zs1 tur

W dniach 4-10 maja 2014 r. Przemysław Bąchór, uczeń klasy II e Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, uczestniczył w wizycie studyjnej w Turyngii, zorganizowanej w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Celem wyjazdu było poszerzenie wiadomości i umiejętności związanych z zawodem, zapoznanie się z kulturą niemiecką i poznanie systemu nauczania w Niemczech.
To już trzecia wizyta studyjna uczniów „Mechanika” w Turyngii. (2012 r.  Maciej Sioła; 2013 r.  Aleksandra Ładoń i Patrycja Wikira). Podczas wizyty Przemysław Bąchór wziął udział w zajęciach z zakresu branży mechatronicznej w szkole zawodowej SBSZ Jena Goschwitz. Uczeń odbył specjalistyczne zajęcia  m. in. z sensoryki, programowania sterowników, realizowania programu realizującego wysuw tłoczysk siłowników,  obsługiwania programu wykorzystującego zastosowanie silników trójfazowych.

Podczas ćwiczeń w zakładzie MKF, który zajmuje się wytwarzaniem elementów przy pomocy obrabiarek CNC oraz zautomatyzowanych linii produkcji, Przemysław Bąchór obserwował zalety niemieckiego systemu edukacji, polegającego m. in. na odbywaniu zajęć praktycznych uczniów szkół zawodowych w zakładach pracy, gdzie praktykanci spełniają obowiązki pracowników i nabywają praktycznych umiejętności. Atutem wyjazdu było także zwiedzanie  Jeny (zwanej Atenami nad Soławą),  poznanie słynnych zabytków Weimaru i Erfurtu. Podsumowaniem pobytu w Turyngii  było przygotowanie przez uczestników wyjazdu prezentacji, przedstawiającej efekty ich działań.

„Wizyta w Turyngii przysporzyła mi nowych doświadczeń, poszerzyła moją wiedzę na temat zawodu, którego się uczę. Uświadomiłem sobie jeszcze bardziej, jak ważne jest zdobywanie nowych wiadomości, które przyczynią się do osiągnięcia zawodowego sukcesu” – stwierdził Przemysław Bąchór.
W olkuskim „Mechaniku” realizowanie projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” wiąże się ze ścisłą współpracą Szkoły przy
ul. Górniczej z pracodawcami. Podpisane umowy z Przedsiębiorstwem Współpracy Gospodarczej Krakserwis Sp. z o.o. czy olkuską firmą PLAST-MET, zakładają odbywanie przez młodzież zajęć praktycznych, praktyk zawodowych i staży szkoleniowych w zakładach pracy a  najlepsi uczniowie mają możliwość zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Tekst: Iwona Rams (ZS Nr 1 w Olkuszu)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze