mp 2018 2

Koniec kwietnia i początek maja był dla szachistów olkuskiego klubu bardzo pracowity. Troje z nich, Barbara Goraj, Blanka Polakiewicz i Bartłomiej Turski, wzięło udział w zawodach rangi mistrzostw Polski.

W dniach 28.04 – 05.05 w Sypniewie odbyły się Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych, organizowane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Prawo do startu mieli czołowi zawodnicy ubiegłorocznych Mistrzostw Polski oraz ci, którzy wywalczyli sobie prawo do gry w organizowanych na jesieni eliminacjach międzywojewódzkich. Łącznie w mistrzostwach tych wzięło udział 208 zawodników. Olkuski klub reprezentowali Barbara Goraj i Bartłomiej Turski.

Basia Goraj była uznawana za jedną z faworytek. Jest nie tylko multimedalistką mistrzostw Polski, lecz także jedną z najlepszych zawodniczek europejskich w swojej kategorii wiekowej, co udowodniła w ubiegłym roku podczas Mistrzostw Europy w rumuńskiej Mamai. Ostatecznie po bardzo dobrej grze Basia zajęła trzecie miejsce, powiększając swój dorobek o kolejny, tym razem brązowy medal mistrzostw Polski. Bardzo dobry występ zaliczył również Bartłomiej Turski, który zajął 10 miejsce.

mp 2018 1

W dniach 27.04 – 1.05 w Poroninie odbywały się Indywidualne Mistrzostwa Polski do 7 lat, w których startowała Blanka Polakiewicz. Nasza młoda zawodniczka po bardzo dobrej grze zajęła trzecie miejsce i zdobyła pierwszy w swojej karierze medal mistrzostw Polski. W odbywających się następnie w dniach 1.05 – 5.05 Mistrzostwach Polski do lat 8, Blanka zajęła wysokie 7 miejsce.

Dwa brązowe medale mistrzostw Polski zdobyte przez nasze zawodniczki pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak dotychczas, nasi zawodnicy dumnie kontynuują tradycje olkuskiego klubu, z którego wywodzą się mistrzowie Polski, Europy, a także medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata. W pierwszej połowie sierpnia odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Mamy nadzieję, że dorobek zawodników olkuskiego klubu wzbogaci się o kolejne medale zawodów rangi mistrzostw Polski.