lalka

5 września odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” zapoczątkowana przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Celem inicjatywy jest popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.  W bieżącym roku czytana była „Lalka” Bolesława Prusa. Pozytywistyczne dzieło uznawane jest za nowoczesną, europejską powieść o uniwersalnym i ponadczasowym charakterze: „Wszystko co w „Lalce” jest istotne, mogłoby się zdarzyć dziś”.

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tym kulturalnym przedsięwzięciu. Uroczystość zgromadziła w murach gimnazjum uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Wprowadzenie do lektury będące zarysem wątków stało się okazją do poznania fragmentów fabuły oraz zaprezentowania wiarygodnie odmalowanych bohaterów powieści.
Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa w interpretacji:
– Urszuli Bednarz – dyrektora Gimnazjum nr 1
– Mirosławy Drapacz – członka zarządu Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”
– Bożeny Gęgotek – nauczyciela polonisty z Gimnazjum nr 1
– Małgorzaty Kluczewskiej – nauczyciela – bibliotekarza z Gimnazjum nr 1
– Łukasza Kmity – radnego powiatu olkuskiego
– Joanny Kordaszewskiej – przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Olkuszu
– Magdaleny Siudyki – aktorki Teatru Wolandejskiego w Warszawie
oraz uczniów naszego gimnazjum:
Julii Fiedor, Igora Hamerlika, Patrycji Krymuli, Jakuba Soborskiego, Mikołaja Synowca.

Inicjatywa wspólnego czytania i słuchania narodowych dzieł służy wdrażaniu młodych ludzi do czytania i podtrzymywania zainteresowania polską literaturą:
„Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat..”
Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej niecodziennej literackiej przygodzie. Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok!

Scenariusz uroczystości opracowały: Joanna Barzycka oraz Aleksandra Gądek-Tracz a scenografię przygotowała Ewa Jarno-Sadowska.

Gimnazjum nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze