Andrzejki – noc wróżb i nadziei dla niezamężnych panien… To już oczywiście tylko tradycja, a dziewczęce wróżby to bardziej zabawa niż wiara w to, że przyniosą one szczęście w miłości. Andrzejki pozostały jednak dniem, kiedy przed nadchodzącym adwentem bawimy się. Tradycyjny andrzejkowy bal warto tym razem zastąpić koncertem i wystawą w klimatach celtyckich, okraszonych degustacją piwa. Do tego gratis – warsztaty tańca szkockiego…

Takie atrakcje szykuje już w tę sobotę (28.11.) Miejski Dom Kultury. Wszak św. Andrzej jest patronem Szkocji, a więc jednego z krajów zamieszkiwanego niegdyś przez narody celtyckie. To właśnie do ich muzycznych tradycji nawiązują zespoły, które grają dziś muzykę irlandzką czy szkocką. Taki klimat, energiczne, wręcz żywiołowe granie muzyki celtyckiej z dużą dozą słowiańskiego zacięcia zagwarantuje tego wieczoru zespół Stonehenge. Obok tradycyjnego akordeonu, mandoliny, skrzypiec czy gitary można usłyszeć rzadkie instrumenty, jak buzuki czy szkockie dudy. Grupa wykonuje przede wszystkim tradycyjne tańce celtyckie – jigi, reele i hornpipy, ale wprowadza też w swoich utworach – jak informuje na swojej stronie internetowej – inne spojrzenie na Irish folk, stosuje całą gamę nowych brzmień oraz próbuje wpleść folklor pochodzący z innych rejonów świata.
Doskonałym uzupełnieniem muzyki będzie wystawa: ”Irlandia i Szkocja w fotografii” Elżbiety Chrzanowskiej. – Chcemy, by widzowie mogli nie tylko biernie uczestniczyć w wydarzeniach, ale też coś z nich wynieść – mówi dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan i dodaje szybko, że to „coś” to… warsztaty tańców szkockich. Swoich sił w takim tańcu będzie mógł spróbować każdy, kto będzie miał na to chęć. Krótki instruktarz poprowadzi Daniel Dawidowicz, z którym MOK współpracował już m.in. przy okazji turnieju w Rabsztynie. – Mieliśmy pozytywne doświadczenia. W czasie turnieju część publiczności włączyła się do tańca. Taką chęć widzieliśmy też przy innych okazjach, np. podczas warsztatów cha-chy. Liczymy, że w tej andrzejkowej atmosferze to się uda – dodaje dyrektor. A atmosferę podgrzeje na pewno wystawa „Piwa świata” połączona z… degustacją.
Nietypowe andrzejki rozpoczną się o godz. 20 w Domu Kultury. Wstęp – 18 zł. Życzymy dobrej zabawy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kitka
kitka
13 lat temu

😐