Przez dwa dni, 19 i 20 maja Ziemia Kluczewska obchodziła swoje święto. W tym roku samorządowcy i organizatorzy imprez postarali się o piknik rekreacyjny, połączony z rozgrywkami i licznymi konkurencjami sportowymi. Zadbali także o występy lokalnych zespołów i wokalistów. Nie zabrakło również gwiazd. W sobotni wieczór kluczewskiej publiczności zaprezentował się dobrze znany z telewizyjnych ekranów Kevin Aiston, a po nim na scenie pojawiła się formacja muzyczna „Skangur”. Niedziela była już typowo sportowa. Wszyscy bawili się w „Kluczewskiej Strefie Kibica 2012”.
Tegoroczne obchody Dni Ziemi Kluczewskiej były niejako wyjątkowe. – Przy okazji tego naszego święta chcieliśmy zapoczątkować cenną inicjatywę, uczczenia pamięcią tych ludzi, którzy dla tej gminy zrobili wiele, rozsławili ją i pokazali, że o Ziemi Kluczewskiej może być głośno – zdradza nowy pomysł na świętowanie wójt Gminy Klucze, Kazimierz Ściążko. Wybór padł na Zdzisława Guzika, wieloletniego działacza piłkarskiej Przemszy, który dla klubu zrobił tyle, co nikt inny. – Jestem niezwykle szczęśliwa, marzyłam o takim dniu i doczekałam się bardzo szybko. Dziękuję wszystkim sponsorom, organizatorom i młodym zawodnikom – nie kryła wzruszenia Marianna Guzik, wdowa po zmarłej legendzie kluczewskiej piłki. Kim tak naprawdę był Zdzisław Guzik?
Człowiek instytucja. To za jego kadencji młodzież z naszej gminy osiągnęła największe sukcesy. W turnieju „Piłkarska kadra czeka” doszliśmy do finału, który 21 sierpnia 1986 r. rozegraliśmy na stadionie warszawskiej Ligii – przybliża dokonania swojego zmarłego kolegi, wiceprezes GLKS Przemszy, Krzysztof Brzeziński. Warto wspomnieć, że to właśnie z tej drużyny, w świat wielkiej piłki weszli Jarosław Rak i Adam Matysek.
Odchodząc nieco od osób i tematu piłki nożnej, tegoroczne święto Gminy Klucze rozpoczął Konkurs Wiedzy o Ziemi Kluczewskiej, zorganizowany w przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Jaroszowcu. Było to już w piątek. Następnego dnia imprezy towarzyszące przeniosły się na kluczewski stadion. W muzyczny klimat mieszkańców i przybyłych gości wprowadziły chóry „Rodaczanie” i „Ziemia Kluczewska”. Po sporej dawce folkloru, na scenie pojawił się wójt Kazimierz Ściążko i czyniąc swoją powinność gospodarza, oficjalnie otworzył Dni Gminy Klucze 2012. Zanim wszyscy uczestnicy festynu „zrobili sobie zdjęcie”, próbkę swoich umiejętności zaprezentowała miejscowa młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury. Młodych lokalnych artystów nie zabrakło również podczas biesiady artystycznej. Oprócz „Tesamee” oraz „Progres”, wystąpił także zespół estradowy „Sojka Retro Band”. Na zakończenie pierwszego dnia świętowania, publiczność zabawiał swoim kabaretowym show Kevin Aiston, a później kluczewską widownię rozgrzewał zespół „Skangur”. Na pożegnanie zagrał Dj Alex.
Dzień drugi wspólnej zabawy rozpoczęła „Sztafeta Papieska”, która zaraz po 9 rano wystartowała spod Kościoła NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach. Osiemnaście osób przez Jaroszowiec, Kolbark, Bydlin, Cieślin, Kwaśniów, Rodaki i Chechło wróciło do Klucz, aby na stadionie zakończyć swój bieg. Uczestnicy sztafety zatrzymywali się przed każdym kościołem dekanatu i zapalali symboliczny znicz na cześć Jana Pawła II. Pomysłodawcą sztafety był ks. Krzysztof Pasek. Dla osób z nieco gorszą kondycją, ale również lubiących aktywność fizyczną, organizatorzy przygotowali marsz Nordic Walking, który był sportowym akcentem jubileuszu 20 – lecia istnienia Biura Life +. Dalsza część obchodów jubileuszu przeniosła się na scenę. Przed południem do rywalizacji przystąpili też młodzi adepci futbolu, uczestniczący we wspomnianym już I Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej im. Zdzisława Guzika. W kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych, triumfowali uczniowie z Bydlina. Pamiątkowe puchary za udział w memoriale wręczała żona śp. Zdzisława – Marianna. GLKS Przemsza zorganizowała dla swoich fanów również inne atrakcje sportowe. Można było wziąć udział m.in. w konkurencjach rzutu beretem, czy pchnięcia kulą. Atrakcji nie brakowało. – Mamy nadzieję, że ta aktywna odmiana święta naszej gminy przypadnie do gustu naszym mieszkańcom. To dla nich organizowane są takie dni, aby pochwalić się tym, co mamy najlepsze i zapoznać się z problemami, które nas nurtują. Dobra zabawa przede wszystkim, ale i kontakt ze środowiskiem jest bardzo istotny – zaznacza wójt, Kazimierz Ściążko. Kluczewska Strefa Kibica 2012 działała do wieczora. Najmłodsi mieli możliwość zagrania w żywe piłkarzyki, strzelali w dmuchaną bramkę i skakali na gumowych trampolinach. Jeśli ktoś zgłodniał, mógł przebierać w kulinarnych przysmakach. Nie tylko mieszkańcy, ale i nawet pogoda była na „tak”. Tegoroczne Dni Ziemi Kluczewskiej zakończyły występy artystyczne małych mieszkańców gminy oraz koncerty. Po muzycznym miszmaszu zaprezentowanym przez grupę „Like It”, sceną zawładnęli muzycy z „Dwóch Koron”. To co dobre szybko się jednak kończy. Na całe szczęście za rok powtórka z rozrywki.
Zobacz naszą fotogalerię:
Relacja filmowa:
{jcomments off}
„Warto wspomnieć, że to właśnie z tej drużyny, w świat wielkiej piłki weszli Jarosław Rak i Adam Matysek…..”
A kto to jest Jarosław Rak i Adam Matysek ?