odblaski 1

Wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek używania elementów odblaskowych – wynika to z przepisów Prawa o ruchu drogowym. Akcja propagowania mody na noszenie elementów od lat prowadzona przez wolbromską Straż Miejską również w tym roku trafiła do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzieci z przedszkoli gminy Wolbrom zostały też zaopatrzone w elementy odblaskowe ufundowane przez lokalnego przedsiębiorcę.

Przed nami okres kiedy problem słabej widoczności na drogach się nasili – jesienią i zimą zmierzch zapada wcześniej, częściej pada deszcz  i występują zamglenia, zatem trzeba szczególniej zadbać o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Pieszy, idący w złej widoczności bez elementów odblaskowych, jest widoczny z odległości zaledwie kilku metrów. Jadący nawet ze stosunkowo niewielką prędkością kierowca ma niewiele czasu i, co za tym idzie, małe szanse na zauważenie i bezpieczne ominięcie takiego człowieka. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy pieszy wyposażony jest w element odblaskowy – kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i będzie miał czas na stosowną reakcję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bez elementów odblaskowych po zmierzchu można poruszać się jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, w strefie zamieszkania lub po chodniku, ale nawet w takich okolicznościach elementy odblaskowe mogą się przydać.

Przykładem dla dzieci powinni świecić dorośli, ale bywa z tym bardzo różnie. Dlatego w Wolbromiu i innych miejscowościach w tej gminie przyjęła się już tradycja, że wczesną jesienią, w okresie poprzedzającym jesienne szarugi i zimowy mrok promuje się modę na odblaski i dużo rozmawia się o bezpieczeństwie na drodze z dziećmi, które potem z dumą uczą dorosłych. Lekcje prowadzą mający znakomity kontakt z dzieciakami strażnicy w miejscy, którzy tłumaczą maluchom dlaczego warto po zmierzchu nosić odblaski, a także zadbać o prawidłowe wyposażenie rowerów w elementy widoczne po ciemku. Praktyczne i atrakcyjne dla dzieci zajęcia uzupełniają podarunki – elementy odblaskowe ufundowane w tym roku już kolejny raz przez firmę Interkonekt – światłowód FIBER.

odblaski2

odblaski 3

odblaski4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze