W letnim cyklu plenerowych koncertów na Rynku występowały już grupy punk i hard rockowe, zespół wykonujący różne odmiany muzyki tanecznej oraz… Kopenhaska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Dusika”. Tak, tak, to nie pomyłka. Duńscy muzycy pod dyrekcją Christiana Schmiedescampa odbywają właśnie tournée po Polsce, na ich trasie znalazły się Warszawa i Kraków, a w niedzielę 20 lipca odwiedzili nasze miasto. Do niecodziennego koncertu doszło dzięki staraniom Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.
Przybyłych na Rynek melomanów powitał i wprowadził w program koncertu zastępca dyrektora MOK Waldemar Czarnota, zaś kulisy organizacji występu duńskiej orkiestry w Olkuszu wyjawiła dyrektor PiMBP Jolanta Zięba. – Dzisiejszy koncert zawdzięczamy dwóm osobom. Kopenhaską orkiestrę zaprosił do Polski Pan Janusz Kahl – Konsul Honorowy państwa skandynawskich. Pomocy w zorganizowaniu koncertu w Olkuszu udzieliła nam Pani Maria Bujas Łukaszewska – aktorka, autorka programu Akademia Dobrych Manier, od lat współpracująca z naszą Biblioteką. Serdecznie Państwu dziękujemy. – powiedziała dyrektor Jolanta Zięba, a zgromadzeni na Rynku olkuszanie dołączyli się do tych wyrazów wdzięczności gromkimi brawami.
Koncert Orkiestry „Dusika” w Olkuszu rozpoczęła uwertura Helios op. 17 Carla Nielsena (1865-1931), kompozytora i dyrygenta uznawanego za najwybitniejszego przedstawiciela muzyki duńskiej. Utwór ten nie tylko wprowadził słuchaczy w klimat twórczości najbliższej sercom wykonawców, ale też nawiązywał do aury panującej na centralnym placu naszego miasta. Bohater uwertury stał się też przyczyną zmiany planów organizacyjnych. Z powodu nieznośnego ukropu, jaki Helios wylewał z bezchmurnego nieba na olkuski Rynek, koncert przeniesiony został w ocienione pobliże magistratu.
Kolejna kompozycja pozwoliła melomanom docenić zarówno poznane już co nieco umiejętności gry zespołowej członków kopenhaskiej orkiestry, jak i talent jednego z jej solistów. Wykonane po słonecznej uwerturze allegro z pierwszej części Koncertu wiolonczelowego h-moll op. 104 Antonína Dvořáka (1841-1904) było z pewnością na długo przez słuchaczy zapamiętanym popisem wirtuozerii niewątpliwej gwiazdy orkiestry – wiolonczelisty Jonathana Swensena. Sam utwór również należy do wyjątkowych, to o nim Johannes Brahms powiedział: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”.
Na zakończenie muzycy „Dusiki” przenieśli olkuską publiczność z Europy środkowej ponownie do Skandynawii. Tym razem jednak już nie do Danii, a do Finlandii. Tam żył i tworzył jeden z najwybitniejszych kompozytorów północnych krajów naszego kontynentu Jean Sibelius (1865-1957). Do programu tournée po Polsce wybrana została słynna, dwukrotnie udoskonalana na przestrzeni czterech lat, zdecydowanie odmienna od wcześniejszych jego dzieł V Symfonia Es-dur op. 82. Publiczność najpierw długimi oklaskami zachęciła orkiestrę do bisu, a gdy umilkły ostatnie dźwięki zgotowała duńskim muzykom owację na stojąco. Dodatkową atrakcją koncertu były barwne opowieści dyrygenta Christiana Schmiedescampa o kolejnych wykonanych tego popołudnia utworach.
Kopenhaska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Dusika” powstała w 1988 roku z inicjatywy Komitetu Muzycznego w Kopenhadze. Zespół ten składa się z blisko pięćdziesięciu uzdolnionych uczniów różnych szkół muzycznych. Najmłodsi członkowie „Dusiki” mają 13, a najstarsi 25 lat. Misją orkiestry jest ułatwienie im dojrzewania, zarówno w znaczeniu artystycznym, jak i społecznym, emocjonalnym. W ramach działalności orkiestry oprócz prób i koncertów organizowane są przedsięwzięcia integrujące młodych muzyków. Dbałość o przyjazną atmosferę wśród członków zespołu traktowana jest w „Dusice” na równi z doskonaleniem ich umiejętności. Orkiestra ma na koncie liczne koncerty w Danii i za granicą, m. in. we Francji, w Niemczech, Holandii, Szkocji, Australii, Rosji, na Wyspach Owczych, a także w Polsce.
Tekst: MOK Olkusz
I jeszcze jedno, Szanowni PP. Komentatorzy z forum Przeglądu Olkuskiego, na tej stronie była zapowiedź tego koncertu. Wstyd tak nie czytać strony, na której tak się innych krytykuje… http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/kultura/wydarzenia/10181-koncert-dunskiej-orkiestry-symfonicznej-na-olkuskim-rynku
Ręce opadają… Znowu „łaknący kultury” włączyli swoje zdarte płyty. Jak mam ochotę na teatr, to sprawdzam, co gdzie grają, to samo z koncertami, wystawami itd. Info o tym koncercie widziałem w gablotach MOK, na ich stronie, na stronie Biblioteki Publicznej i (uwaga!) na stronie Przeglądu, czyli tutaj! Trzeba kompletnie nie interesować się kulturą, żeby będąc czytelnikiem Przeglądu nie zaglądać do rubryki Imprezy. Jak się coś krytykuje, to warto wcześniej sprawdzić, czy się przypadkiem nie ośmieszy.
Było to gdzieś rozreklamowane? ja przypadkiem przechodzac przez rynek mogłem obejrzeć świetny koncert. Czy MOK o reklame dba tylko w tych swoich kilku gablotach?
o reklamę koncertów trzeba zapytać w MOKu. od czego jest dział organizacji imprez ? organizacja imprezy to nie tylko telefon do zespołu ale przede wszystkim reklama. ale to leży od nastu lat albo dalej.
piękny koncert 🙂
a ja sie pytam dlaczego Olkusz nie ma takiej orkiestry? przecież mamy szkołe muzyczną.Czy aby posłuchać jak młodzież gra na instrumentach to trzeba iść do kościoła ?
Byliśmy na koncercie całą rodziną trzypokoleniową.
1.to prawda , że koncert z powodu upału przeniesiono z centralnego szafotu na środku rynku w bardziej zacienione miejsce , stąd wniosek że letnie imprezy tego typu nie mogą odbywać się na scenie o fatalnie dobranej lokalizacji
2. na zapleczu orkiestry symfonicznej prezentował się obłażący z tynku i farby budynek Urzędu Miasta wspierany na południowej flance przez ruinę pewnej budowli
3. dyrygent wprowadzał nielicznych widzów w niuanse i treść wykonywanych utworów w języku angielskim , ale nikt nie tłumaczył olkuszanom co mówił ten młody człowiek w nienagannie skrojonym garniturze ( widocznie wszyscy olkuszanie znają ten język )
4. koncert skutecznie zagłuszały silniki przejeżdżających wokół rynku samochodów , niektórzy robili nawet po dwa kółka aby się lepiej zaprezentować – nikt z władz Olkusza nie zatroszczył się o wyłączenie ruchu z tego rejonu