seniorzy 3

We wtorek obchodziliśmy 14. rocznicę śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II. Pamięć o naszym rodaku mimo upływu lat jest wciąż żywa, co udowodnili seniorzy z Pomorzan organizując na swoim osiedlu okolicznościową wieczornicę.

Program słowno-muzyczny przygotowany na cześć świętego z Wadowic przypomniał życiorys papieża – jego posługę w Polsce i już po wyborze na tron Stolicy Apostolskiej. Wieczór został utrzymany w niezwykłym klimacie, był pełen nostalgii i wzruszeń.

seniorzy 4

Jednak w działaniach seniorów z Pomorzan atmosfera bywa różna, w zależności od dnia i organizowanego w nim wydarzenia. Jak sami przyznają główni zainteresowani przyświeca im dewiza „5 PO” – pojeść, popić, pożartować, pobalować, a na drugi dzień ponarzekać (oczywiście w dużej przenośni). Ta dewiza potwierdza tylko, że dla seniorów nie ma większych ograniczeń. Potrafią zaangażować się w rozmaite akcje, których często sami są pomysłodawcami. 

Seniorzy z osiedla Pomorzany od trzech lat biorą udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser w Olkuszu pod tytułem: „Senior = lider lokalnej społeczności”. W ramach tego projektu zostały zrealizowane prelekcje dla mieszkańców osiedla „Historia, zwyczaje, tradycje mieszkańców Pomorzan” oraz „Ukraina – fakty i mity” autorstwa Elżbiety Galańczuk. Dodatkowo aktywne kobiety z Pomorzan stworzyły „Fabrykę inspiracji artystycznych” dla dzieci z Przedszkola nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 6, były uczestniczkami warsztatów terapii artystycznej, podczas których powstały anioły i dekoracje kwiatowe.

– Braliśmy również udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Klucz „Scena aktywnych seniorów”, przygotowanym przez prezesa Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego Przemysława Kanię. Do tego wspólnymi siłami zorganizowałyśmy Święto Kobiet dla seniorek z osiedla i napisaliśmy scenariusz do kabaretu pt.: „Jeden dzień z życia Nowaków”. Aktorami tego przedstawienia byli seniorzy oraz dzieci z SP 6, a jego prezentację zobaczyła blisko setka mieszkańców osiedla – mówi Barbara Łaskawiec, jedna założycielek Klubu Seniora na Pomorzanach.

seniorzy 2

W rozmaitych działaniach aktywnych seniorów nie zabrakło też wieczoru poetyckiego, podczas którego swoją twórczość zaprezentowała Janina Dąbrowa – mieszkanka osiedla. Pomysłów na kolejne akcje nie brakuje tym bardziej, że seniorzy mogą liczyć na wsparcie lokalnych instytucji i radnej miejskiej Katarzyny Kamionki. Dyrekcja Przedszkola nr 5 za zgodą Urzędu Miasta i Gminy Olkusz wygospodarowała na poczet Klubu Seniora pomieszczenie, w którym teraz po małym remoncie na co dzień spotykają się seniorzy. Na tę chwilę klub nie ma jeszcze swojej nazwy, ale już wkrótce ma się to zmienić. Biorąc pod uwagę chęci i siły seniorów z Pomorzan, będzie jeszcze o nich głośno.

– Zawsze marzyliśmy o swoim miejscu na ziemi i doczekaliśmy się go. Zainteresowanie naszym Klubem cały czas rośnie, to najlepiej pokazuje, że mieszkańcy potrzebowali integracji – dodaje Barbara Łaskawiec.

seniorzy 1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze