p1

Na kortach „Warszawianki” w dniach 14.07 – 18.07 odbyły się  XXVIII Narodowe Mistrzostwa Polski Amatorów w tenisie ziemnym.  Podczas pięciu dni trwania mistrzostw zmagało się ze sobą  ponad 350 zawodników z całej Polski. Rywalizowali w grach pojedynczych i podwójnych.  Zawodnicy walczyli nie tylko o nagrody pieniężne i o punkty do rankingu atp, ale również o prestiż i uznanie całej tenisowej Polski. Mistrzostwa były wyjątkowe z powodu dużego zainteresowania środowiska sportowców oraz  możliwości wygrania nagrody specjalnej.

Po raz pierwszy bowiem uczestnicy mistrzostw rywalizujący w kategorii mikst Open otrzymali szansę walki o specjalną nagrodę – wyjazd na przyszłoroczny turniej Australian Open oraz udział w światowym finale KIA Amateur Australian Open 2013, gdzie o zwycięstwo rywalizują pary mikstowe z całego świata. Sponsor Australian Open – firma KIA Motors była także sponsorem głównym mistrzostw Polski.

W tej właśnie kategorii olkuszanin Paweł Pomierny wraz ze swoją mikstową partnerką Moniką Biernat z Bydgoszczy okazali się najlepsi w kraju i  to właśnie oni będą reprezentować Polskę w przyszłorocznym amatorskim wielkoszlemowym turnieju Australian Open. O wyjazd do kraju kangurów walczyły aż 32 pary. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki, o czym świadczy udział samej czołówki rankingu atp.

Aby wygrać „Australię” trzeba było okazać się najlepszym w  pięciu meczach. Para Biernat – Pomierny pokonała na swojej drodze najwyżej rozstawione zespoły. W półfinale wygrali z turniejową dwójką by w finale zmierzyć się z najwyżej rozstawioną parą z Warszawy Anną Płazą i Januszem Bauciem.  Mecz finałowy był bardzo emocjonujący i stał pod znakiem doskonałej gry obu zespołów. Bardziej doświadczona para: Monika i Paweł pokonali rywali 6/1, 6/4 i mogli się cieszyć nie tylko z tytułu mistrza Polski, ale również z wyjazdu do Australii sponsorowanego przez firmę KIA Motors.

Jak stwierdzili sami zwycięzcy, najtrudniejszą przeprawę mieli w ćwierćfinale, gdy do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był trzeci set grany jako super tie-break. W nim nasza para okazała się lepsza i wygrała 10-6. Jak się później okazało Biernat – Pomierny w całym turnieju oddali rywalom tylko jednego seta.

– To było moje czwarte podejście do Kia Amateur Australian Open i wreszcie się udało – mówiła z radością Monika Biernat. Paweł Pomierny powiedział, że w finale były ogromne emocje i cieszy się, że w najważniejszym meczu jego życia mógł zejść z kortu jako wygrany. Oboje jednomyślnie mówili, że główną przyczyną ich sukcesu jest doskonałe zgranie i rozumienie się na korcie, które jest niezbędne w grach podwójnych.
 

Monika Biernat została również mistrzynią Polski w kategorii +35 i srebną medalistką w grze podwójnej kategorii Open. Paweł Pomierny (obecnie nr 4 w rankingu atp) w turnieju singlowym przegrał w trzeciej rundzie z późniejszym mistrzem kraju 6/4, 6/4 ale jak sam stwierdził, nie turniej singlowy był dla niego priorytetem w tegorocznych Mistrzostwach.

Więcej  relacji z Amatorskich Mistrzostw Polski dostępne na stronie www.atp.org.pl
Zdjęcia wykorzystane w artykule  wykonane są przez Katarzynę Sarnowskią związaną ze środowiskiem atp i pochodzą ze strony www.atp.org.pl.

 

  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
margo
margo
11 lat temu

🙂 GRATULACJE!!! 🙂