czarny koń turniej rudnik

W dniach 25.06-3.07. odbył się XXVII Ogólnopolski Turniej Szachowy w Rudniku nad Sanem. Rozgrywki odbyły się w czterech kategoriach rankingowych z udziałem prawie 130 zawodników z całej Polski. W turnieju nie zabrakło również reprezentantów klubu szachowego „Czarny Koń” Olkusz. Dominik Kurek i Jakub Sypień dumnie reprezentowali swój klub zdobywając wysokie miejsca i wygrywając cenne nagrody. Turniej odbył się systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Dominik Kurek grając w grupie B do rankingu Fide 1800 z tempem gry 90′ plus 30″ ( na ruch) dla każdego zawodnika uplasował się na wysokim II miejscu wypierając innych przeciwników turnieju, których w jego grupie było aż 45. Dominik klasyfikując się na tak wysokiej pozycji, wywalczył dodatkowo I miejsce w kategorii Juniorzy ur.2002 i młodsi. Należy dodać, że Dominik nie przegrał ani jednej partii na 9 rozegranych rund. Skupienie i koncentracja pozwoliły mu na osiągnięcie tak dobrego rezultatu.
29 czerwca w Rudniku odbył się również turniej szachów błyskawicznych Blitz w którym startowali zawodnicy z grupy A i B bez ograniczeń wiekowych. Dominik zajął II miejsce w kategorii do rankingu 1800 wyprzedzając rywali z wyższym Fide i wyższą kategorią szachową.

Jakub Sypień, drugi z zawodników „Czarnego Konia” Olkusz grając w grupie D Juniorzy 2006 i młodsi, z tempem gry 1,5h na partię dla każdego zawodnika mile wszystkich nas zaskoczył zdobywając wysokie IV miejsce w takiej rangi turnieju. Należy podkreślić, że Jakub pierwszy raz brał udział w turnieju szachów klasycznych trwających aż 9 dni. To wielki sukces dla tego młodego adepta „Czarnego Konia”, że w tak prestiżowym turnieju znalazł się tuż za podium na pozycji IV. Do pokonania miał aż 52 zawodników w swojej grupie tym bardziej emocje towarzyszące młodym zawodnikom rozgrzały atmosferę turnieju.

W imprezie towarzyszącej, turnieju szachów błyskawicznych Blitz Jakub również zajął bardzo dobre VI miejsce w kategorii juniorów. Jakub jest młodym dobrze zapowiadającym się zawodnikiem „Czarnego Konia” Olkusz o którym na pewno jeszcze nie raz usłyszymy.
W turnieju wzięło udział wiele osób dla których szachy stały się wielką życiową pasją. Szachy to gra wymagająca przygotowania nie tylko intelektualnego ale również fizycznego, kształtuje niekonwencjonalne myślenie i uczy odpowiedniej taktyki szachowej.