w kocjanowej chałupie projekt

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zakończył zadanie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018. EtnoPolska”, które realizował w partnerstwie Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu ,Ochotniczą Strażą Pożarną w Braciejówce oraz Kołem Pszczelarskim.

 

Jego rezultatem był nie tylko Piknik pod Chatą Kocjana w Rabsztynie z warsztatami pszczelarskimi i pokazem obrzędu w wykonaniu zespołu Zawadzianie , ale przede wszystkim rysunkowa książeczka edukacyjna pt. „W kocjanowej chałupie”.To piękne i unikatowe wydawnictwo ilustrowane rysunkami Stanisława Wywioła w przystępny sposób przedstawia losy Antoniego Kocjana- rozstrzelanego w Pawiaku wybitnego konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK, który przyczynił się do rozpracowania tajemnicy broni V1 i V2.

Ponadto książeczka na przykładzie chaty , w której się urodził prezentuje charakterystyczne założenia budownictwa drewnianego ziemi olkuskiej i dawnego wyposażenia kuchni, komory i obory.Interesującym dopełnieniem treści dla dużych i małych czytelników są krzyżówki ,rebusy i inne gry nawiązujące do starych sprzętów oraz lokalnych, ginących tradycji i obrzędów .

Szczęśliwymi posiadaczami nieodpłatnego wydawnictwa stali się uczestnicy wspomnianego pikniku oraz olkuskie szkoły i przedszkola. Otrzymają je również ci ,którzy w nadchodzącym sezonie turystycznym, przed wyczerpaniem nakładu, osobiście odwiedzą Chatę Kocjana w Rabsztynie.

Pozostali zainteresowani mogą skorzystać z wydawnictwa w formie cyfrowej na stronie MOK (http://mok.olkusz.pl/images/Muzea/Kocjan.pdf), na licencji CC Uznanie Autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska(BY-SA).

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze