olkusz1

6. stycznia ulicami wielu miejscowości w całym kraju przemaszerowały Orszaki Trzech Króli. Nie inaczej było w powiecie olkuskim, gdzie mieszkańcy uczestniczyli w barwnych korowodach w Bolesławiu, Bukownie, Olkuszu i Wolbromiu.

                                                                                      BOLESŁAW

bolesław
Orszak Trzech Króli w gminie Bolesław rozpoczął się przy staropolskim dworku w Krzykawce. Uczestnicy obejrzeli świąteczne przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej Bez Kurtyny, która działa w bolesławskim Centrum Kultury, a następnie barwny pochód przeszedł do kościoła w Małobądzu, gdzie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Kantare oraz kapeli Góral Power. Impreza zakończyła się góralską biesiadą przy ognisku.
Organizatorami tegorocznego Orszaku byli: Wójt i Rada Gminy Bolesław, Centrum Kultury im. M. Płonowskiej w Bolesławiu, Parafia Polsko-Katolicka w Krzykawie-Małobądzu, sołtysi Krzykawki i Ujkowa Nowego oraz KGW Krzykawka. Tegoroczny Orszak Trzech Króli był trzecim zorganizowanym w gminie Bolesław.

{joomplu:65418}{joomplu:65408}{joomplu:65376}

 

BUKOWNO

bukowno o
W Bukownie Orszak Trzech Króli wyruszył z trzech różnych miejsc.Orszak czerwony rozpoczął się pod Miejskim Przedszkolem, a na jego czele stanął burmistrz Mirosław Gajdziszewski, orszak zielony wyruszył z placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury (w roli króla wystąpił przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk), orszak niebieski miał swój początek pod Przedszkolem Sióstr Prezentek, a na jego czele stanął Robert Skowron. W roli Marii wystąpiła Ola Duda, a w rolę Józefa wcielił się Kajtek Wróblewski. Nie zabrakło również Heroda, aniołów, diabłów i pastuszków. Wszystkie orszaki połączyły się na ul. 1 Maja i stamtąd wyruszyły na mszę świętą do tutejszego kościoła. Po drodze uczestnicy pochodu byli świadkami spotkania trzech króli z Herodem, a także walki dobra ze złem, którą stoczyli anioł z szatanem.
Organizatorem imprezy był bukowieński MOK oraz Parafia Rzymskokatlicka pw. św. Andrzeja Boboli. Tegoroczny Orszak Trzech Króli był czwartym zorganizowanym w Bukownie.

{joomplu:65526}{joomplu:65515}{joomplu:65490}

 

OLKUSZ

olkusz2
W Olkuszu obchody Święta Trzech Króli rozpoczęły się od mszy św. w trzech kościołach: pw. św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana Kolbego oraz pw. Dobrego Pasterza. Po nabożeństwach mieszkańcy wyruszyli na plac dworcowy PKS, gdzie odbyła się pierwsza część uroczystości. Następnie barwny orszak przemaszerował z dworca na rynek na wspólne kolędowanie. W uroczystościach uczestniczyli: biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak, burmistrz Roman Piaśnik oraz księża z olkuskich parafii.Organizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz parafie: pw. św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, pw. Dobrego Pasterza.

{joomplu:65476}{joomplu:65462}{joomplu:65474}

 

WOLBROM

wolbrom
Wolbromianie chyba trochę przestraszyli się piątkowego siarczystego mrozu, który sprawił, że w punktach startowych tegorocznego Orszaku Trzech Króli pojawiło się mniej uczestników niż w roku ubiegłym. Śmiałkowie, którzy mimo wszystko zdecydowali się wyruszyć trzema symbolicznymi trasami, bardzo szybko pokonali wyznaczony dystans i chętnie schronili się w ciepłym budynku kościoła św. Katarzyny, gdzie dalej, już nieśpiesznie kontynuowano świętowanie. Przed zaplanowaną jako kulminacja uroczystości świąteczną sumą, wierni mogli podziwiać aktorskie talenty najmłodszych – uczniów wolbromskiej Szkoły Podstawowej nr 1, którzy zaprezentowali piękne przedstawienie jasełkowe. Historię Bożego Narodzenia pokazali – jak przystało na okoliczności celebrowanego święta – z perspektywy wędrujących do Betlejem z trzech stron świata mędrców, którzy zaufali przepowiedni i wiedzeni światłem osobliwej gwiazdy podążyli w daleką, niebezpieczną drogę w poszukiwaniu Nowonarodzonego Władcy.

{joomplu:65361}{joomplu:65355}{joomplu:65342}

Ewa Barczyk, Wiola Woźniczko, Agnieszka Zub

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
...olootolajolaMarcinB. Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
...
...

Ci w Bolesławiu fajnie się nawet prezentują. Wzbudzili we mnie wrażenie Polski za czasów Radziwiłłów i Czartoryskich.
Ja tam nie mam nic przeciwko kultywowaniu naszych tradycji chrześcijańskich. Jak je będziecie torpedować i skierowywać do skansenów a nawet jak niektórzy do obciachu, to możecie wierzyć, że te islamskie błyskawicznie je zastąpią i wylądujemy ze swoimi głowami pod pachą.

oloo
oloo

Odnoszę wrażenie, że niektórzy włodarze gmin robią z siebie idiotów.

tolajola
tolajola

Dokładnie Bukowno to żenada – król Gajdziszewski i król Gmitruk co za hipokryzja :zzz

MarcinB.
MarcinB.

Dlaczego instytucje samorządowe (urzędy miast i gminy oraz lokalne domy kultury) angażują się w organizację imprez o charakterze religijnym? Rozumiem drobne wsparcie techniczne (np. nagłośnienie), pomoc ze strony policji, ale w Bukownie to już chyba przeszli samych siebie…