karaoke_1

Od lat muzyka wykorzystywana jest jako doskonały środek terapeutyczny w leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń. Powszechnie wiadomo, że muzyka to jedno z najlepszych lekarstw na smutki i zmartwienia. Pamiętając o tym, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu już po raz czwarty zorganizował Konkurs Karaoke ŚDS-ów z naszego województwa. Impreza odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. W konkursie, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wzięło udział 59 podopiecznych z 31 małopolskich ŚDS-ów.

karaoke_2

Mimo że przesłuchania w dniu konkursu trwały kilka godzin, publiczność przez cały czas świetnie się bawiła, śpiewając i tańcząc w rytm znanych melodii. Na prośbę uczestników po raz pierwszy poza oficjalnym przeglądem konkursowym odbył się konkurs terapeutów.

– Dla uczestników było to bardzo budujące, ponieważ Ci ,którzy zawsze ich uczą i wspierają, tym razem sami występowali przed swoimi podopiecznymi – mówi dyrektor ŚDS-u w Olkuszu, Anna Kwaśniewska.

Tego dnia oprócz zmagań konkursowych dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek oraz przekąski. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pakiet promocyjny powiatu, kosmetyki, słodycze oraz dyplom za udział. Jury natomiast jednogłośnie pierwsze miejsce przyznało Januszowi Lesisz z ŚDS- u w Krakowie. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Skibicka z ŚDS-u w Oświęcimiu, natomiast tuż za nią znalazła się Małgorzata Girer z ŚDS- u w Olkuszu. Zwycięzcom wręczono wspaniałe nagrody, za pierwsze miejsce wieża JVS, drugie odtwarzacz DVD, trzecie radiomagnetofon. W konkursie terapeutów wygrał Tomasz Karenko z Krakowa.

– Jestem bardzo dumna z moich podopiecznych. Z dużą radością obserwuję, jak postępuje proces rehabilitacyjny tych ludzi. Zauważyłam, że stają się coraz bardziej otwarci, nie mają lęków, wychodzą do innych. Z niecierpliwością czekają na kolejny konkurs, żeby znów wystąpić.Tego typu konkursy przybliżają nas do celu, jakim jest usamodzielnienie naszych podopiecznych. Wszyscy wkładamy ogromny wysiłek w przygotowania tej imprezy. Festiwal jest wyzwaniem zarówno dla mnie jak i moich współpracowników. Dlatego kieruję słowa podziękowania dla nich za zaangażowanie – podkreśla Anna Kwaśniewska.

Małopolski Konkurs zgromadził na widowni ponad 400 osób. Wśród licznie zaproszonych gości, swoją obecnością zaszczycił wszystkich Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej ks. biskup Grzegorz Kaszak wraz z ks. prałatem Mieczysławem Miarką. 

karaoke_3Tegoroczny festiwal był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu Powiatu Olkuskiego „Nie zamykajcie drzwi”. Jego głównym celem jest budowanie sieci oparcia społecznego dla osób z problemami psychicznymi. Warto podkreślić, że projekt uzyskał pierwsze miejsce na liście rankingowej w Ogólnopolskim Konkursie. W cykl projektu wchodzą liczne działania. Jednym z nich jest właśnie konkurs karaoke organizowany od czterech lat. Kolejnym działaniem jest punkt konsultacyjny dla osób z problemami psychicznymi. W ramach tego na terenie olkuskiego ŚDS-u w środy nieodpłatnie można skorzystać ze specjalistycznych porad prawnika, psychologa i psychiatry. Ponadto w ramach projektu działa Klub Integracji „Pegaz”. Jest on przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznymi nie mogącymi uczestniczyć w codziennych zajęciach ŚDS- u. We wtorki istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach praktyczno- terapeutycznych tj. malowanie, haftowanie, jak i również zajęciach tematycznych nakierowanych na potrzeby uczestników. Innowacyjnym działaniem tegorocznego projektu jest prowadzona w czwartki filmoterapia. Kolejnym działaniem są spotkania eksperckie z młodzieżą szkolną w różnym wieku, które mają prowadzić do zapobiegania stygmatyzacji i wykluczania osób chorujących psychicznie. Poprzez te spotkania pracownicy i terapeuci ŚDS-u chcą pokazać, że choroba psychiczna to nic wstydliwego, że to nie koniec świata. Jak podkreśla Anna Kwaśniewska – „Dobro osoby potrzebującej jest dla nas największym celem i wartością”.

Ostatnim działaniem w ramach projektu jest wspieranie rodzin osób z chorobami psychicznymi. Organizowane są spotkania edukacyjno- kulturalne, wyjazdy do teatru, pikniki. Głównym założeniem jest w tym przypadku pokazanie na czym polega praca w spółdzielni socjalnej oraz jak pomoc rodzinom zintegrować się społecznie. Planowane zakończenie projektu przewidziane jest na koniec grudnia 2011 roku. Jego podsumowaniem ma być konferencja.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DJ Reds
DJ Reds
12 lat temu

byłem tam klaunem…a moja dziewczyna zajęła 3 miejsce 😆