janina hamerlik i marek pieniazek

– To książka, którą warto przeczytać. Nie tylko dlatego, że jej autorka mieszka w Olkuszu. To książka pełna przygód, jest w niej dramat i są piękne sceny miłosne, słowem życie – powiedział dr hab. Marek Pieniążek podczas wieczoru autorskiego promującego powieść Janiny „Niny” Hamerlik pt. „Miłość Basi”, który odbył się w środę 4 marca w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.

Rozpoczęła go piosenka „Mały Książę” w wykonaniu Magdy Pałki, podopiecznej instruktora Wiesława Barana z Sekcji Wokalnej MOK. Po muzycznym wstępie, w imieniu dyrekcji MOK uczestników spotkania powitała Beata Soboń, kierownik Działu Artystycznego. A że w sali kawiarni literackiej nie brakowało przyjaciół autorki promowanej tego dnia powieści, toteż Janina Hamerlik uzupełniła oficjalne powitanie wymienieniem najbliższych sobie gości. Byli wśród nich m. in. laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej Irena Włodarczyk i Jacek Majcherkiewicz, członkowie Klubu Literackiego oraz zaprzyjaźniona lekarka zajmująca się na co dzień zdrowiem „Niny”.

magda palka

Prowadzący spotkanie dr hab. Marek Pieniążek, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i opiekun Klubu Literackiego w olkuskim MOK, poprzedził rozmowę z Janiną Hamerlik prezentacją jej dokonań twórczych. – Pani Janina mieszka w Olkuszu od 25 lat. Jest jedną z najpłodniejszych u nas autorek, o czym świadczą choćby dwa tomy powieści „Miłość Basi”, liczące po czterysta stron każdy. Wkrótce ukazać ma się trzeci tom pt. „Robert i Izabella”, a powstają kolejne dwie książki. W Klubie Literackim, w którym spotykamy się z Panią Janiną od trzech lat, poznaliśmy również spisaną w licznych brulionach jej twórczość poetycką – wymieniał Marek Pieniążek.

janina hamerlik

– „Miłość Basi” wydałam dlatego, że trafiłam do Klubu Literackiego i poznałam Pana – odparła Janina Hamerlik zapytana przez Marka Pieniążka o drogę od napisania do ukazania się książki. Wspomniała też o propozycji sprzedaży praw autorskich do powieści, którą złożyło jej jedno z katowickich wydawnictw. Po rozmaitych innych perypetiach z wydawcami zdecydowała, że sfinansuje druk książki sama. – Nigdy o nic nie proszę, gdy widzę brak woli do współpracy, to wychodzę i zamykam drzwi – spuentowała odpowiedź autorka.

beata sobon

O czym jest „Miłość Basi”? – Spora część opisów, to moje życie, pominęłam najbardziej drastyczne historie –  wyjaśniła Janina Hamerlik. Marek Pieniążek zachęcał do przeczytania tej książki podkreślając takie jej walory, jak m.in.: dramatyzm perypetii tytułowej bohaterki, niezliczoną ilość przygód, piękne sceny miłosne, a także nieczęsto spotykane w literaturze opisy czasów PRL-u z punktu widzenia ówczesnych wyższych sfer. Wątkiem głównym jest uczucie, które zamiast uszczęśliwiać wszystko komplikuje. Jak skończy się miłość Basi do… dwóch mężczyzn? O tym warto przekonać się samemu, sięgając do książki.

Jej fragmenty autorka przeczytała gościom spotkania. Dała się też namówić Markowi Pieniążkowi do zaprezentowania swych wierszy. Na zakończenie oprócz braw odebrała gratulacje, kwiaty i serdeczne wyrazy sympatii od uczestników wieczoru autorskiego.

MOK Olkusz

po spotkaniu

powiesc milosc basi okladka

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze