1

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu w terminie od 01.06.2016 do 31.05.2017 r. realizuje Projekt „Zagraniczny staż szansą na zdobycie kompetencji na europejskim poziomie”, zatwierdzony do realizacji w unijnym programie Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe i przygotowany przez ZS Nr 1 wraz z niemieckim partnerem – firmą Vitalis GmbH. Uczestnicy projektu uczestniczą w stażach, które odbywają się od 25.09.2016 do 22.10.2016 r. w niemieckich firmach i uzyskują prestiżowy certyfikat Europass Mobilność. Młodzież odbywa praktykę w Schkeuditz. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 40 uczniów Szkoły, w celu zwiększenia ich szans na znalezienie przyszłego zatrudnienia. W projekcie biorą udział uczniowie kształcący się w kierunkach: technik architektury krajobrazu, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik.

2

Program pierwszego tygodnia pobytu w Niemczech był bardzo napięty i urozmaicony. Odskocznią od odbywanych staży, były wycieczki do Lipska, Berlina i Drezna, podczas których uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat kultury, sztuki i historii Niemiec.

3

W Lipsku – mieście Johanna Wolfganga von Goethego, targów i kongresów, młodzież odwiedziła m. in. kościół pw. Św. Mikołaja – ważne miejsce spotkań ludności w czasie pokojowego powstania, które doprowadziło do upadku NRD. Uczniowie zobaczyli renesansowy Stary Ratusz, dziedziniec Barthels Hof z jedną z najstarszych restauracji na świecie, miejsca związane z akcją „Fausta”, grób Jana Sebastiana Bacha w kościele św. Tomasza, gmachy Lipskiej Filharmonii, Lipskiej Opery, Uniwersytetu Lipskiego i punkt widokowy.

4

Podczas dwudniowej wycieczki do Berlina, mieli okazję zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta, jak m. in. budynek Reichstagu, Kanzleramt (Urząd Kanclerza), Bramę Brandenburską, Muzeum Techniki, słynną ulicę Unter den Linden, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską, Neues Museum (z popiersiem Nefretete), Alexanderplatz z Czerwonym Ratuszem i wieżą telewizyjną – najwyższą budowlą w Europie.

5

Dwugodzinny pobyt w Dreźnie – „perle” baroku i Florencji Północy, był okazją do kształtowania w młodzieży wrażliwości na architektoniczne piękno oraz do poszerzenia wiedzy na temat wspólnej, polsko-saksońskiej historii. Uczniowie zwiedzili Hofkirche –katedrę w barokowym stylu (z sercem Augusta II Mocnego), Zwinger – piękną barokową budowlę z czasów saskich, rezydencję Wettynów – „skarbnicę” saskich królów, Pałac Taschenberg podarowany przez króla hrabinie Cosel.
W pierwszym tygodniu praktyk uczniowie przebywali w Niemczech pod opieką pań: v-ce Dyrektor ZS Nr 1 Anety Gut i Marty Janczak.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

6

7

8

9

10

11

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze