„Dzieciom Zdążyć z Pomocą” jest ogólnopolską pozarządową Fundacją pożytku publicznego założoną przez Stanisława Kowalskiego. Działa na rzecz wsparcia dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie kraju. Bogate formy działalności, skuteczność działania, a także poparcie ze strony osób znanych i ogólnie szanowanych, jak Beata Tyszkiewicz, Jacek Fedorowicz, czy w przeszłości doktor Zbigniew Religa powodują, że cieszy się ona uznaniem i szerokim poparciem społecznym.
Fundacja „Dzieciom Zdążyć z Pomocą” działająca wśród artystów z Krakowa znalazła zrozumienie olkuskiej młodzieży z Zespołu Szkół nr 3, Liceów Ogólnokształcących nr I i II oraz Gimnazjum nr I i Gimnazjum nr IV, która od kilku już lat gromadzi środki – grosz do grosza – na pomoc dla dzieci ciężko chorych. To piękna akcja, dobrze świadcząca o poczuciu humanizmu uczniów tych szkół, gdyż często rodzice walczący o zdrowie a nawet życie swoich dzieci, są bezradni wobec kosztów leczenia, przerastających ich możliwości finansowe. W tym roku młodzież chce „zdążyć z pomocą” 7- letniemu Czarkowi Surmie, dotkniętemu kilkoma nader ciężkimi chorobami. – Naszą akcję prowadzimy już d 5 lat -mówi organizatorka akcji, bibliotekarka w Zespole Szkół nr 3. – Od 3 lat gromadzimy środki na pomoc dla Czarka. Utrzymuję kontakt z rodziną dziecka i wiem, jak dużo kosztuje jego leczenie. Dlatego w jej imieniu dziękuję Panu Staroście i Panu Posłowi Jackowi Osuchowi za prywatne wsparcie finansowe akcji.
– Powoli Czarek wychodzi z najgorszego – mówi Tata dziecka. – Poprawił się stan nerek, choć nadal nękają go jednak inne poważne choroby. Ma niesprawną nóżkę od kolana w dół i prawdopodobnie tego stanu nie da się wyleczyć. I jeszcze inne. Bardzo długa droga przed nami, zanim nasz synek wyjdzie z tych chorób.”
Corocznym podsumowaniem akcji jest koncert charytatywny, w którym społecznie występują w Olkuszu, już wielokrotnie, artyści krakowscy. Młodzież kupuje na ten koncert bilety, na ogół w cenie dostępnej dla uczniowskiej kieszeni. Tak było także 4. czerwca br.
Koncert składał się z dwu części. W pierwszej wystąpili, wykonując po dwa utwory wokalne: Włodzimierz Mazuś z grupą, Agata Ślazek z Piwnicy pod Baranami, Janusz Blecharz z zespołem, znany w Olkuszu jako założyciel Zespołu K3, Grzegorz Kosiór, uczestnik „Szansy na sukces”, Barbara Stępniak-Wilk, autorka i wykonawczyni m.in. znanej piosenki „Bombonierka,” Sergiusz Orłowski, wokalista z Częstochowy.
W drugiej części, szczególnie sympatycznej, bo „olkuskiej”- wystąpili młodzi wokaliści, laureatka Nagrody Głównej Festiwalu „Talenty Małopolski 2012” Magdalena Mączka, a także wyróżniony w tym Festiwalu Rafał Gałka, oraz Emilia Madejska, Katarzyna Bałtowska, Agnieszka Żelezik, Piotr Skrzynecki i Olga Sierka. Wystąpił także Wojciech Bajer, niegdyś jeden z Talentów Małopolski, a obecnie profesjonalny wokalista. Za talenty z Olkusza zostali także uznani: „Pama” ( Patrycja Patrykiewicz i Magda Mączka duet – Nagroda Główna) oraz Patrycja Patrykiewicz, Karolina Kocjan, Arpenik Krajan (wyróżnienia). Był to publiczny występ wyróżnionych artystów przed młodzieżowymi słuchaczami, koleżankami i kolegami ze szkół.
Na zakończenie dodajmy zdanie a propos: Koncert miał formę i estetykę inną, niż koncerty młodzieżowe, a jednak kilkaset młodych ludzi, zgromadzonych w sali widowiskowej MOK, zachowywało się pod każdym względem wzorowo. Więc jednak można nie narzekać na młodzież…