kadencje sejmowe