spacer sklepy 2

Przeszło czterdzieści osób wzięło udział w sobotnim (24.08) spacerze historycznym „Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp” zorganizowanym w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

Po krótkim wstępie historycznym w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT uczestnicy wycieczki oprowadzani przez Agnieszkę Lis z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”, Jacka Sypienia – historyka i pracownika UMiG oraz Marka Piotrowskiego, olkuskiego kolekcjonera pocztówek wyruszyli w blisko dwugodzinny spacer po olkuskiej starówce. 

spacer sklepy 1

Pierwszym punktem był olkuski rynek, gdzie uczestnicy wycieczki poznali historię herbu miasta zawieszonego w piątek na budynku dawnego Starostwa. Potem wyruszyli na spacer po olkuskiej starówce. Mieli okazję zobaczyć fotografie olkuskich sklepów, restauracji i kawiarni począwszy od tych najstarszych sprzed stu lat, po bardziej współczesne z lat 60.tych i 70.tych XX wieku. Mogli też dowiedzieć się wielu ciekawostek o przedwojennych olkuskich sklepach i ich właścicielach. Spore zainteresowanie wzbudziły kopie reklam olkuskich sklepów, restauracji i barów z okresu międzywojennego. Uczestnicy spaceru chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z tematem spaceru.

spacer sklepy 3

Kolejny spacer pt. „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” odbędzie się 14 września (sobota) o godz. 11.00. Zbiórka pod mostem na fosie. Akcja „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” została zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami, którymi są: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

UMiG Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze