mok noc muzeow2

W weekend poprzedzający 18 maja, będący Międzynarodowym Dniem Muzeów, w całej Europie drzwi placówek, w których teraźniejszość łączy się z historią są otwarte dłużej niż zwykle. Olkusz po raz kolejny włączył się w obchody Nocy Muzeów, zapraszając mieszkańców do Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej.

Oczywiście w tym wyjątkowym dniu zwiedzanie, udział w prelekcjach oraz innych atrakcjach wieczoru były bezpłatne. Piątkowe wydarzenie otworzyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń, dziękując wszystkim za obecność i życząc jednocześnie niezapomnianych wrażeń.

Te rozpoczął wykład poświęcony Władysławowi Wołkowskiemu. Michał Anioł Wikliny ma w sercu olkuszan specjalne miejsce. O swoim przyjacielu i zarazem koledze po fachu opowiadał Witold Olejarczyk – współzałożyciel największej w historii wystawy eksponatów z wikliny.

mok noc muzeow1

Kolejną propozycją dla uczestników tegorocznej Nocy Muzeów był wykład Andrzeja Feliksika dotyczący miocenu – epoki wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej, której poświęcona została wystawa czasowa dostępna w Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród wystawionych dla publiczności eksponatów, jest jedna z nielicznych na całym świecie kropla wody z mioceńskiego morza zachowana w krysztale soli. Jeszcze większą ciekawostką może okazać się dosyć przypadkowe odkrycie dokonane przez Olgerda Dziechciarza przy wejściu do Galerii BWA, bowiem według Andrzeja Feliksika, dziwny kształt utrwalony na jednym z kamieni w murku przy schodach, może być fragmentem żebra Mozazaura, czyli jednej z największych jaszczurek żyjących około 70 milionów lat temu! – Jeśli ostatecznie potwierdzą się te przypuszczenia, a znalezisko z ul. Szpitalnej należałoby do nowego gatunku tego rodzaju, co przecież jest możliwe w paleontologii, to mamy już dla naszego dinozaura nazwę Mososaurus Ilkussiensis, Mozozaur Olkuski – zaznacza prelegent, pasjonat geografii i historii.

Trzecią, ostatnią część Nocy Muzeów 2017 stanowiły atrakcje związane z Muzeum Afrykanistycznym im. doktora Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej. Oprócz zwiedzania bogatych zbiorów, odwiedzający placówkę mieli możliwość zobaczenia tańców, pieśni i muzyki Czarnego Lądu w wykonaniu krakowskiego Centrum Nubia pod kierunkiem Małgorzaty Kujawy, stałej bywalczyni w Olkuszu w ramach poprzednich edycji międzynarodowego święta. Nie zabrakło też wspólnych występów oraz ciekawostek z Zimbabwe czy Senegalu.

mok noc muzeow3

MOK nie zapomniał także o najmłodszych mieszkańcach, dla których wolontariusze przygotowali szereg zagadek i quizów z nagrodami. Były również materiały promocyjne i zaproszenie na następne podobne wydarzenia. Kolejna Noc Muzeów już za rok!

Fot. MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze