simo niepodlegla plastyczne 2

W tym roku w całej Polsce hucznie świętowana jest setna rocznica odrodzenia się Rzeczpospolitej. Z tej okazji w ramach rządowego programu „Niepodległa” przez wiele miesięcy na terenie całego kraju realizowanych było kilkaset projektów i uroczystości, mających na celu uczcić ten historyczny jubileusz. Jedną z takich inicjatyw był projekt „Z życzeniami na 100-lecie od olkuskiej młodzieży”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest nie tylko okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wychodząc z tego założenia w maju 2017 roku Rząd Rzeczpospolitej podjął decyzję o utworzeniu wieloletniego programu dotacyjnego „Niepodległa”, który ma za zadanie łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreślają pomysłodawcy „Niepodległej”, inspiracją dla wspólnego świętowania mają być wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.

Celem skierowanego do szerokiego grona odbiorców programu jest wspieranie działań o charakterze kulturowym, artystycznym i edukacyjnym, umożliwiające godne celebrowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową. Jedną z takich inicjatyw był projekt „Z życzeniami na 100-lecie od olkuskiej młodzieży”, zrealizowany przez Stowarzyszenie SIMO. W miniony piątek 16 listopada 2018 roku w klubie „Krecik” na Osiedlu Młodych odbyło się oficjalne podsumowanie tej inicjatywy.

– Niepodległość narodu jest dobrem wspólnym. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że udało nam się pozyskać rządowe dofinansowanie i zrealizować projekt składający się z tak wielu części i angażujący tak wielu ludzi. Zintegrowaliśmy różne grupy społeczne umożliwiając im wspólne świętowanie niepodległości – mówiła w trakcie spotkania Olga Kamionka, prezes stowarzyszenia SIMO.

simo niepodlegla mural
Napisany przez członków stowarzyszenia SIMO projekt uzyskał dofinansowanie w ramach naboru Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu w klubie „Krecik” zorganizowano m.in. cykl spotkań patriotycznych dla dzieci. W ramach zajęć wykorzystujących różne techniki plastyczne najmłodsi mieszkańcy naszego miasta przygotowali kartki pocztowe, które następnie zostały wysłane do losowo wybranych organizacji polonijnych z całego świata. Ponad setka prac przygotowanych przez dzieci z Olkusza trafiła m.in. do: Rosji, Kazachstanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Japonii, USA, Kanady, Australii, RPA, Kenii, Zimbabwe, Madagaskaru, Libanu oraz Kuwejtu. Wszędzie tam żyją bowiem Polacy, zrzeszeni w grupach kultywujących narodowe tradycje.

Swoimi artystycznymi umiejętnościami mogli popisać się także nieco starsi mieszkańcy osiedla. Na dotychczasowych szarych ścianach znajdujących się przy wejściu do „Krecika” powstał patriotyczny mural, nawiązujący do ważnych chwil w historii naszego kraju. Olkuska młodzież mogła także wziąć udział w grze miejskiej „Historycznymi śladami Olkusza”, która odbyła się w sierpniu. W ramach gry pięć drużyn miało za zadanie odnaleźć dzięki wskazówkom udzielanym po drodze miejsca związane z historią „Srebrnego Grodu”.

simo niepodlegla wycieczka

Dla seniorów przygotowano natomiast prelekcje lokalnych pasjonatów dotyczące historii ziemi olkuskiej oraz dwie wycieczki z cyklu „Lokalnymi Śladami Niepodległości”, w trakcie których mogli oni zwiedzić miejsca szczególne ważne dla historii naszego regionu. Dzięki temu seniorzy z koła „Radość” wyruszyli śladami I i II Wojny światowej na terenie ziemi olkuskiej. Odwiedzili oni miejsca związane z Bitwą pod Krzywopłotami i Załężem z 1914 roku, miejsce walk pod Pilicą i Smoleniem oraz tereny działalności Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich z Klucz i Wolbromia.

Jednym z elementów inicjatywy stowarzyszenia była także uliczna sonda, w której zapytano młodych mieszkańców naszego miasta o to, jak rozumieją słowo „niepodległość” i czym ona dla nich jest. Sonda została nagrana i opublikowana w Internecie na stronie stowarzyszenia oraz w portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Youtube. W ramach projektu uruchomione zostały także bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców mieszkających w naszym mieście.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze