la_manche_2012_1-tv-320w

la_manche_2012_1Już po raz piętnasty amatorzy pływania wzięli udział w Maratonie „Przepływamy La Manche!”, który w piątek 11 maja odbył się na pływalni Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach. Pierwsza zmiana w wodzie pojawiła się zaraz po godz. 7 rano. Ostatnia dotknęła brzegu niedługo przed 22. Pływacka sztafeta łącznie pokonała 42 kilometry. – Wszystko, aby propagować pływanie i zdrowy styl życia wśród mieszkańców Gminy Klucze – mówi główny organizator imprezy, Grzegorz Kaliś.

Tegoroczny maraton był jubileuszowy, bo piętnasty z kolei. Na dwóch pierwszych torach 15 – metrowego basenu, odległość 42 km (czyli umowną szerokość Kanału La Manche) równorzędnie pokonywały dwie sztafety. Sześć osób stanowiło ekipę główną maratonu, a w jej skład weszli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Kluczach. O sile drugiej drużyny stanowiły cztery osoby – uczestnicy poprzednich edycji maratonu, jak chociażby Monika Płonka, na co dzień instruktor pływania i ratownik WOPR. – Jestem tutaj już po raz piąty. Maratonem zaraził mnie pan Grzegorz Kaliś, to u niego pobierałam nauki pływania. Kontaktu z wodą zawsze mieliśmy sporo, najpierw lekcje wf-u, później już poważniejsze zawody. I tak już zostało – mówi absolwentka kluczewskiego gimnazjum. Jak co roku maratońskim sztafetom towarzyszyły dzieci i młodzież z Chechła, Ryczówka, Rodak, Kwaśniowa, Bydlina i oczywiście z Klucz. Łącznie ponad 200 osób wzięło udział w zawodach pływackich i innych imprezach odbywających sięla_manche_2012_2 równolegle do zajęć w wodzie. Uczestnicy maratonu mogli wziąć udział w turniejach siatkówki, rozegrać mecze freesbe, postrzelać z broni pneumatycznej kulkami z farbą, jak również mieli okazję wziąć lekcję wspinaczki górskiej na dmuchanej ściance. Nikt na terenie Gimnazjum w Kluczach nie narzekał na nudę.

A wszystko zaczęło się dzięki Stanisławowi Góździowi, który wymyślił pierwszą edycję pływackich zmagań. Szybko dołączył do niego Grzegorz Kaliś i tak, mimo upływu lat, Maraton „Przepływamy La Manche” ma się nieźle. W organizację imprezy mocno zaangażowany jest również miejscowy Uczniowski Klub Sportowy, który podobnie jak Maraton, w tym roku obchodzi swój jubileusz piętnastolecia istnienia. – Widać, że nasza praca przynosi efekty. Młodzież garnie się do pływania, czego najlepszym przykładem jest nasza propozycja. Wychowaliśmy też sobie kilku zapaleńców, którzy już teraz są ratownikami i strzegą bezpieczeństwa na różnych plażach. Jest to dla nas ogromna radość i zarazem pewność, że gdy nasz czas dobiegnie już końca, będzie nas miał kto zastąpić – przyznaje z satysfakcją Grzegorz Kaliś. Ciekawostką jest fakt, że w otwarciu tegorocznego Maratonu udział wzięli nie tylko samorządowcy, ale i  przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Koła PTTK. Panie również dołożyły cegiełkę do wspólnego sukcesu – wskoczyły do wody i pokonały kilkanaście metrów. Jak widać, pływanie łączy pokolenia i co ważne, jest dyscypliną dla ludzi w każdym wieku. I to jest właśnie jeden z głównych argumentów przemawiających za częstymi wizytami na pływalniach. Gdzie jak gdzie, ale w Kluczach wiedzą o tym bardzo dobrze.

Uczestnicy sztafet 15. Maratonu „Przepływamy La Manche!”:

Sztafeta główna: Jakub Miszczyński (11 lat, pierwszy raz w maratonie), Weronika Bałazy (12 lat, drugi raz w maratonie),Wiktor Moroński (15 lat, pierwszy raz), Jakub Macek (15 lat, drugi raz), Dawid Sierka (15 lat, czwarty raz), Kamila Badura (16 lat, trzeci raz);

Sztafeta absolwentów: Monika Płonka (23 lata, piąty raz w maratonie), Patrycja Łowas (17 lat, szósty raz), Joanna Stawiarska (17 lat, piąty raz), Eliza Walnik (17 lat, trzeci raz).

Imprezę zorganizowali: Uczniowski Klub Sportowy (Grzegorz Kaliś, Paweł Krawczyk, Marek Starczyński, Stanisław Góźdź, Hubert Poczęsny) i Gimnazjum im. JP II w Kluczach (Elżbieta Jaworska – dyrektor), przy wsparciu samorządowym Urzędu Gminy Klucze i Starostwa Powiatowego w Olkuszu.
Partnerzy prywatni: Kimberly Clark Klucze Sp. z o.o., Centrum Języków Obcych „Impuls”, JT „Projekt”, FHU OKNA Jerzy Kosim, „SAN-GAZ” Włodzimierz Dobrek, PPHU „Patrycja&Paweł”  Zofia Rydzyk, „Bajkolandia”, „Linotech” sp. z o.o., PPUH „Gregor”.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:29902}{joomplu:29895}{joomplu:29877}{joomplu:29884}


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
KS Olkusz
KS Olkusz
11 lat temu

Zapraszam do zabawy w typowanie wyników na stronie nieoficjalnej KS Olkusz. Dla zwycięzcy przygotowana jest atrakcyjna nagroda… kso.futbolowo.pl