W miniony piątek w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu po raz kolejny rozdane zostały „Nagrody Szlachetnych Serc”. W trakcie ósmej gali Cordis Nobilis pamiątkowe statuetki przekazano ludziom i organizacjom, które działają na terenie naszej Gminy niosąc pomoc potrzebującym.

Podczas tegorocznej edycji imprezy statuetki odebrały kolejne osoby i organizacje, które swoją pracą na rzecz potrzebujących wyróżniają się na tle lokalnej społeczności.

Nagroda została ustanowiona w 2009 roku. Przyznawana jest przez kapitułę reprezentowaną przez przedstawicieli: samorządu, organizacji pozarządowych, osiedli i sołectw oraz nauczycieli.

– Jako burmistrz jestem dumny, że wśród nas są ludzie bezinteresownie niosący pomoc osobom najbardziej potrzebującym, starszym, niepełnosprawnym i pokrzywdzonym przez los. Czynią to bez rozgłosu i poklasku, nie żądając nic w zamian. Ich pomoc jest nieoceniona, bo to nie tylko materialne wsparcie, ale także dobre słowo, poświęcony czas i dawanie nadziei na lepsze życie – mówił na wstępie Roman Piaśnik, gospodarz tegorocznej gali.

Następnie wraz z Jackiem Imielskim – Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych, przedstawili tegorocznych laureatów i uhonorowali ich pamiątkowymi dyplomami i statuetkami. „Szlachetne Serca” przyznane zostały w pięciu kategoriach: Organizacja, Filantrop, Wolontariusz, Nauczyciel i Osoba.

W kategorii Organizacja nagradzane są stowarzyszenia i fundacje. W tym roku laureatem zostało Stowarzyszenie Dobroczynne RES SACRA MISER w Olkuszu, które od wielu lat pomaga potrzebującym. Wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej w Olkuszu, które działa od 2009 roku. Dzięki działalności klubu drużyna piłki ręcznej kobiet z Olkusza zakwalifikowała się do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W kategorii Filantrop nagradzani są darczyńcy i sponsorzy, którzy wspierają finansowo działalność społeczną. Laureatem nagrody został Andrzej Maksymowicz, który dał się poznać jako pasjonat sportu. Od lat niestrudzenie wspiera finansowo dzieci i młodzież trenującą w Olkuskim Klubie Sportowym SŁOWIK. Wyróżnienie otrzymał Roman Chłosta – przedsiębiorca, który od kilkunastu lat nieprzerwanie wspiera finansowo Ludowy Klub sportowy KŁOS w Olkuszu.

W kategorii Wolontariusz nagrody przyznawane są osobom stawiającym pierwsze kroki w pracy społecznej. W tym roku uhonorowana została uczennica Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu –  Barbara Czerwińska, która od pierwszej klasy bardzo mocno zaangażowała się w działania na rzecz osób starszych, chorych oraz potrzebujących wsparcia. Uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych. Była m.in. liderem projektu „Teatr to jest to”, w ramach którego młodzież wspólnie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu przygotowała spektakl teatralny.

W kategorii Nauczyciel nagroda przyznawana jest za działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży, wykraczająca poza zwykłe obowiązki. W tym roku laureatkami zostały Małgorzata Dachowska i Małgorzata Żurek. Małgorzata Dachowska z wykształcenia jest polonistką. Obecnie pracuje jako nauczyciel i logopeda w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu, Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego. Organizowała m.in. konkurs „Rejonowe Potyczki Teatralne”. Prowadziła także zespół teatralny „Akrocienie” i szkolny zespół taneczny Amarant. Małgorzata Żurek jest nauczycielką w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu. Jest współautorką i koordynatorem obchodów 100 – rocznicy wizyty w Olkuszu Józefa Piłsudskiego. Realizowała także projekt „Muzeum na kółkach” w ramach którego Olkusz odwiedził mobilny pawilon wystawowy przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

W kategorii Osoba honorowana jest długoletnia, bezinteresowna działalność na rzecz innych ludzi. „Szlachetne Serce” za taką działalność otrzymała Anna Skręt, która jest surdopedagogiem i terapeutą zaburzeń integracji sensorycznej. Na co dzień pracuje w Przedszkolu Integracyjnym i działa w Stowarzyszeniu Dobroczynnym RES SACRA MISER w Olkuszu. Dzięki jej staraniom powstała „Kawiarenka Pod Parasolem” – miejsce, w którym rodzice dzieci niepełnosprawnych spotykają się pomagając sobie wzajemnie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Barbara Stanek-Wróbel, która od prawie pół wieku jest członkiem olkuskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Nieprzerwanie od 1992 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału. Od wielu lat jest społecznym kustoszem Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

Tradycyjnie już uroczystość rozdania nagród przyciągnęła do olkuskiego MOK-u komplet publiczności. W noworocznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu, środowisk biznesowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Pojawili się także laureaci nagród z poprzednich edycji tego niezwykłego plebiscytu. W trakcie Gali wystąpił także duet instrumentalny w składzie Michał Mączka (skrzypce, altówka) oraz Marcin Wiercioch (akordeon).

{joomplu:65751}{joomplu:65739}{joomplu:65753}

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata
Małgorzata
7 lat temu

[quote name=”Zawiedziony”]A może by coś więcej na temat nagrodzonych? Nie zasłużyli na to zeby najwieksza gazeta w powiecie napisala o nich wiecej niz imie i nazwisko? Komu wy chcecie zrobic na zlosc. Robicie sobie… to tak duzo sie dowiedziec ze źrodła kim sa i czego dokonali? Jak wam sie nie chce pracować to przeklejcie ze strony Olkusza.[/quote]
Lepiej nie bo wyszły by jakieś niespodzianki…

Zawiedziony
Zawiedziony
7 lat temu

A może by coś więcej na temat nagrodzonych? Nie zasłużyli na to zeby najwieksza gazeta w powiecie napisala o nich wiecej niz imie i nazwisko? Komu wy chcecie zrobic na zlosc. Robicie sobie… to tak duzo sie dowiedziec ze źrodła kim sa i czego dokonali? Jak wam sie nie chce pracować to przeklejcie ze strony Olkusza.

Młody
Młody
7 lat temu

A dlaczego hojny i wszechobecny sponsor – PWiK Olkusz – nie otrzymał żadnej nagrody …

Gratulacje
Gratulacje
7 lat temu

To bardzo dobrze, że tradycja przyznawania nagród jest kontynuowana. Gratulacje dla wszystkich a w szczególności, ze względu na kibicowanie, gratuluję wszystkim ze Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz.

mizerka
mizerka
7 lat temu

Panie Fita czemu taka skromna galeria zdjęć. Ma pan jakiś problem z osobami z publiczności i zaproszonymi gośćmi, którzy tam byli ?. Szkoda, że Pani Wiola lub Pan Kubiczek nie byli oddelegowani do tej pracy.