1

Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu systematycznie oddaje krew potrzebującym. W popularnym „Mechaniku” dwa razy w roku są przeprowadzane akcje pobierania krwi. Szkoła traktuje ideę krwiodawstwa jako jedną z naczelnych wartości.

Od 13 lutego 2013 r. do 21.02.2017 r. w ZS Nr 1 odbyło się 9 zbiórek krwi. Chociaż wymogi odnośnie oddawania krwi są bardzo restrykcyjne, cieszy fakt, że przez pięć lat zarejestrowały się 532 osoby i zebrano 166,5 litra krwi.

2

W dniu 21 lutego 2016 r. w Szkole przy ul. Górniczej 12 miała miejsce kolejna akcja krwiodawstwa. Została przeprowadzona, jak zwykle, przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zarejestrowano 75 osób, z czego sześć osób było – po raz pierwszy – spoza Szkoły. Znaczy to, że akcja w „Mechaniku” staje się popularna wśród mieszkańców ziemi olkuskiej, emanuje na lokalną społeczność tym bardziej, że w Olkuszu nie istnieje punkt krwiodawstwa. Krew oddało 57 osób. W sumie pobrano 25,5 litra krwi.

3

Mała sala gimnastyczna na czas akcji przemieniła się w ambulatorium przekazywania „daru życia”. Poszczególne specjalistyczne stanowiska, jak zawsze, były zajęte przez krwiodawców. Długa kolejka przy punkcie rejestracji. Wypełnianie kwestionariusza, badanie lekarskie i diagnoza odnośnie zdolności do oddania krwi, jak zwykle powodowała nieco napięcia. Na fotelach siedzieli uczniowie dumni z zakwalifikowania się do zabiegu. Osoby, które już poddały się donacji, spożywały posiłek regeneracyjny. Wszystko przebiegło jak zawsze sprawnie.

4

Panowała atmosfera spełnienia i radości, że komuś zostanie uratowane życie. Niektórzy dawcy już po raz kolejny uczestniczyli w przedsięwzięciu. Powodem udziału w akcjach krwiodawstwa jest dla uczniów świadomość potrzeby niesienia pomocy, empatia i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka. Krew, jak wiadomo, jest lekarstwem, którego nie da się syntetycznie wyprodukować. Stąd pojemniki z krwią są plonem, którego wartość jest bezcenna.

5

Koordynatorami akcji były Panie: Edyta Haberka i Monika Wiercioch. Kolejna zbiórka krwi odbędzie się jesienią w nowym roku szkolnym.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

6

7

8

9

11

12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze