„I Ty możesz wziąć udział w Narodowym Czytaniu. Nagraj, jak czytasz krótki fragment ,,Balladyny”Juliusza Słowackiego i udostępnij na stronie wydarzenia lub na stronie Biblioteki do piątku 4 września” – zapraszała do udziału w Narodowym Czytaniu ,,Balladyny” Miejska Biblioteka Publiczna w Wolbromiu. Wygląda na to, że pandemia nie pokrzyżowała tradycji wspólnego czytania dzieł literatury polskiej, a tylko wzbogaciła ją o nowe formy.

W trakcie tradycyjnego spotkania, zaproponowaną jako tegoroczna lektura przez prezydenta RP Andrzeja Dudę „Balladynę” Juliusza Słowackiego, czytali przedstawiciele aktywnej społeczności Chrząstowic. W lokalnej remizie OSP z tej okazji nie zabrakło miejscowego radnego – przewodniczącego Rady Miejskiej Bartłomieja Żurka, sołtysa Adama Gamrata, pań z koła gospodyń oraz strażaków ochotników, którzy przeczytali pierwszy akt dzieła narodowego wieszcza.

Czytali i nagrywali to czytanie również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu, którzy w ostatnich latach  czynnie uczestniczyli w okolicznościowej imprezie organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Wolbromiu. 

Wolbromska biblioteka zachęciła wszystkich do czytania prywatnego, nagrywania krótkich filmików i przesyłania ich do publikacji na profilu społecznościowym placówki. Oficjalnie zwołane przez Prezydenta RP czytanie zaplanowane jest na sobotę 5 września i wtedy też udostępnione zostaną wszystkie filmiki z czytaniem przesłane przez mieszkańców gminy Wolbrom.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. – Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze