1

15 listopada 2018, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się XII Powiatowy Konkurs Muzyczno – Recytatorski pod hasłem „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej…” („Nie pytaj o Polskę”, Republika) pod patronatem Starosty Olkuskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Olkuski Jan Orkisz oraz Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Olkuskiego Robert Herzyk.

Poeta i eseista – Janusz Szuber mówił, że chwile szczęścia są możliwe dzięki przeszłości. To czas, który minął, przynosi zespolenie z tym, co niebiańskie, przynosi epifanię. I miał rację. Czas utracony został dzisiaj powtórnie odnaleziony. Dzięki niezwykle utalentowanym uczestnikom XII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko – Muzycznego udało się przypomnieć fragmenty historii naszego narodu i równocześnie zaprezentować ojczyznę współczesną. Zbudowano realistyczną, plastyczną i barwną wizję Polski. Siedzieliśmy więc przy kawiarnianych stolikach z czasów PRL-u, maszynach do szycia z czasów prababki, przypomnieliśmy sobie zardzewiałe żelazka, zabrudzone kafle, archaiczne magnetofony i to, jak budowaliśmy swoją tożsamość. Byliśmy w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, zastanawiając się, kim jesteśmy jako naród i co zapewnia Niepodległej uprzywilejowane miejsce w sercach Polaków.

2

Niewątpliwie po raz kolejny okazało się, że treści recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek mogą ubogacić wewnętrznie, utwierdzić świadomość narodową. Konkurs przyczynił się zapewne również do rozwijania zainteresowań artystycznych młodzieży, integracji środowiska szkolnego, wzbogacił życie kulturalne naszej szkoły i wpisał się w piękną tradycję I LO w Olkuszu.

3

Występy uczestników oceniało jury pracujące w dwóch zespołach. Recytatorów przesłuchiwała komisja w składzie: mgr Halina Świtlicka – polonistka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu; mgr Iwona Walusiak- polonistka, absolwentka ,,Kazika”; dr hab. Przemysław Kania – profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, aktor Teatru Zagłębia. Wokalistów oceniali natomiast: mgr Anna Libura – emerytowana nauczycielka muzyki w I LO, Anna Dudek – mgr edukacji artystycznej, instruktor muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach, opiekun artystyczny zespołów „Rodaczanie” i „Tesamee”; mgr Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego MOK w Olkuszu.

4

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Instytut Pamięci Narodowej oraz Radę Rodziców wręczyli zwycięzcom : mgr Barbara Tarczyńska – wicedyrektor I LO, Jan Orkisz – wicestarosta oraz jurorzy oceniający występy artystów.

5

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom oraz naszym sponsorom, bez których dzisiejsza impreza nie miałaby miejsca. Szczególnie ciepło dziękujemy jurorom, którzy od wielu lat bezinteresownie, z oddaniem służą nam pomocą w ocenianiu uczestników konkursu. To profesjonaliści umiejący dostrzec i nagrodzić talent, to mentorzy udzielający, podczas podsumowania, wskazówek cennych zarówno dla uczestników jak i ich nauczycieli.

6

XII Powiatowy Konkurs Muzyczno- Recytatorski za nami. Przed nami… 13-sta , szczęśliwa edycja, na którą zapraszamy już dziś.

Sponsorzy konkursu: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Instytut Pamięci Narodowej, Rada Rodziców I LO, Piekarnia „ZŁOTY RÓG”, PSS „Społem” w Olkuszu, Drukarnia DELA.

7

Wyniki XII edycji Powiatowego Konkursu Muzyczno-Recytatorskiego
Laureaci w kategorii recytacji:
Uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi:
1 miejsce – Maja Skałbania – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
2 miejsce – Zofia Kwiatkowska – Szkoła Podstawowa w Łobzowie
3 miejsce – Wika Karapetyan – Szkoła Postawowa nr 1 w Olkuszu

Wyróżnienia:
– Natalia Rolka – Szkoła Podstawowa w Chełmie
– Mateusz Pielka – Szkoła Podstawowa w Zarzeczu
– Karolina Mąkol – Szkoła Podstawowa w Gołaczewach
– Mateusz Goraj – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu

8

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce – Natalia Swędzioł – II Liceum Ogólnokształcące
ex aequo – Szymon Maciąg – I Liceum Ogólnokształcące
2 miejsce – Kinga Cieluch – IV Liceum Ogólnokształcące
Wyróżnienia:
– Gloria Skubis – II Liceum Ogólnokształcące

9

Laureaci w kategorii muzycznej:
Uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi:
1 miejsce – Kinga Kasprzyk – Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu
– Igor Adamczyk – Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu
2 miejsce – Sara Serwatka-Louzi – Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku
ex aequo – Julia Zalewska – Szkoła Podstawowa w Chechle
3 miejsce – Emilia Prządo – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
Wyróżnienia:
– Maksymilian Kaszuba – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie

10

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce – Aleksandra Kałużna – Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu
Ex aequo – Martyna Krawczyk – I Liceum Ogólnokształcące
2 miejsce – Justyna Glonek – Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
3 miejsce – Justyna Haberka – II Liceum Ogólnokształcące
Wyróżnienia:
– Filip Tyliba – Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
– Aleksandra Nocoń i Jakub Mąka – Zespół Szkół w Wolbromiu

I LO w Olkuszu

11

12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze