Zadroże
Jak mądrze uczyć patriotyzmu najmłodszych Polaków? Szkoła Podstawowa w Zadrożu postawiła na różnorakie działania w zakresie poszerzenie wiedzy historycznej, która, dzięki atrakcyjnej dla dzieciaków formie, z pewnością na dłużej pozostanie w ich świadomości. Projekt „Nasza Niepodległa Polska” był realizowany pod patronatem IPN.
W ramach inicjatywy uczniowie szkoły licznie i chętnie wzięli udział w konkursie plastycznym pt: „Portret Józefa Piłsudskiego”. Powstało aż 87 prac plastycznych, których poziom wykonania był bardzo wysoki, przez co oceniająca dzieła komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Z tego powodu przyznano kilka głównych nagród oraz wyróżnień, ufundowanych przez IPN w Krakowie.
Nie był to jednak koniec. Uczniowie mieli też za zadanie przygotowanie gazetki szkolnej, upamiętniającej wydarzenia i najważniejsze postaci związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Młodzież ze starszych klas pod nadzorem nauczyciela uszyła kotyliony, a 10 listopada ich młodsi koledzy z klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach wykonania kotylionów prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Uczniowie klas 4-8 przygotowali koncert, podczas którego wystąpili w strojach regionalnych, harcerskich i galowych, śpiewając pieśni patriotyczne.
W ramach projektu nie zabrakło też słodkiego poczęstunku – „patriotycznych” ciasteczek upieczonych przez panią Lidię Malinowską, którymi częstowali wszystkich ósmoklasiści. Uczniowie klasy 2 wraz z wychowawczynią Bożeną Janowicz w przeddzień Święta Niepodległości odwiedzili na lokalnym cmentarzu w Zadrożu grób Powstańców z 1863 roku, przy którym odśpiewali hymn narodowy, uczcili pamięć poległych minutą ciszy i złożyli wieniec z biało- czerwonych kwiatów. Szkoła wzięła również udział w akcji „Szkoła do hymnu” – uczniowie szkoły dla uczczenia Święta Niepodległości o godzinie 11.11 zaśpiewali w klasach wraz z nauczycielami Mazurka Dąbrowskiego.
Obchody uzupełnił też udział szkolnej społeczności z Zadroża w małopolskiej akcji „Młodzież pamięta”. Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na to jak ważna jest pamięć, patriotyczna tradycyjna, a zarazem mobilizuje młodzież do tego, aby zainteresowała się dziejami Polski. W ramach tej akcji uczniowie otrzymali materiały patriotyczne – śpiewniki, chorągiewki, kartki, broszury i nalepki.
zdj. Lidia Malinowska