koncert operetkowy1

Operetka i opera mają w naszym mieście wierne i liczne grono sympatyków. Stuprocentowa frekwencja na cyklicznych występach artystów Opery Śląskiej w Miejskim Ośrodku Kultury, czy podczas „Requiem” G. Verdiego w wykonaniu Opery Krakowskiej jest tego najlepszym dowodem. Sala widowiskowa MOK ponownie wypełniła się olkuszanami w ubiegłą sobotę, 25 stycznia, kiedy gościliśmy śpiewaka Jędrzeja Tomczyka oraz towarzyszące mu instrumentalistki Martynę Tomczyk i Klaudynę Wąsiewicz.

Program koncertu obejmował zarówno znane i lubiane arie, jak też znakomicie wpisujące się w karnawałowy nastrój przeboje muzyki rozrywkowej. W pierwszej grupie znalazły się m.in.: „O Sole Mio” E. di Capui, „Wielka sława to żart” J. Straussa, „Brunetki, blondynki” R. Stolza, „La donna e mobile” G. Verdiego, „Usta milczą, dusza śpiewa” F. Lehara. Arie przeplatane były tego wieczoru utworami instrumentalnymi, takimi jak żywiołowy „Czardasz” V. Montiego, czy romantyczny walc „Moon River” H. Manciniego, który zyskał światową popularność za sprawą filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. W trakcie tego standardu Jędrzej Tomczyk zaskoczył publiczność swym kolejnym talentem, zagrał wraz z pianistką Klaudyną Wąsiewicz i skrzypaczką Martyną Tomczyk na trąbce. Sądząc po przyjęciu, z jakim spotkał się ten koncert, wrocławskie trio gościć będzie w Olkuszu jeszcze nie raz.

koncert operetkowy2Jędrzej Tomczyk zaliczany jest do grona najlepiej zapowiadających się tenorów młodego pokolenia. Debiutował u boku jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich – maestro Kazimierza Korda, wykonując dzieło W. A. Mozarta „Requiem”, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Dolnośląskiej. Jest również studentem roku dyplomowego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie trąbki oraz jednym z założycieli Międzynarodowego Festiwalu „Eurochestries” DOLNY ŚLĄSK. Wystąpił jako solista (tenor) podczas XIII Balu Wiedeńskiego, organizowanego przez Konsulat Generalny Austrii w Polsce. W roku 2013 roku artysta został zaproszony na kursy mistrzowskie prowadzone przez Teresę Żylis-Gara. W październiku tego roku artysta zaśpiewał  u boku maestro Marka Pijarowskiego „Te deum” Brucknera, otwierający tym samym nowo wybudowaną salę koncertową we Wrocławiu. Patronat nad tym koncertem objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Na co dzień Jędrzej Tomczyk pracuje jako trębacz Filharmonii Dolnośląskiej oraz współpracuje z Operą Wrocławską. Artysta mimo młodego wieku występował już z takimi czołowymi orkiestrami w kraju, jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska, Sinfonia Iuventus, Teatr Wielki w Poznaniu, Wrocławska Orkiestra Leopoldinum oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie. Współpracował z takimi osobowościami, jak: Krzysztof Penderecki, John Hagstrom, Krzesimir Dębski, Kaja Danczowska, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski. Jest laureatem wielu konkursów na terenie całego kraju, m. in. w Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie i Jaśle.

koncert operetkowy3Martyna Tomczyk swoją drogę artystyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze. Już od najmłodszych lat koncertuje z powodzeniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Została zaproszona do Międzynarodowej Orkiestry Europera, z którą wystąpiła między innymi  w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii oraz Belgii. Artystka ma również w swoim dorobku artystycznym występy we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W roku 2011 została  koncertmistrzem Wielkiej Orkiestry Młodych, podczas realizacji  międzynarodowego projektu Comenius. W maju 2013 wystąpiła jako solistka Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Swoje umiejętności doskonali na licznych kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych. Poza działalnością solistyczną Martyna Tomczyk spełnia się artystycznie także w roli kameralistki. Aktywnie uczestniczy w pracy wielu zespołów, takich jak tria, kwartety, a także orkiestry kameralne. Artystka jest między innymi koncertmistrzem młodego zespołu muzyków, którzy upodobali sobie muzykę Mistrzów Walca Wiedeńskiego.

koncert operetkowy4Pianistka i wiolonczelistka Klaudyna Wąsiewicz ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Z muzyką związana od najmłodszych lat. Już w szkole muzycznej koncertowała z Międzynarodową Orkiestrą Europera na terenie Polski i Niemiec, a jako członek kwartetu smyczkowego została wyróżniona na Przeglądzie Zespołów Kameralnych. Podczas studiów brała udział w wielu projektach operowych, wystawiając z wielkim sukcesem tak znakomite opery jak „Wesele Figara” W. A. Mozarta, czy „Xerxes” G. F. Haendla m. in. na Bydgoskim Festiwalu Operowym oraz Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. W roku 2011 została zaproszona do prowadzenia zajęć muzycznych we Wrocławskim Teatrze Lalek, które prowadzi do dziś. Obok instrumentalistyki od 14 lat zajmuje się również wokalistyką chóralną, co zaowocowało obecną współpracą z Operą Wrocławską. Jako wiolonczelistka na stałe współpracuje z Filharmonią Dolnośląską oraz licznymi zespołami kameralnymi. Należy także do orkiestry Piotra Rubika, z którym koncertuje na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z takimi osobowościami jak Janusz Olejniczak, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Andrzej Kosendiak. Artystka tworzy aranże, a także jest autorem opracowań utworów wykonywanych podczas koncertu Wielka Gala Operowa.

Tekst nadesłany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze