utw maroko3

Taki tytuł nosił wykład, który w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku wygłosił w czwartek 15 października Arkadiusz Wróżek. Bogato ilustrowana zdjęciami opowieść podróżnika przeniosła studentów seniorów do położonego na północno zachodnim krańcu Afryki, pełnego zabytków królestwa. Dodatkową atrakcją był pokaz multimedialnych prezentacji wykonanych przez jedną ze studentek. Przed wykładem na kinowym ekranie wyświetlone zostały jesienne impresje autorstwa słuchaczki OUTW Aleksandry Kotuły. Pasjonatka fotografii zebrała w dwie prezentacje obrazy przyrody oraz ukazane na jej tle portrety swych koleżanek i kolegów z uczelni. Realistyczne i poddane technikom artystycznym zdjęcia ze studenckich wycieczek uzupełniła starannie dobraną muzyką. Zgromadzeni na sali widowiskowej MDK nagrodzili obie prezentacje gromkimi brawami.

utw maroko

Dalszą część czwartkowego popołudnia wypełniło im poznawanie Maroka. W rolę przewodnika wcielił się Arkadiusz Wróżek, podróżnik, prelegent na Międzynarodowych Targach Turystycznych Kraków 2014. Trudno o lepszy sposób na dowiedzenie się jak najwięcej o dalekim kraju, niż opowieść kogoś, kto nie tylko ma o kraju tym mnóstwo wiadomości, ale też spore doświadczenia z własnych wypraw.

utw maroko4

Arkadiusz Wróżek ze swobodą wprawnego prelegenta mówił o najciekawszych punktach na mapie Maroka, plażach, zabytkach, miejscach dla Europejczyka niezwykłych i pociągających, a każdy fragment tej „wędrówki” ilustrował licznymi zdjęciami. Królestwo to kusi turystów już samymi tylko geograficznymi atrakcjami, począwszy od położenia między Oceanem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, poprzez przebiegające przez terytorium Maroka pasma gór Atlas i Ar-Rif. To jednak dopiero początek, bo w obszarach zurbanizowanych nie sposób nie zachwycić się trzema dawnymi stolicami królewskimi: Fezem, Marrakeszem i Meknesem, czy też tak popularnymi miastami, jak Casablanca, Rabat oraz Tanger.

utw maroko2

Niezależnie od tego, czy słuchacze chcieli tylko poszerzyć swą wiedzę, czy też myśleli o zaplanowaniu sobie zagranicznych wakacji, było to bez wątpienia wartościowe spotkanie. Po wykładzie Arkadiusza Wróżka należy jednak spodziewać się wzrostu zainteresowania olkuszan ofertą biur turystycznych organizujących wycieczki do Maroka.

MOK Olkusz

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o