1

W niedzielę przy ołtarzu polowym w Borach Kwaśniowskich odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie odprawionym przez ks. Marka Plebanka uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, wierni z parafii Kwaśniów i przedstawiciele samorządu Gminy Klucze: radni, sołtysi oraz wójt Norbert Bień. Przy mszy polowej asystowały poczty sztandarowe – Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach i Olkuszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwaśniowie. Podczas kazania ks. Marek Plebanek, proboszcz parafii Kwaśniów, nawiązał do wartości, których nazwy widnieją na sztandarach związku AK: Bóg, Honor, Ojczyzna. Mówił o sile, jaką daje wiara w Boga oraz o tym, że honor zobowiązuje do troski i dbania o Ojczyznę. Przypomniał, że w tamtych trudnych czasach drugiej wojny światowej żołnierze (w tym powstańcy warszawscy) kierowali się właśnie honorem podejmując nierówną walkę z wrogiem.

3

Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty składali: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Janusz Kwapisz oraz mjr Henryk Czerwiński, wiceprezes związku okręgu śląskiego.

Podczas spotkania na Borach Kwaśniowskich prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach, por. Czesław Grzanka został uhonorowany odznaczeniem „Za zasługi dla AK”. Odznaczenie, przyznane przez Okręg Śląski, wręczył por. Grzance prezes okręgu Janusz Kwapisz. O przyznanie tego wyróżnienia wnioskował olkuski oddział związku.

2

Po nabożeństwie zaproszenie goście mieli okazję do wspomnień i dyskusji podczas spotkania w świetlicy, zorganizowanego przez sołtysa Kwasniowa Górnego Grzegorza Smętka, Radę Sołecką i KGW.

Więcej zdjęć tutaj

Rafał Jaworski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments